Продуцентските успехи на Мария Бакалова
След номинацията за „Оскар“ Мария Бакалова не само успя да спечели роли в десетки нови проекти, но и да създаде собствена продуцентска компания за български филми
В деня, в който Мария Бакалова научава, че е номинирана за „Оскар“, е на снимачната площадка на следващия си филм. Трепери от вълнение в очакване всеки момент да обявят номинираните, а същевременно трябва да снима романтична сцена в близък план – нежно докосване на ръце с възлюбения ѝ във филма Педро Паскал. „На втори-трети дубъл на сцената, аз си подавам ръката, а тя ужасно трепери. Казвам си: Боже мой, пълен провал.“
Когато режисьорът на The Bubble прекъсва снимките и се приближава към нея, тя очаква критика, но вместо това той изважда иззад гърба си микрофон и съобщава на всички, че на снимачната площадка вече имат актриса, номинирана за „Оскар“.
Още преди да стъпи на червения килим към Оскарите, Мария Бакалова успява да начертае своя път в Холивуд. Провокативната политическа сатира „Борат 2“, за която получава номинацията, буквално за една нощ я превръща в звезда. От момиче, което преди няколко месеца е завършило НАТФИЗ и никога не е живяло или работило в чужбина, тя трябва да си наеме жилище в Лос Анджелис, да ходи по премиери и събития (има над 50 номинации за ролята си), да гостува във вечерни токшоута и да сключва договори за следващи филми. И не, няма представа как се случват тези неща.
Успява да се справи благодарение на холивудския начин на работа – с агенти. Сключва договор с една от най-големите агенции в света – Creative Artists Agency (CAA), където работи с екип от 12 агенти, има 4 души мениджърски екип, както и агенти в Англия и в България. Всички те, общо около 20 души, се грижат за нейната кариера и бъдеще, за правилното ѝпозициониране като актриса и за развитието на бранда „Мария Бакалова“. „В България не познаваме този начин на работа с агенти – казва тя. – Аз вярвам на екипа си, вярвам в симбиозата между това някой да работи за това ти да имаш работа и той също да има работа, заедно може да създадете най-правилните проекти и да имате най-добрия избор.“
Причината, поради която подписва договор с агенцията, е, че те имат много подробен план с какво трябва да започне Мария Бакалова, какви проекти да приема, с какви брандове да си партнира, с какви стилисти и публицисти да работи, какви филми да се таргетират и т.н. Изградената стратегия още в началото е с хоризонт за пет години напред.
През тези пет години българката има участия в повече от 10 продукции, сред които The Bubble на Netflix, „Пазители на галактиката“ на Marvel, Fairyland на София Копола, The Honeymoon, където изпълнява главна роля и е продуцент; „Жените наистина плачат“ на Весела Казакова и Мина Милева; „Стажантът“, в който се превъплъщава в Ивана Тръмп. Предстои на екран да излязат още 10 филма с нейно участие, които са в постпродукция, а до края на 2024 г. снима още три изцяло нови проекта.
И ако стратегическото планиране на кариерата ѝ от агенти е предпоставка за успех, то професионализмът и отдадеността на Мария Бакалова превръщат тази предпоставка в реалност. „Дисциплина, ангажираност и да сграбчиш момента, ако той се случи. За мен беше важно да си позволявам да рискувам, да си позволявам да дръзвам“, казва актрисата и подчертава, че в тази индустрия трябва винаги да полагаш усилия и да ставаш все по-добър, защото „винаги има някой, който е зад теб и чака да изпуснеш своя шанс“.
ПРЕЗ 2022 Г. МАРИЯ БАКАЛОВА ПРАВИ СЛЕДВАЩАТА СТЪПКА В РАЗВИТИЕТО СИ на този пазар със създаването на собствена продуцентска компания. Заедно с тогавашния ѝ мениджър и близък приятел Юлиан Костов основават Five Oceans. Компанията им цели да отвори нови възможности за български, балкански и източноевропейски актьори, които да имат кастинги за световни продукции, но и да продуцира автентични български истории, които биха били интересни на международната публика.
Five Oceans вече има два реализирани филма – късометражният „Това, което остава“ за войната по пътищата и пълнометражният „Триумф“, в който Бакалова и Костов изпълняват и главните роли. Двата проекта са финансирани от Националния филмов център съответно с 58 хил. лв. и 135 хил. евро. „Триумф“ е международна копродукция между Абраксас филм (България) и Граал филмс (Гърция) и освен от НФЦ и Евроимаж, е съфинансиран от Гръцкия филмов център, БНТ, ЕРТ (гръцката ТВ), Медиа.
„Много дълго време не знаех какво означава да продуцираш. Мислех, че продуцентите са хората, които дават бюджета, макар че това не е така“, казва Бакалова и обяснява, че продуцентът може и да намери инвеститор за филма, но много по-важно е да следи целия процес, да избере правилния екип, да позиционира филма след излизането му.
„Трябва да видиш по какъв начин ще го наложиш този филм, какъв му е таргетът – дали е фестивален, дали е комерсиален, дали е независим. Ако може да удари фестивал, това е най-добре. Много е важно къде е премиерата на филма, защото много от фестивалите са и пазар за дистрибуция“, обяснява продуцентката. Успехът на филма до голяма степен зависи от добрата дистрибуция и промоция, от sales агентите и постпродукцията, от таргета на филма и начина, по който се продава.
Продуцентският дебют на Five Oceans, филмът „Триумф“ с режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов, в края на юли бе селектиран за премиера на Международния фестивал в Торонто. Което е и част от целта на Бакалова и Костов – „да се опитаме да използваме това, което знаем от пазара навън и от контактите, които имаме на международно ниво, за да помогнем“. Целта им е да продължат да продуцират проекти, които имат автентичен почерк, да се борят със стереотипите за източноевропейците в Холивуд и да нормализират акцента в киното, а така вярват, че ще отворят много повече възможности за всички в тази индустрия.