Стимулите за китайската икономика крепят петролния пазар
Стимулите за китайската икономика, които бяха обявени от правителството в началото на тази седмица, крепят петролния пазар, след като фючърсите отчетоха известни загуби заради перспективите за по-голямо предлагане и слабо търсене.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.18 до 71.73 долара за барел.
- Американският лек петрол се понижи леко с 0.22 на сто до 67.82 долара за барел.
- Цените останаха сравнително стабилни през последните 24 часа, след като вчера се сринаха с над 4 долара.
АКЦЕНТ
Инвеститорите се фокусираха върху очакванията за увеличаване на добива от Либия, след като делегати от разцепената източна и западна част на Либия се споразумяха за процеса по назначаване на управител на централната банка – стъпка, която може да помогне за разрешаване на кризата с контрола върху приходите от петрол. Съперничещите си фракции подписаха споразумение за прекратяване на спора, който доведе до рязко намаляване на добива и износа на петрол в страната. Този месец износът на суров петрол намаля до 400 хил. барела дневно от над 1 млн. барела през миналия месец. Според анализатора на ANZ Bank Даниел Хайнс споразумението може да доведе до връщане на повече от 500 000 барела дневно от либийските доставки на пазарите.
ДОПИРАТЕЛНА
Наблюдава се и какво ще направят държавите от ОПЕК+, които понастоящем намаляват добива на петрол с общо 5.86 млн. барела на ден. Очаква се част от тях да отменят съкращенията с 180 000 барела на ден през декември като страховете са, че това ще доведе до препълнени складове в края на годината.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Въпреки че инвеститорите приеха с вълнение новината за стимулите за икономиката на Китай, петролните пазари изглеждат фиксирани върху Либия и ОПЕК+ тази седмица. Неотдавнашното решение на ОПЕК+ да увеличи производството само засили мрачните настроения“, казва Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Изглежда инвеститорите са все още неуверени дали мерките на китайските власти ще стимулират търсенето на горива. Въпреки това обаче това ще даде глътка въздух на петролния пазар. Очаква се преди празниците в Китай, които започват на 1 октомври, да бъдат обявени допълнителни мерки.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В началото на седмицата Китай отприщи бараж от мерки за стимулиране на икономиката, за да успее да реализира плановете си за годишен растеж от около 5%. Китайската народна банка намали основния лихвен процент с 0.2% до 1.5 на сто и даде сигнали за допълнително намаление с още четвърт пункт през тази година, което би увеличило ликвидността на банковата система с 1 трлн. юана (142 млрд. долара). Бяха понижени и първоначалните вноски по ипотечните кредити за второ жилище от 25% на 15%.
Мерките Китайската народна банка бяха предприети, след като миналата седмица Федералният резерв на САЩ обяви дългоочакваното намаляване на основния лихвен процент с половин процентен пункт – първото подобно облекчение от над четири години насам. Стъпката на Фед скъси разликата между лихвените проценти на САЩ и другите големи централни банки, което облекчи натиска върху чуждестранните валути и даде на институциите повече възможности за маневриране.
Икономическият растеж на Китай се забави през последните месеци. Основната причина – кризата с пазара на недвижими имоти натежа върху настроенията на потребителите и ограничи разходите. Икономистите намалиха прогнозите си за растежа до по-малко от официалната цел на правителството от около 5% за 2024 г., тъй като дефлационните сили се запазиха, а производствените цени намаляват от миналата година.