Стачката на американските пристанища приключи. Засега
Стачката на американските пристанища приключи. Икономиката може да си поеме въздух, след като работниците от Източното крайбрежие и крайбрежието на Мексиканския залив в САЩ започнаха първата си мащабна стачка от близо 50 години насам, спирайки движението на около половината от морските превози в страната. Стачката блокира всичко – от хранителни продукти до автомобили и можеше да струва на икономиката милиарди долари на ден, да застраши работни места и да доведе до инфлация.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Незабавното прекратяване на стачката дойде след споразумение между профсъюза на работниците от Международната асоциация на моряците (International Longshoremen’s Association – ILA) и пристанищните оператори от United States Maritime Alliance (USMX).
- Източници на агенция “Ройтерс” съобщават, че те са се договорили за увеличение на заплатите с около 62% за шест години, което ще доведе до повишаване на средната заплата от 39 долара на час на около 63 долара на час. Профсъюзът искаше увеличение от 77%, докато групата на работодателите – United States Maritime Alliance (USMX) преди това беше повишила предложението си до почти 50%.
- Договорката се случва по-рано от очакваното. Действието на основния договор между профсъюза и докерите ще бъде удължено до 15 януари 2025 г. Двете страни ще се върнат на масата за преговори по всички нерешени въпроси. Сред тях е автоматизацията, която според работниците ще доведе до загуба на работни места.
- Разчистването на натрупаните товари обаче ще отнеме време – най-малко 54 контейнеровоза са струпани пред пристанищата, тъй като стачката възпрепятства разтоварването през последните три дни.
- Очаква се пристигането на още кораби.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Решението да се прекрати настоящата стачка и да се даде възможност на пристанищата по Източното крайбрежие и по крайбрежието на Мексиканския залив да отворят отново е добра новина за икономиката на страната. Колкото по-бързо постигнат окончателно споразумение, толкова по-добре за всички американски семейства”, се казва в изявление на Националната федерация на търговците на дребно.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Около 5 млрд. долара на ден. Толкова плаща американската икономика за стачката, според анализатори на JP Morgan.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Стачката на работниците от Източното крайбрежие и крайбрежието на Мексиканския залив в САЩ започна на 1 октомври и блокира разтоварването на контейнеровози от Мейн до Тексас и заплаши с недостиг на редица стоки. Това е най-голямата стачка от 1977 г. насам. 45 хил. работници поискаха по-високи заплати. Стачката засегна 36 пристанища, включително Ню Йорк, Балтимор и Хюстън, които обработват редица контейнерни товари.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън застана на страната на профсъюза, като оказа натиск върху докерите да повишат предложението си до близо 50%, за да се постигне споразумение, позовавайки се на огромните печалби на корабоплавателната индустрия след пандемията COVID-19.
Неговата администрация неведнъж се е противопоставяла на призивите на бизнес групи и републикански законодатели да се използват федерални правомощия за спиране на стачката – ход, който би подкопал подкрепата на демократите сред профсъюзите преди президентските избори на 5 ноември.