Под 10% от домовете на българите са защитени със застраховка
С позитивна динамика и устойчив ръст се характеризира развитието на застрахователния пазар у нас. През последните 10 години премийният приход се е увеличил над 2.5 пъти, като през 2023 г. достига 4.38 млрд. лв. при ръст на годишна база от 21 на сто.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Премиите в общото застраховане нарастват с 22,7 процента, в животозастраховането – с 15 на сто, а особено значим е ръстът по линия на здравното застраховане – 50 процента на годишна база, предаде БТА, позовавайки се на данни от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) по повод професионалния празник “Ден на застрахователя”.
- Застрахователните дружества са третият по значимост институционален инвеститор в страната. Те предлагат на своите клиенти широка гама продукти и услуги, въвеждат иновации и оптимизират бизнес процесите
- Обединяващо звено за участниците на пазара е Асоциацията на българските застрахователи, в която членуват 29 компании, представляващи над 92 на сто от българския застрахователен пазар.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
България е доста назад по показателя “дял на застраховано домашно имущество” в сравнение с всичките ни съседки от региона. Под 10 процента от домовете на българите са защитени със застраховка, като става въпрос обикновено за ипотекирани жилища, каза за БТА Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ).
Тя изтъкна, че в страните от региона, които имат сходна застрахователна култура и традиция като българската, но бяха поразени от катастрофални наводнения няколко поредни години, застраховането на домовете вече е над 60 на сто.
Според Колчакова климатичните промени могат да повишат нивото на застраховане и в България.
Такава тенденция вече се наблюдава в световен мащаб. Когато хората в рамките само на една седмица виждат по телевизията чудовищни наводнения, свлачища и опустошителни градушки във всички краища на света, си дават сметка че вече няма място, където климатичните промени да не са осезаема заплаха за собствеността и начина ни на живот. Застраховането е единственият съществуващ механизъм за финансово възстановяване след природно бедствие и все повече хора го осъзнават, посочи Колчакова.
По думите й застраховката е единственият начин за земеделските стопани да защитят доходите си при природни стихии.