Роботизираната търговия на енергийната борса расте
50% от сделките на енергийната борса в сегмента “В рамките на деня” се извършват чрез роботизирана търговия, показват отчети на Българската независима енергийна борса, предава БНТ. Основната причина – бързината, с която се извършват сделките.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Половината от сделките на енергийната борса в сегмента “В рамките на деня” се извършват чрез роботизирана търговия (АPI).
- Интересът към роботизираната търговия на електроенергия в този сегмент остава постоянен заради бързината, с която се извършват сделките – към момента сделките приключват един час, преди купувачът да може да потреби тока.
- Най-силният сегмент на енергийната борса остава пазарът “Ден напред”, следван от “пазара на дългосрочни договори” и “пазара в рамките на деня”. Българската енергийна борса е свързана с пазарите на Гърция и Румъния като при свободни капацитети електроенергията може да се движи извън границите на трите държави.
ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНИЯТ МИКС
Основен доставчик на електроенергия за пазара у нас е АЕЦ “Козлодуй”, показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). 37.94% от електроенергията идва от атомната електроцентрала. На второ място по значимост са фотоволтаиците като към 10:50 ч. те отговарят за над 40% от производството на електроенергия заради включването на ФЕЦ.
Отчита се спад в потреблението и производството на електроенергия като до 22 септември произведения ток е с близо 7 на сто по-малко спрямо предходната година, а използвания – с 1.2% надолу. Основната причина за този спад е намаленото производство на електроенергия от базовите централи, което се дължи на спирането на един от американските тецове в Маришкия басейн, както и неконкурентността на държавния ТЕЦ “Марица изток 2”.
Към 27 септември 2024 г. се отчита ръст в производството на електроенергия от възобновяеми източници спрямо същия период през изминалата година. Данните показват ръст в производството на ток от фотоволтаици, както и от ВЕЦ.
Отчита се ръст в производството на електроенергия от възобновяеми източници. С почти 39% повече е тока произведен от големи централи, а с 35 на сто от малки. Увеличава се и производството на електроенергия от ВЕЦ.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
БНЕБ цели до края на следващата година над 80% от търговията в сегмента да бъде роботизирана. Сред основните цели на борсата за следващата година е и намаляване на времето преди реалното получаване на електроенергията от 60 на 30 минути. Така сделките ще приключват половин час преди да може купувача реално да потреби тока.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Роботизираната търговия в сегмента “В рамките на деня” стартира през 2021 г. В началото на миналата година БНЕБ стартира и роботизирана търговия и за пазарния сегмент “Ден напред”. Тези участници, които се възползват от новостите – ще имат конкурентно предимство пред останалите като най-важното е, че това ще бъде от най-голяма полза за техните клиенти и потребители, посочват от борсата. API дава възможност за свързаност, така че регистрираните търговски участници да могат да интегрират ефективно своите платформи със съществуващите електронни системи за търговия, като целта е по-голямо удобство, по-кратко време за реакция, точни отчети и сигурност