Какво влияе на българина при онлайн пазаруване
Решението за онлайн покупка вече не се взема само на базата на реклама и на проучвания на цени или мнения от нашия социален кръг от близки и познати за техния опит с продукти и услуги. „Нараства и въздействието на този сегмент от маркетинга, който се базира на популярните онлайн личности, които в своите канали рекламират тези продукти и услуги“, каза за БТА социологът Добромир Живков, управител на „Маркет Линкс“.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Така наречените инфлуенсъри все по-често ни мотивират да купим едно или друго, представяйки продукта през различни маркетингови инструменти.
- Наблюденията на социолозите показват още, че потребителите правят по-задълбочени проучвания, когото купуват нещо на по-висока стойност. Склонни са дори да изчакат периоди на промоции, които предстоят, когато те не са толкова скъпи и имат отстъпка.
- Обратно, далеч по-импулсивно пазаруваме, когато става въпрос за ниски според нас цени.
- По думите на Живков тенденция е и това, че младите хора навлизат в онлайн пазаруването много по-лесно, а причината не е толкова технологичната бариера между поколенията, колкото продължаващата несигурност сред по-възрастните доколко могат да се доверят на отделните онлайн търговци и най-вече да извършват сигурно онлайн разплащания.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Затова все още е много популярно поръчването на даден продукт онлайн, плащането му с наложен платеж, както и в немалка степен поръчки по телефона, в които потребителите се допитват за различни неща, свързани с продукта, който смятат да купят. Търговците също имат практиката да звънят на клиентите за потвърждение на поръчка. Потребителят се чувства по-спокоен, когато се чуе с някого от фирмата и често така избягва различни процедури в онлайн магазините“, обясни социологът.
ДОПИРАТЕЛНА
И след ковид пандемията, която даде сериозен тласък на онлайн пазаруването заради изолацията и затворените магазини, остава популярно поръчването онлайн на храни от заведенията, както и на хранителни продукти и често употребявани стоки за бита.
Последно от „Маркет Линкс“ са наблюдавали навиците на потребителите във връзка с началото на учебната година. Според техните данни половината от онлайн потребителите в страната са извършили поне една покупка, свързана с 15 септември.
Над 60 на сто или две трети са пазарували и аксесоари за своите ученици, около 50 на сто са купили книги, учебници и игри.
Близо 20 процента са добавили мебел вкъщи или друга стока, свързана с обзавеждането на детската стая. Около 10 процента са набавили някакъв вид електроника за ученика – лаптоп, телефон, електронна книга. Около 4 на сто са подновили абонамент за учебна онлайн платформа.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Традиционно „пиковото пазаруване“ остава в периоди на активни промоции, като предстоящия „черен петък“ или Коледа.
„Като потребители вече сме свикнали да очакваме тези периоди и дори психологически се въздържаме от покупка на определени продукти, за които имаме намерение да похарчим пари и ги изчакваме“, обясни Добромир Живков. Колкото по-висока е цената на продукта, толкова по-склонни сме да направим покупката му в друг по-подходящ момент.
Социологът посочи, че е желателно всеки онлайн търговец да реализира проекти, с които да стимулира клиентите си да дават обратна връзка за продуктите, защото това е полезно за всеки бизнес.