ЕК окончателно налага по-високи мита върху вноса на електромобили от Китай
Предложението на Европейската комисия (ЕК) за налагане на окончателни мита върху електрическите превозни средства, произведени в Китай, получи необходимата подкрепа от държавите членки. Преговорите с Пекин обаче ще продължат.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- При гласуването в петък 10 държави-членки подкрепиха митата, пет гласуваха против, а 12 се въздържаха.
- За да се блокира предложението, беше необходимо квалифицирано мнозинство от 15 членове на ЕС, представляващи 65 % от населението на ЕС.
- Решението представлява още една стъпка към приключване на антисубсидийното разследване на Комисията, посочват от ЕК.
- ЕС и Китай ще продължават да работят усилено върху алтернативно решение, което да е напълно съвместимо със Световната търговска организация, като обаче същевременно отговори на опасенията на Брюксел за прекомерните субсидии, които сектора получава от китайските власти.
- ЕК може да преразгледа ценовия ангажимент, включващ минимална вносна цена и обикновено ограничение на обема. Двете страни трябва да се опитат да разрешат различията си до началото на ноември, след което временните мита ще станат официални.
- До 30 октомври 2024 г. в Официален вестник трябва да бъде публикуван регламент за изпълнение на решението, включващ окончателните констатации от разследването, става ясно от изявление на ЕК.
АКЦЕНТ
Решението стана факт, въпреки отпора на някои държави, сред които и Германия. Разделението само подчертава предизвикателството, пред което е изправен Брюксел при изграждането на подкрепа за търговската си позиция спрямо Китай. Не е изключено ЕК да направи ново предложение в търсене на по-широка подкрепа.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Европейската комисия, която контролира търговската политика на блока, предложи налагането на окончателни мита за следващите пет години, за да се противопостави на несправедливите според нея китайски субсидии, които Пекин предоставя на производителите в сектора. Предложението дойде след едногодишно разследване от страна на ЕК.
Китайският държавен автомобилен производител SAIC Motor Corp. ще бъде най-засегнат от новите тарифи, които ще се вдигнат на 37.6% в допълнение към вече съществуващата ставка от 10 на сто. Компании Geely, майка на Volvo Car AB, и BYD Co. са засегнати от допълнителни такси от съответно 19.9% и 17.4%.
В началото на август стана ясно, че европейският консенсус за решението се разширява като заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис посочи, че се очаква държавите в блока да подкрепят плановете и тези мита могат да влязат в сила още през ноември. Според него 27-те държави, които често са разделени по въпросите, свързани с Китай, ще подкрепят мерките, които целят да подкрепят местната автомобилна индустрия в борбата с конкурентния китайски пазар.
През юли в необвързващ, но показателен вот правителствата на страните в блока демонстрираха своето разединение по въпроса.