Как Гората.бг засажда добро у хората в България?
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Чрез Гората.бг Никола Рахнев доказва, че фондация без никакви оперативни разходи може за една година да засади над 1 млн. дървета, да дари над 100 хил. лв. и да ангажира над 200 хил. доброволци
По традиция в началото на всяка година Пресиян Каракостов – инвеститор и корица на Forbes за брой 6, 2022 г., прави годишния си дарителски план. През 2024 г. решава да подкрепи каузата на Гората.бг и се свързва с Никола Рахнев, основател на фондацията и негов личен приятел. Филантропът остава истински изненадан, когато Рахнев отказва дарението му със спокоен тон. Никола Рахнев е превърнал Гората.бг в най-голямата доброволческа инициатива в България, благодарение на принципа си, че всеки лев трябва да се използва по възможно най-ефективния начин.
„Това, което дърпа повечето неправителствени организации, са разходите. Ние имаме нула хора на заплата и нула лева за офис, транспорт и гориво – казва Рахнев (41). – Когато се обади Пресиян, всичките ни ресурси вече бяха разпределени и нямаше да можем да използваме дарението по възможно най-ефективния начин. Беше по-добре да отиде при друга организация и затова му отказах. Често отказвам дарения.“
И наистина, по финансовите данни на организацията се вижда, че Рахнев вади максимална стойност от всеки дарен лев. С бюджет от 835 хил. лв. за 2023 г. Гората.бг успява да купи, подари и засади над 1 млн. дървета в България, да изпрати 11 тира с хуманитарни помощи за пострадалите от земетресението в Турция и Сирия, да дари 86 тона храна на нуждаещи се българи, да продължи дейността на своя център за настаняване на нуждаещи се „Прегръдки от България“ и да подкрепи финансово още няколко каузи. Всичко това означава много за общността на Гората.бг, която има 306 хил. потребители във Facebook. От тях по данни на Рахнев над 200 хил. са активни доброволци в акции.
За да бъде всичко това възможно, Никола Рахнев посвещава между 50 и 70% от времето си на фондацията. Той не просто не печели пари от нея, но и влага лични средства. През 2023 г. 60 хил. лв. от бюджета идват от негови лични дарения. С всяка година той увеличава тази сума, благодарение на основаната от него компания Smart Business Company. Тя оперира в областта на търговията на едро и обществените поръчки, като през 2023 г. генерира 10 млн. лв. приходи с екип от седем колеги. Освен в компанията, те му помагат и във фондацията. За транспорт разчита на личния си автомобил, транспортните средства на компанията и помощ от общността.
„Странно е, когато говорим за кауза, да говорим за ефективност, оптимизация на процеси и всичко останало – казва Рахнев, който е обявен за „Будител на десетилетието“ от БНР през 2023 г. – В крайна сметка обаче това е причината Гората.бг да стане толкова успешна. Винаги съм залагал бизнес принципи без никакви користни елементи.“
СЪС СИГУРНОСТ ОПИТЪТ МУ В БИЗНЕСА МУ Е ДАЛ МНОГО, НО ИЗЛИЗАНЕТО МУ ОТ КОРПОРАТИВНИЯ СВЯТ
го е направило основател на социално ангажирана организация. Ако изключим неговата компания, той е работил само на едно място през живота си – Office 1. Отива там като студент, за складов работник. Докато стане на 28 г., се изкачва до ролята на търговски директор за България и Румъния.
Работи всеки ден от седмицата по 16 часа и не използва отпуск. „Като ходехме на почивки, разнасях лаптопа по плажовете. Харесваше ми да продавам, но усещах, че не бях щастлив. Усещах, че трябва да има нещо повече, нещо по-смислено в живота“, казва Никола Рахнев.
През 2011 г. напуска Office 1. Това го изправя пред голямо предизвикателство. „За първи път от много време имах цялото време на света, но изпитвах пълна загуба на идентичност. В един момент знаеш кой си – Никола, който работи в Office 1 и доказал се търговец и управленец. В следващия момент обаче вече не бях това и не знаех какво да правя, не знаех и как да го намеря.“
Следващите месеци за него са наистина трудни, но момчето, израснало в панелка в краен квартал в Габрово, има много амбиция в себе си. След няколко месеца основава Smart Business Company и започва да участва в обществени поръчки, защото там има опит. Не иска да влиза в конкуренция с предишния си работодател, затова продава много нишови стоки, които Office 1 няма.
