Volkswagen започва ключови преговори за заплатите със синдикатите на фона на възможно закриване на заводи
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Синдикатите и ръководството на Volkswagen ще започнат преговори за заплащането в днес, които вероятно ще определят колко агресивно най-големият производител на автомобили в Европа ще предприеме съкращения и потенциално закриване на заводи в Германия.
Напрежението в автомобилостроителния гигант е голямо, тъй като опасността от закриване на заводи, разкрита по-рано този месец, го постави в сблъсък със синдиката IG Metall, който се обяви срещу подобни действия.
IG Metall трябва също така да договори нови трудови договори за 130 000 работници на основната марка VW в Германия, след като по-рано този месец групата прекрати споразуменията, които гарантираха заетостта в шест от заводите й в Западна Германия от средата на 90-те години на миналия век.
“ОТРОВНА ЧАША”
За Volkswagen натискът на германските профсъюзи и политици да произвежда своите електромобили у дома – ход, целящ да осигури работни места в бъдеще – се превърна в “отровна чаша”, заяви Джъстин Кокс, директор на глобалното производство на автомобили в GlobalData, доставчик на услуги за анализ на данни, базиран в Лондон. Това решение означава, че автомобилният производител сега използва най-скъпите си места, за да произвежда скъпи електромобили, които не се продават в очакваните количества, каза Кокс.
Volkswagen потвърди, че високите разходи за енергия и труд в Германия, водещата икономика в Европа, го поставят в неизгодно положение спрямо европейските му колеги и китайските му съперници, които са се прицелили в голяма част от пазара на електромобили на континента.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Високите разходи и мобилността за всички не са съвместими. Това се отнася по-специално за германските ни заводи, в които в момента се произвеждат по-голямата част от нашите електромобили”, заяви финансовият директор на Volkswagen Арно Антиц в отговор на въпроси на “Ройтерс”.
ДОПИРАТЕЛНА
Преговорите се водят в момент, когато германската промишленост като цяло се бори с високите разходи, недостига на работна ръка и засилващата се конкуренция, което кара големи компании като BASF и Thyssenkrupp да обмислят ограничаване на дейността си. Други германски производители на автомобили също имат проблеми. Mercedes-Benz и BMW намалиха прогнозите си за печалба през последните седмици поради слабото търсене в Китай.