Meta Connect 2024: Изкуствен интелект, добавена реалност и нови джаджи
Изкуственият интелект и добавената реалност – двете големи амбиции на Meta. Компанията на Марк Зукърбърг събра разработчици на тазгодишното издание на конференцията Meta Connect, където демонстрира нови слушалки, актуализирани езикови Llama модели и дори нов прототип на очила с добавена реалност.
Очилата Orion – истинска добавена реалност
“Най-усъвършенстваните очила, които светът някога е виждал”. По този начин бяха лансирани Orion – първите очила с изцяло добавена реалност (AR).
По думите на Марк Зукърбърг очилата са разработвани в продължение на десетилетие, но по всичко личи, че няма да бъдат достъпни на пазара скоро – по думите му екипът трябва да направи още “фини настройки”. Meta обаче обещава, че те са с “невероятен интерфейс”. Orion използват миниатюрни проектори, вградени в слепоочията на очилата.
Забележително е, че наред със стандартните гласови команди, Orion ще се управлява чрез “невронен интерфейс”.
“Те дават възможност за цифрови изживявания, които не са ограничени от екрана на смартфона. С големите холографски дисплеи можете да използвате физическия свят като свое платно, като разполагате 2D и 3D съдържание и преживявания навсякъде, където пожелаете. Те безпроблемно интегрират изкуствения интелект, който може да усеща и разбира света около вас, за да предвиди и проактивно да отговори на вашите нужди. Очилата са леки и чудесни за използване както на закрито, така и на открито”, посочват от компанията.
Meta Quest 3S – най-достъпният модел със смесена реалност
Meta Quest 3S е новият модел със смесена реалност, който според компанията има същите възможности като Meta Quest 3, но е на по-достъпна цена. Устройството ще бъде пуснато в продажба на 15 октомври и ще се предлага на цена от 299 долара. Хедсетът може да се използва за гледане на филми, както и за работа с VR фитнес приложения и игри.
Предишните устройства Quest на Meta са най-продаваните VR хедсети. Те са на значително по-достъпна цена от конкурентите на Meta.
Изкуственият интелект превзема сцената
Милиарди се инвестират в развитието на изкуствения интелект. Технологичните гиганти са в люта надпревара за надмощие в ерата на новите технологии и Meta не е изключение. По време на конференцията Meta Connect Марк Зукърбърг представи новите възможности на своя AI асистент, някои от които надхвърлят човешките представи за възможностите на новата технология.
Потребителите могат да задават на глас въпроси или да разговарят с Meta AI чрез Messenger, Facebook, WhatsApp и Instagram и да получат симулирани вокални отговори. Дигиталният гласов асистент ще бъде пуснат на пазара с множество гласови опции за избор, включително AI гласовете на известни личности като Дейм Джуди Денч, Джон Сина, Awkwafina, Кристен Бел и Кийгън-Майкъл Кий.
Нещо повече – Meta пуска пилотно и инструмент за превод. Технологията е способна да дублира речта и автоматично да синхронизира устните, като симулира гласа на друг език.
AI възможностите на Meta не спират до тук. Марк Зукърбърг демонстрира видео разговор в реално време с виртуално копие на художника, специализиращ в технологиите за изкуствен интелект, Дон Алън Стивънсън III, докато самият той стои на сцената. Демонстрацията показва възможностите на AI Studios за разработване на персонализирани чатботове и как създателите на онлайн съдържание могат по същество да създават виртуални версии на самите себе си.