6 начина да подобрите психиката на детето
Какво ако можехте да направите нещо, което да помогне на детето ви да успее в живота, но все още не го правите? Говоря за това да помогнете на детето си да стане психически по-силно, което лесно може да бъде пренебрегнато сред всички други отговорности на родителството, пише авторът на CNBC Скот Мауц. Но сега е по-важно от всякога, тъй като децата се сблъскват с множество предизвикателства като съмнения в себе си, страх и тревожност, както и множество пречки пред устойчивостта, концентрацията и позитивното мислене.
Изследвам психическата сила вече три десетилетия. Обобщих част от изводите в книгата „Ментално силният лидер“. Приложих тези открития както за възрастни, така и за да помогна на родителите да подкрепят децата си.
Видях лично какво влияние може да има обучението по психическа устойчивост. Моята собствена дъщеря се научи да се справя с предизвикателствата в средното и гимназиалното училище с увереност и устойчивост, което ѝ позволи успешно да премине към университета и “реалния свят”.
И вие можете да помогнете на децата си да станат уверени, устойчиви и позитивни и да разрешават проблеми. Това започва с култивирането на тяхната психическа сила следните шест начина.
1. Децата обичат да питат „Защо?“ Успокойте това любопитство
Ако имате деца, вероятно сте издържали на порой от „Защо?“ въпроси: „Защо, мамо?“ „Защо трябва да правим това, татко?“ “Но защо?”
Вземете този любознателен дух и го използвайте добре. Научете децата да бъдат добри в решаването на проблеми, като използвате аналитичния подход на „Петте защо“, въведен от японския изобретател и индустриалец Сакичи Тойода, чийто син създаде автомобилния производител Toyota.
Насърчавайте децата да продължават да задават въпроса „Защо?“ докато стигнат до корена на проблема. Често основната причина излиза наяве около петия път, когато повторят въпроса.
Ако, например, не получат джобните си тази седмица и това е проблем за тях, помогнете им да подхождат аналитично по следния начин, като дори може да го направите на игра:
- Защо не получаваш джобните си? Защото не си измил чиниите, както каза, че ще направиш.
- Защо не изми чиниите? Защото вместо това игра на видео игри.
- Защо игра видео игри, когато знаеше, че не трябва да играеш? Защото не сме ги прибрали. Те бяха пред телевизора.
- Защо не ги прибра, когато ти казах? Защото не слушах.
- Защо не слушаше? Защото това е лош навик, върху който трябва да работя.
Въпросът е, че решаването на проблеми започва с ровене в причината за възникването на даден проблем, за да можете да адресирате първопричината. Помогнете на детето си да изгради този навик, когато анализира някакъв проблем, и ще му помогнете да стане психически по-силен.
2. Помогнете на децата да се фокусират върху автентичността, а не върху одобрението
Децата естествено търсят одобрението на родителите си. Но стремежът към одобрение става нездравословен, когато се превърне в постоянно търсене на външна валидация. Това може да доведе до загуба на автентичността им.
Помогнете на децата си да измерват представянето си спрямо собствените си очаквания, а не да търсят печат на одобрение от другите.
Вместо да определят дали отговарят на стандартите на някой друг, насърчавайте ги да се запитват: „Дали постигнах това, което си бях поставил за цел?“ и „Ставам ли по-добра версия на себе си?“
Тази промяна в начина на мислене ще им помогне да развият самочувствие, основано на собствените им постижения и растеж, а не на мнението на другите. Тя ще насърчи децата да преследват собствените си цели и желания, вместо да се опитват да се впишат в чужди очаквания.
3. Помогнете им да поставят социалните медии в контекст
Вероятно вече знаете, че е разумно да ограничите времето, което децата ви прекарват в социалните медии – и времето, което вие самите прекарвате там. Но това не е лесно.
Докато разговаряте с децата си за социалните медии, които срещат, им напомнете да не сравняват своите “провали” с “успехите” на другите. Помогнете им да разберат, че инфлуенсърите често публикуват внимателно подбрани впечатления, които не отразяват реалния живот, и че не трябва да се придържат към невъзможни стандарти, които срещат.
Насърчете ги да възприемат социалните медии основно като форма на развлечение, а не като мярка за успех. Това може да помогне за предотвратяване или поне омекотяване на чувствата на недостатъчност, които иначе могат да възникнат.
Създаването на здравословна перспектива към социалните медии ще им помогне да развият по-устойчива психика и самочувствие, което не зависи от онлайн признанието.
4. Помогнете им да се фокусират върху процеса, а не върху резултата
Когато децата се фокусират твърде много върху резултата от усилията си, това може да доведе до перфекционизъм. Вместо това ги научете да обичат процеса.
Особено когато срещат затруднения в усилията си, попитайте ги:
- „Научаваш ли нещо по пътя?“
- „Забавляваш ли се?“
- „Растеш и развиваш ли се?“
Това е истинската победа, а като им задавате тези въпроси, им помагате да се фокусират върху положителните аспекти на пътуването.
Не можем да кажем, че не трябва да се стремят към отличен резултат. Но прекалено голямото усърдие относно резултатите може да подкопае психическата сила на децата, защото толкова много фактори, освен усилието, могат да влияят на крайния резултат.
Насърчавайки децата да оценяват и ценят процеса, вие им помагате да развият устойчивост и да се справят с предизвикателствата по-успешно.
5. Не ги оставяйте да се задържат в мисълта „не е справедливо“
Важно е да помогнете на децата да не изпаднат в манталитета на жертвата, който може да ги накара да се чувстват и действат така, сякаш нямат сила. В такива моменти задайте им един ключов въпрос: „Искаш ли просто нещата да се променят, или искаш да ги промениш?“
Първият въпрос е пасивен и може да доведе до дълги периоди на угаждане на чувството „не е справедливо“. Вторият е проактивен и помага на децата да станат лидери на промяната. Това може да укрепи психическата им сила.
Като насърчавате проактивен подход, вие помагате на децата да развият умения за решаване на проблеми и увереност в собствените си възможности. Те ще научат, че могат да влияят на света около себе си и да вземат активна роля в създаването на справедливост и промяна.
6. Помогнете им да се фокусират върху това, което могат да контролират
Чудесен източник на тревожност за децата може да бъде притеснението за неща, които не могат да променят.
Можете да проведете „контролни проверки“ с тях. Помолете ги да напишат всички неща, за които се притесняват. След това ги помолете да обиколят само онези, които могат да контролират, и обсъдете как могат да предприемат действия по тези въпроси.
Психическата сила е тясно свързана с поставянето на енергията ви там, където тя служи най-добре. Това упражнение помага да се стесни вселената на детските притеснения и да се насочи енергията им към действия, които могат да подобрят обстоятелствата им, което може допълнително да облекчи тревогата им.
Като научите децата да се фокусират върху контролируемите аспекти на живота си, вие им помагате да развият по-здравословна перспектива и да станат по-устойчиви в лицето на предизвикателства.