Дарение от Google
През втората година на организацията между дарения за по 200-300 лв. в сметката на Гората.бг се появява дарение от Google за 20 хил. лв. Никола Рахнев не очаква тези пари. Не знае дали не е станала грешка и ги държи в сметката, без да ги харчи. Година по-късно с него се свързва човек, който го моли за дръвчета. Разбират се и междувременно пита Рахнев дали е получавал превод от Google. Оказва се, че той е бил на залесяване, харесало му е и е направил вътрешна кампания между колегите си за събиране на средства. „Дарението всъщност не е от Google, а от десетки или дори стотици индивидуални личности. Това го прави наистина силно“, казва Рахнев.
До края на 2013 г. изкарва първия си милион под формата на оборот за компанията. Постига го, докато работи сам от дома.
Междувременно се захваща с още една идея. Иска да даде алтернатива на рекламодателите как да дават стойност за обществото, докато печелят популярност. Нещо, което според него няма как да стане с кратка реклама в традиционните медии.
С тази нагласа през декември 2011 г. създава Facebook страницата „Когато станем 100 хил., ще посадим гора“. Бизнесът обаче не е готов да подкрепи организация, която още не се е доказала като коректна. Получава се парадокс, но Рахнев не губи време, а търси други варианти. Активира общността и печели 5 хил. лева от конкурс с гласуване онлайн.
Първоначално си мисли, че намирането на парите е най-трудната част. Намирането на място за засаждане се оказва далеч по-предизвикателна задача. Говори с хора от Столична община, природен парк „Витоша“ и горско стопанство „София“. Всички му казват, че не работят с доброволци и дори по закон нямат право. Рахнев обаче не може да се откаже. „Бяхме формирали очакване и хората искаха да засадим гора. Въпреки отказите отидох пак в горското стопанство и им обещах, че всичко ще бъде според техните изисквания, но е важно да го направим“, казва Рахнев.
На 13 април 2013 г. правят първото събитие на организацията. С доброволци засаждат 3 хил. дървета близо до София, в село Златуша.
КАУЗАТА СЕ РАЗГРЪЩА И СЛЕДВАЩАТА ПРОЛЕТ ПРАВЯТ ЧЕТИРИ СЪБИТИЯ ОТ МАРТ ДО КРАЯ НА АПРИЛ.
В същия период засажда и горското. Рахнев прави тези засаждания с нулев бюджет. Пренася всичко с личния си автомобил. За осигуряването на дръвчета ходи в разсадници и срещу обяснения за каузата, бутилка алкохол или кутия бонбони убеждава собствениците да му дадат фиданки, които са прераснали и не стават за продажба.
С времето разбира, че може да се сади и между есен и пролет. Условието е земята да не е замръзнала и да не е прекалено кално или студено. Така правят засаждания включително през декември, януари и февруари.
С това разширяване на акциите се появяват първите дарители. Те са физически лица и малки ИТ компании, които искат България да става едно по-зелено място. Никола Рахнев иска това послание да достигне и до децата. През 2015 г. взима две бази данни с контакти на български училища и започва да им звъни. Казва им, че има дръвчета и иска да ги подари, за да може учителите и учениците да ги засадят заедно в двора на училищата. Готов е да им даде колко дръвчета пожелаят.
Очаквах, че тези разговори ще водят до екстаз и всички ще са много щастливи да засаждат с децата.
Само че всички 50 разговора приключиха с отказ поради всевъзможни причини – няма кой да ги засажда, няма кой да се грижи за тях, трябват разрешителни и други“, казва Рахнев.
Изводът за него е, че никой не обича да му продават, всеки иска да купува. Затова Гората.бг организира игра, в която всяко училище, клас, група или самостоятелно дете може да участват със снимка по избор и да спечели пакет от няколко дръвчета. Снимките излизат в сайта на Гората.бг и събират гласове. Благодарение тази система и активността на децата и родителите за три дни сайтът събира над 300 хил. посещения. „Накрая всички получиха дръвчета като награди и ги очакваха с трепет. Нямаха търпение да им ги доставим, защото ги бяха спечелили“, казва Рахнев.
