Конкурсът „Корпоративен дарител“ 2024 ще отличи отговорния бизнес в България
Българският дарителски форум ще отличи компаниите с дарителска дейност чрез годишните награди „Корпоративен дарител“ 2024. Инициативата се провежда за 19-а поредна година, като настоящето издание е с медийната подкрепа на Forbes България. Конкурсът отличава бизнеси, които инвестират в значими каузи, и популяризира добрите практики в корпоративното дарителство в България.
„Мисията на Българският дарителски форум (БДФ) е не само да обединява големите дарители в България и да им помага в техните дарителски инициативи, но и да развива филантропията в България, като допринася за изграждане на дарителска култура в обществото – казва Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на БДФ. – Конкурсът „Корпоративен дарител“ е важен инструмент в реализацията на тази наша цел. Той е начин да популяризираме и наградим най-добрите дарителски практики.
ЧРЕЗ НЕГО СОЦИАЛНООТГОВОРНИТЕ КОМПАНИИ ПОЛУЧАВАТ ПРИЗНАНИЕ ЗА СВОИТЕ УСИЛИЯ И ПРИВЛИЧАТ ПОСЛЕДОВАТЕЛИ. ТАКА СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА ДОБРОТО.”
Компаниите могат да кандидатстват до 21 октомври 2024 г., като това важи както за български, така и за международни бизнеси, които оперират в страната. Също така за част от категориите може да се правят номинации и от граждански организации, които са реализирали общественозначими инициативи заедно с компания дарител.
Тази година БДФ въвежда три нови категории – „Първи стъпки в корпоративното дарителство“, „Дарителска подкрепа за трудни каузи“ и „Разнообразие в подходите за дарителска подкрепа“. Така наградите стават общо девет. „В дългогодишната история на конкурса БДФ награди и популяризира десетки прекрасни примери за дарителска щедрост – казва Теодора Бакърджиева. – Колкото и нескромно да звучи, бих казала дори, че в известна степен сме допринесли за надграждането на едни от най-емблематични дарителски инициативи в България.”
Чрез конкурса Бакърджиева и екипът ѝ искат да насърчат всяко дарителско усилие, което води до трайна социална промяна. Знаят, че това отнема време и понякога са необходими години опит. Но вярват, че насърчаването на първите стъпки по този път е стимул за устойчиви дарителски инвестиции. С тази нагласа се появява и специална категория, която да отличи начинаещите във филантропията. „Чрез категория „Първи стъпки в корпоративното дарителство“ искаме да благодарим на тези организации и да ги стимулираме да превърнат социалната ангажираност в своя устойчива политика“, казва Теодора Бакърджиева.
В категорията „Дарителската подкрепа за трудни каузи“ БДФ отделя специално място на компаниите, които поемат риска да помагат за непопулярни и нееднозначно възприемани в обществото каузи. Такива са например подкрепа за мигранти, ЛГБТИ+ общности, хора с интелектуални затруднения, ресоциализация на затворници. „Искаме да засвидетелстваме нашия респект към тези дарители и да им дадем кураж да продължат в избраната посока“, споделят от БДФ.
По наблюдения на организацията в България вече има немалко компании, които са развили дарителските си практики на много високо ниво и прилагат множество и разнообразни подходи за дарителска подкрепа на различни каузи.
„ТОВА Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ТРУДНО, ЗАЩОТО ИЗИСКВА НЕ САМО НЕСТАНДАРТНО МИСЛЕНЕ, НО И МНОГО ДОБРА ОРГАНИЗАЦИЯ И ПОВЕЧЕ РЕСУРСИ ОТ ОБИЧАЙНАТА ПОДКРЕПА НА ЕДНА КАУЗА ПО ЕДИН ИЗБРАН МЕХАНИЗЪМ.
Избрахме да им дадем видимост, като създадем отделна категория за този „висш пилотаж“, казва Бакърджиева.

Категориите са разделени на качествени и количествени и всяка от тях дава възможност на различни компании да споделят как правят добро и да вдъхновят и други.
Качествени категории
- Най-добра дарителска програма: отличава усилията на компании, които целенасочено, осъзнато и системно са инвестирали в подкрепа на общественозначими каузи.
- Най-добра доброволческа програма: отличава компаниите, които създават разнообразни възможности за своите служители да допринасят за каузи чрез доброволен труд.
- Най-сполучливо партньорство: отличава партньорствата между компании и неправителствени организации, допринесли за решаването на реален проблем.
- Първи стъпки в корпоративното дарителство: отличава и поощрява компаниите, които сега прохождат във филантропията. Те могат да кандидатстват с първите си дарителски инициативи, реализирани основно през 2023 г.
- Дарителска подкрепа за трудни каузи: отличава компании, които инвестират ресурси и подкрепят непопулярни каузи или такива, които се приемат нееднозначно в българското общество. Тези каузи са свързани основно с отстояване на правата на човека и демократичните ценности.
- Разнообразие в подходите за дарителска подкрепа: отличава компании, които целенасочено и системно инвестират в подкрепа на общественозначими каузи посредством многообразни подходи. В кандидатурите си компаниите представят съвкупността от различни програми и инициативи, които пряко или непряко са насочени в подкрепа на една или повече каузи.
Количествени категории
- Най-щедър дарител: Кандидатите в тази категория ще бъдат отличени в три подкатегории в зависимост от годишния им оборот за предходната 2023 г.:
- Микро и малки предприятия (с годишен оборот до 19 500 000 лв.)
- Средни предприятия (с годишен оборот до 97 500 000 лв.)
- Големи предприятия (с годишен оборот над 97 500 000 лв.)
- Най-голям обем нефинансови дарения (стоки, материали, услуги): връчва се на компанията, направила материални и други нефинансови дарения с най-голяма стойност.
- Най-голям принос чрез доброволен труд на служителите: връчва се на компанията, чиито служители са положили най-много часове доброволен труд през 2023 г.
Тази година наградите „Корпоративен дарител“ имат нова идентичност с основно послание „Изключителни дарители. Изключително признание“. Конкурсът е част от усилията на БДФ да постави фокус върху примерите за дарителство с изключителен принос в полза на обществото.