Потенциалът от война в Близкия изток продължава да е основен двигател за цените на петрола
Цените на петрола се понижиха с над 1 долар за барел във вторник, след като инвеститорите прибраха печалбите си от ралито през предходната сесия, което издигна пазара до най-високото му ниво от повече от месец насам на фона на опасенията, че Близкият изток е на ръба на война.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” поевтиняха с 1.64% до 79.60 долара за барел.
- Американският лек петрол също регистрира спад – с 1.71 на сто до 75.82 долара за барел.
- Спадът идва, след като и двата договора поскъпнаха с повече от 3% в понеделник до най-високите си нива от края на август, добавяйки към скока от 8% от миналата седмица.
АКЦЕНТ
Основен двигател за скока на пазара са страховете, че ескалацията на напрежението между Израел и “Хизбула” може да предизвика пълномащабна война в региона. Сблъсъците в региона се изостриха, след като подкрепяната от Иран групировка “Хизбула“ изстреля ракети по третия по големина град в Израел – Хайфа, а Израел започна подготовка за разширяване на офанзивата Ливан. Ескалация на напрежението може да наруши драстично веригата на доставките на петрол, тъй като Иран контролира Ормузкия проток, от където минава една пета от глобалните доставки на петрол.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Покачването на цените на петрола започна, след като на 1 октомври Иран изстреля ракети по Израел. Тел Авив се закани да отвърне на удара, но все още преценява възможностите си. Не се изключва този отговор да бъде насочен срещу петролните съоръжения на Иран, макар че инвеститорите оценяват такъв сценарий като по-малко вероятен. Дори и при атака срещу иранските петролни съоръжения, ОПЕК+ разполага с достатъчен резервен капацитет – 7 млн. барела дневно, който може да послужи като буфер.