Нобеловата награда за химия – за пробив в изследването на протеините
Откритие в областта на протеините заслужи Нобеловата награда по химия. Откритието решава един от най-трудните проблеми в биологията и може да бъде използвано за създаване на лекарства и ваксини. Отличени бяха Дейвид Бейкър, Демис Хасабис. И двамата работят за базираната в Лондон изследователска лаборатория Google DeepMind, подразделение на Google. Част от наградата получава и преподавателят Джон Джъмпър.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Дейвид Бейкър, Демис Хасабис и Джон Джъмпър получиха Нобеловата награда за химия за 2024 г. за изследванията на учените върху структурата на протеините. Наградата е на стойност 11 милиона шведски крони (1.1 милиона долара).
- Демис Хасабис е един от основателите на DeepMind. Джон Джъмпър ръководи разработването на софтуера за предсказване на протеини AlphaFold, а Дейвид Бейкър пък е преподавател във Вашингтонския университет.
- Половината от наградата е присъдена на Бейкър “за компютърно проектиране на протеини“, а другата половина е поделена между Хасабис и Джампър “за предсказване на протеинови структури“, заяви академията.
- Протеините са градивните елементи на живота и се намират във всяка клетка на човешкото тяло. Откритието решава един от най-трудните проблеми в биологията и може да бъде използвано за създаване на лекарства и ваксини.
- Това е третата награда, присъдена тази година. Вчера бяха обявени Нобеловите лауреати по физика, а ден преди това бяха отличени открития в областта на медицината.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Нобеловата награда за химия за 2024 г. е посветена на протеините – гениалните химически оръжия в живота. Дейвид Бейкър е успял да постигне почти невъзможния успех да създаде изцяло нови видове протеини. Демис Хасабис и Джон Джъмпер са разработили модел на изкуствен интелект за решаване на 50-годишен проблем: предсказване на сложните структури на протеините. Тези открития имат огромен потенциал”, посочват от Нобеловия комитет.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В понеделник бе връчена Нобеловата награда за медицина. Призът получиха откривателите на микро РНК и ролята й в регулацията на гените. Вчера пък отличието за физика отиде при учени, направили открития, които дават повече възможности за машинното обучение. Джон Хопфийлд от Принстънския университет и Джефри Хинтън от Университета в Торонто бяха отличени за пионерската си работа върху изкуствените невронни мрежи, които са в основата на голяма част от съвременния изкуствен интелект.