Meta обединява усилия с британски банки срещу измамите
Компанията майка на Facebook Meta обяви, че работи с две водещи банки в Обединеното кралство по споразумение за обмен на информация, което има за цел да защити потребителите от измами.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Meta каза, че разширява своето Споразумение за взаимно обмен на информация за измамите (FIPE), за да позволи на британските банки да споделят информация директно с социалния гигант, с цел да помогне за откриването и премахването на фалшиви акаунти и координирани схеми за измами.
- Компанията заяви, че технологията вече е била тествана с множество кредитори в Обединеното кралство.
- В един пример Meta твърди, че е успяла да премахне 20 хил. акаунта на измамници, участващи в мрежа за измами с концертни билети, насочена към хора в Обединеното кралство и САЩ, благодарение на данни, споделени от британските кредитори NatWest и Metro Bank.
- NatWest и Metro Bank са единствените банки в Обединеното кралство, които в момента са част от споразумението за обмен на информация за измами, но се очаква и други банки да се присъединят по-късно.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Сътрудничеството вече ни е позволило да предприемем действия срещу хиляди акаунти, управлявани от измамници, което подчертава важността на партньорство между банките и платформите в борбата с този социален проблем. Ще можем да победим тези престъпници само ако работим заедно и споделяме съответната информация, свързана с измамите. Финансовите институции могат да споделят уникална информация с нас, която можем да използваме, за да обучим нашите системи да предприемат действия срещу повече измами в световен мащаб“, каза Нейтаниел Глейхер, глобален ръководител по борба с измамите в Meta.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Meta отдавна получава призиви от банки в Обединеното кралство да направи повече, за да спре измамниците да действат свободно на платформите си, които включват Facebook, Instagram и WhatsApp.
През 2022 г. британската дигитална банка Starling, подкрепяна от Goldman Sachs, започна бойкот на Meta и спря рекламите си от платформите й поради опасения, че компанията не предприема действия срещу измамната финансова реклама.
Приложенията на Meta често се злоупотребяват от измамници, които се опитват да измамят потребителите с различни схеми.
Една от най-разпространените форми на измами, с които потребителите се сблъскват на платформите на компанията, е измамата с разрешени плащания, при която престъпниците се опитват да убедят хората да им изпратят пари, представяйки се за лица или бизнеси, които продават услуга.
Meta вече има политики, забраняващи промоцията на финансова измама, като например измами с кредити и схеми, обещаващи високи доходи. Компанията също така забранява реклами, които обещават нереалистични резултати или гарантират финансова възвръщаемост.