Петролният пазар – напът да приключи седмицата с печалби от 8%
Петролният пазар е напът да приключи седмицата с ръст от 8% на фона на перспективата за разгръщане на конфликта в Близкия изток, който може потенциално да наруши доставките на суров петрол и да застраши глобалните запаси.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха леко с 0.17% до 77.49 долара за барел. Въпреки лекият спад по време на предходната сесия, бенчмаркът се е повишил с близо 3 долара за последните 24 часа.
- Американският лек петрол също отчете незначителен спад – с 0.14% или 10 цента, като към 9:45 ч. българско време суровината се търгува за 73.61 долара за барел – увеличение с над 2 долара за денонощие.
- И двата бенчмарка се насочват към седмичен ръст от около 8%.
- Икономистите продължават да следят отблизо ситуацията в Близкия изток, тъй като разгръщането на конфликта има потенциала да прекъсне доставките от региона. Анализаторите обаче очакват въздействието да бъде ограничено.
- Подкрепа за пазара оказаха и стимулите за китайската икономика, които бяха обявени от Китайската народна банка с цел възстановяване на растежа и справяне с имотната криза.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Въпросът сега е дали ще има действително прекъсване на доставките на суров петрол и това би трябвало да държи цените в изчакване през уикенда“, каза пазарният стратег на IG Яп Юн-жун.
АКЦЕНТ
САЩ обсъждат дали ще подкрепят израелски удари по ирански петролни съоръжения като отговор на ракетната атака на Техеран срещу Израел, стана ясно от думите на президента Джо Байдън. Коментарите на държавния глава допринесоха за ръст на цените от 5%.
Регионът на Близкия изток осигурява повече от една трета от световните доставки на петрол, но директна атака срещу петролните съоръжения на Иран изглежда най-малко вероятният отговор сред вариантите на Израел. Причината – подобен ход би разстроил международните партньори на Израел, а прекъсването на приходите от петрол на Иран вероятно би оставило Техеран с малко за губене, което може да провокира по-свиреп отговор.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Иран и Либия са членове на ОПЕК. Иран е произвел около 4.0 млн. барела дневно гориво през 2023 г., докато Либия е произвела около 1.3 млн. барела дневно през миналата година, според данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.