Цените на петрола се повишиха заради сблъсъка Израел – Ливан
Цените на петрола се повишиха с над долар заради нарастващите опасения, че ескалацията в Близкия изток ще наруши сериозно веригата на доставки. Допълнителна подкрепа за пазара оказа и стачката на работниците от пристанищата по източното крайбрежие на САЩ и по крайбрежието на Мексиканския залив.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип Брент се повишиха с 1.50% до 74.44 долара за барел, което е ръст с 1.10 долара.
- Американският лек петрол се повиши с 1.14 долара до 70.97 долара за барел, което е увеличение с 1.63 на сто.
- По време на търговията във вторник и двата бенчмарка се повишиха с повече от 5%.
- Петролните пазари се фокусираха основно върху перспективата за влошаване на глобалната икономика, което ще е отрази върху търсенето на горива.
- Основно влияние върху пазара оказва напрежението в Близкия изток, което продължава да ескалира, след като Иран изстреля ракети по Израел – най-голямото военно нападение срещу страната. Тел Авив и САЩ обещаха да отвърнат на удара, тъй като страховете от по-широка война се засилиха.
- Техеран заяви, че всеки израелски отговор на атаката, в която според Израел са участвали над 180 балистични ракети, ще бъде посрещнат с “унищожение“.
- Съветът за сигурност на ООН насрочи заседание, за да обсъди напрежението в Близкия изток за сряда, а Европейският съюз призова за незабавно прекратяване на огъня.
АКЦЕНТ
Прякото участие на Иран, която е член на ОПЕК, повишава перспективата за прекъсване на доставките на петрол. Техеран контролира Ормузкия проток, където минава една пета от глобалните доставки на петрол.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Голяма ескалация от страна на Иран рискува да въвлече САЩ във войната. На Иран се падат около 4% от световния добив на петрол, но важен фактор ще бъде дали Саудитска Арабия ще увеличи производството, ако иранските доставки бъдат нарушени”, се казва в бележка на Capital Economics.
ДОПИРАТЕЛНА
Стачката на работниците от пристанищата по източното крайбрежие на САЩ и по крайбрежието на Мексиканския залив е първата мащабна стачката от 50 години насам.
Движението на около половината от морските превози в страната е спряно. Блокирано е всичко – от хранителни продукти до автомобили – в десетки пристанища от Мейн до Тексас. Анализаторите предупреждават, че това ще струва на икономиката милиарди долари на ден, ще застраши работните места и може да доведе до инфлация.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Инвеститорите ще следят внимателно данните за молбите за помощи при безработица в САЩ, които ще бъдат публикувани в петък. Очаква се те да повлияят на прогнозите за облекчаване на паричната политика на Федералния резерв, което може да подпомогне дългосрочното търсене на петрол чрез стимулиране на цялостната икономическа активност.