BMW иска Германия да блокира по-високите мита за вноса на електромобили от Китай
BMW настоява Германия да гласува против европейските мита върху вноса на електромобили от Китай. Гигантът в производството на коли се присъедини към други германски компании, които се противопоставят на намеренията на Брюксел.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- BMW настоява Германия да се противопостави на европейските мита вэрху вноса на електромобили от Китай.
- В петък държавите – членки на ЕС трябва да вземат решение за налагане на окончателни тарифи в размер на до 38.1% за китайските производители на електрически превозни средства.
- Във вторник официални лица в Берлин обаче сигнализираха, че правителството планира да се въздържи, вместо да гласува против. Източници на Bloomberg очакват значителен брой държави – членки на ЕС да се присъединят към въздържалите се, което може да затрудни блокирането на решението.
- За да се блокират тарифите, е необходимо квалифицирано мнозинство или 15 държави-членки, представляващи 65% от населението на блока.
- Очаква се германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон да обсъдят въпроса на среща в Берлин в сряда.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Допълнителните мита вредят на глобално активните компании в тази страна и могат да провокират търговски спор, от който никой няма да спечели. Затова германското правителство трябва да заеме ясна позиция“, заяви главният изпълнителен директор на BMW Оливер Ципсе.
АКЦЕНТ
Германските производители на автомобили като цяло отхвърлят митата, които според тях могат да застрашат продажбите на най-големия им автомобилен пазар Китай, в случай че Пекин предприеме ответни мерки.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
ЕС наложи временни мита в размер до 38.1 % върху вноса на електрическите превозни средства, произведени в Китай, като в разследване на ЕК се твърди, че компаниите неправомерно се възползват от огромни размери държавни субсидии. Това е позволило на производителите да продават автомобилите си на значително по-ниски цени в ЕС.
Двете страни трябва да се опитат да разрешат различията си до началото на ноември, след което временните мита ще станат официални.
Китайският държавен автомобилен производител SAIC Motor Corp. ще бъде най-засегнат от новите тарифи, които ще се вдигнат на 37.6% в допълнение към вече съществуващата ставка от 10 на сто. Компаниите Geely, майка на Volvo Car AB, и BYD Co. са засегнати от допълнителни такси от съответно 19.9 % и 17.4 %.
В началото на август стана ясно, че европейският консенсус за решението се разширява като заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис посочи, че се очаква държавите в блока да подкрепят плановете и тези мита могат да влязат в сила още през ноември. Според него 27-те държави, които често са разделени по въпросите, свързани с Китай, ще подкрепят мерките, които целят да подкрепят местната автомобилна индустрия в борбата с конкурентния китайски пазар.
През юли в необвързващ, но показателен вот правителствата на страните в блока демонстрираха своето разединение по въпроса.