През 2017 г. с доброволци правят кампания за пчелари и подаряват 100 хил. медоносни дървета. „Един пчелар гледа на дръвчетата като на полезен ресурс – паша за своите пчели. Заради това има различно отношение. Полага много по-голяма грижа и има по-голямо ниво на прихващане и оцеляване на дръвчетата.“
РАХНЕВ ПОДХОЖДА СТРАТЕГИЧЕСКИ КЪМ ДЕЙНОСТТА НА ГОРАТА.БГ.
Гледа дори чисто географски да има разнообразни точки в България, на които се изпращат дръвчета. Знае колко уязвима може да бъде една гора. През нея могат да минат вредители или зайци, или да бъде много студено, сухо или топло. Цялата гора може да загине и усилията на фондацията да са напразни. Но ако се засадят дървета на различни места в страната, имат по-голям шанс да оцелеят.
Затова следващата му стъпка е да работи с общините. В България има 265 общини, като 70 от тях се включват в инициативата още първата година. Следващата година стават 120. И така стигат 200. „Малките общини невинаги имат бюджет за дървета, но когато им ги подариш, те имат ресурса, експертизата, понякога дори и техниката, за да положат грижа, да засадят дърветата и да ги прихванат.“ Така се засаждат стотици хиляди дървета в цялата страна.
През 2019 г. Рахнев си дава сметка, че все повече хора му дават нова идея. Те му пишат, че е страхотно да подарява дръвчета на училища, пчелари и общини, но нека включи и физическите лица с дворове. Рахнев дълго време не разбира как може да извършва ефективно индивидуални заявки. Решава да опита със стандартизирани пратки по няколко дръвчета. Предварително хората се записват в онлайн форма. Всички пратки се подготвят за един ден и после всеки си получава своята пратка заедно с подробни инструкции как да засадят и да се грижат за дръвчетата. Плаща се единствено доставката към куриерската компания, която е на преференциална цена.
През 2020 г., малко преди една от акциите за засаждане през март, ковид променя из основи структурата на ежедневието ни и изправя всички пред много неизвестни.
По това време Smart Business Company има седем колеги в екипа. Рахнев ги събира и им казва, че каквото и да става през следващите шест месеца, те ще продължат да си взимат заплатите. Проблемът е, че всички обществени поръчки се замразяват и не се обявяват нови. Но на тяхно място се появяват много запитвания за маски и дезинфектанти.
Тук играе роля и компанията на Рахнев. „Купихме 1 тон спирт на добра цена, разредихме го, етикетирахме го, взехме разрешително. Сами произведохме 2 тона дезинфектант. Възложихме на доставчици да шият маски за нас. Така помогнахме на десетки хора да имат доходи, а на десетки хиляди – да бъдат по-защитени.“ Освен за бизнеса Никола Рахнев продължава да се грижи и за каузата. „Ние сме най-голямата организация и имаме всякакъв опит. Трябваше да помогнем“, казва Рахнев.
Гората.бг дарява 36 тона дезинфектант и течен сапун, освен това над 200 хил. маски и 100 хил. ръкавици. Това ѝ струва 28 хил. лв. благодарение на търговските умения на Никола Рахнев и навика му, когато купува нещо, да пита поне 10 доставчици за цена и да преговаря с всеки.
Всичко научено по време на ковид се прилага и по време на наводненията в Карлово и земетресенията в Сирия и Турция. Включително и Лазар Радков, основателят на инициативата „Капачки за бъдеще“ и сайта Kauzi.bg, използва търговските договори на Рахнев, за да купи хуманитарна помощ на възможно най-ниска цена.
Аз съм човек, който се е занимавал с бизнес успоредно на каузите. Обичам да правя големи сделки с добри нива на печалба.
В същото време за мен е успех е и да постигам целите ми. Една от целите ми за последния сезон беше да засадим 1 млн. дървета за максимум пет месеца.“ Със съмишлениците на Гората.бг достига тази бройка за под 100 дни на цена под 30 ст. на дръвче.
Екипът на Forbes ви среща с Рахнев през септември. Той си е починал през летните месеци, които не са подходящи за засаждане, и е развил още две идеи за опазване на природата и подпомагане на хората в България. Не издава какви са, но споделя, че е вложил лично петцифрени суми в тях. Ако Пресиян Каракостов или друг филантроп му се обади сега и иска да подкрепи каузата на Гората.бг, е добре дошъл. Рахнев вече знае как средствата да бъдат използвани