OpenAI става корпоративна структура с цел печалба
6.5 млрд. долара. Това е размерът на финансирането, което се очаква да набере OpenAI. Според източници на агенция Ройтерс то ще бъде под формата на конвертируеми облигации, но ще зависи от това дали компанията на Сам Алтман може да се превърне в корпоративна структура и да премахне ограничението за печалба за инвеститорите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Извънредно големият кръг на финансиране се радва на силно инвеститорско търсене и може да бъде финализиран през следващите две седмици.
- В новия кръг на финансиране ще участват съществуващи инвеститори като Thrive Capital, Khosla Ventures, както и Microsoft. Очаква се обаче и интерес от компании като Nvidia и Apple.
- Sequoia Capital също води преговори да се завърне като инвеститор, твърдят източниците на Ройтерс.
- С новия кръг на финансиране пазарната оценка на OpenAI ще достигне 150 млрд. долара, което ще затвърди статута й на една от най-големите стартиращи компании в света.
- Промяната в структурата би била необходима, тъй като към днешна дата съществуващите инвеститори са обвързани с ограничение на възвръщаемостта на инвестициите си, като всяка допълнителна възвръщаемост се насочва към организацията с нестопанска цел, която управлява OpenAI.
- Подробностите около условията на финансирането хвърлят светлина върху амбициите на OpenAI да промени структурата си от изследователска организация с нестопанска цел към корпорация, фокусирана върху печалбата. Това би привлякло повече инвеститори, които да се превърнат в основен двигател за стремежа на OpenAI към създаването на изкуствен общ интелект (AGI).
- След новината трима водещи технически ръководители са подали молби за напускане – главният технологичен директор Мира Мурати, вицепрезидентът по изследванията Барет Зоф и главният директор по изследванията Боб Макгрю . Това е поредният отлив на кадри през тази година.
АКЦЕНТ
Твърденията на източниците на Ройтерс потвърждават до известна степен обвиненията от страна на Илън Мъск, които вкараха милиардера в люта съдебна битка с някогашния му партньор Сам Алтман заради обвиненията, че компанията е изоставила мисията си да работи за развитието на AI за общественото благо и се е фокусирала единствено и само върху печалбата – обвинения, които компанията продължава да отрича. В изявление компанията твърди, че продължава да се фокусира върху изграждането на изкуствен интелект, който е от полза за всички, като същевременно работи със своя борд с нестопанска цел.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Премахването на тавана на печалбата ще изисква одобрение от борда на OpenAI с нестопанска цел, състоящ се от главния изпълнителен директор Сам Алтман, предприемача Брет Тейлър и седем други членове. Компанията също така е провела разговори с юристи за промяна на структурата си, за да се превърне в корпорация по модела, който използват конкурентите ѝ като Anthropic и xAI. Ако преструктурирането на OpenAI е неуспешно, компанията ще трябва да предоговори оценката си с инвеститорите, при която техните акции ще бъдат конвертирани вероятно на по-ниска стойност.
КАКВО НЕ ЗНАЕМ
Не е ясно дали такива фундаментални корпоративни структурни промени могат да се случат. Премахването на горната граница на печалбата, която ограничава потенциалната възвръщаемост на инвеститорите, би донесло на първоначалните инвеститори още по-голяма печалба. То би могло също така да повдигне въпроси относно управлението на OpenAI и отклонението на компанията от нейната мисия да “изследва, разработва и внедрява AGI по начин, който балансира комерсиалните интереси и безопасността, а не да се фокусира върху чистото максимизиране на печалбата.