Мария Маринова: „Иновациите се развиват с много по-бързи темпове в сравнение с регулаторната рамка“
Юрист и магистър по международни правни въпроси от университета „Джорджтаун”, Мария Маринова преминава през правните отдели на различни международни компании в България, преди да се присъедини към екипа на Филип Морис България, където в ролята на ръководител на правен отдел вече седем години управлява важната връзка между правната рамка, вътрешните правила и бизнес резултатите на компанията, преминаваща през безпрецедентна трансформация. Мария е майка на три деца.
Вече близо 7 години ръководите правния отдел на Филип Морис България – компания, която оперира в една от най-силно регулираните индустрии. Кои са правилата, от които се ръководите на първо място?
Правилата са много – и вътрешни, и външни. Но на първо място бих посочила това да задаваш правилните въпроси и да търсиш правилните отговори: кои са по-добрите алтернативи за пълнолетните потребители на тютюневи и никотинови продукти, кое е по-добро за обществото като цяло, кое е по-добро за развитието на бизнеса в една противоречива и силно регулирана индустрия. Отговорите не са лесни. Вътрешно – цялата организация работи за постигане на една цел – бъдеще без дим. Външно – работим в посока намиране на диалог с регулаторите, потребителите, обществото.
А кои от тях компанията иска да се променят, предвид това, че преминава през историческа трансформация в посока изграждане на бъдеще без дим?
Филип Морис Интернешънъл търси открит диалог с критикуващите нашата трансформация. Целта е ясна – спиране производството на цигари в обозримо бъдеще и замяната им с научно обосновани бездимни алтернативи с намалена експозиция на вредни вещества, които са разработени на основата на иновации и нови технологии. Към юли 2024 г. нетните ни приходи от бездимни продукти, за които е научно доказано, че са по-добра алтернатива за пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат, са вече близо 40% от общите ни нетни приходи, а целите до 2030 г. са повече от две-трети от тези продукти да сформират нетните приходи на глобално ниво. Тези резултати показват, че компанията следва целите, които си е поставила. Разбира се, по-лесно и по-бързо ще се случва тази трансформация, ако има подкрепата от регулаторите и обществото като цяло.
Как тази трансформация влияе на работата на правния отдел?
Правният отдел във Филип Морис е част от бизнеса. Ние не сме просто отделна структура, а част от бизнес структурата. Ние участваме от изграждането на стратегията до прилагането на решенията. Ние сме хората, които „превеждат“ на разбираем език правната и регулаторната рамка, виждаме възможности и съветваме как да се приложи на практика за постигане на бизнес целите и посоката, в която компанията върви – трансформацията на бизнеса.
Когато говорим за иновации, има ли подходяща, адекватна и своевременна регулаторната рамка за тях у нас?
Интересен факт е, че иновациите и технологиите се развиват с много по-бързи темпове в сравнение с регулаторната рамка. Много често се случва, ако няма подходяща регулаторна рамка, бизнесът да оперира в така наречената „сива зона“. Това мога да кажа, че е най-голямото предизвикателство за един юрист – как да посъветва бизнеса, така че да има решение и то да е адекватно и с премерен риск. В последните години се наблюдава засилено законотворчество на европейско и местно ниво – приеха се много регламенти и закони, които уреждат отношенията в различни сектори, като криптовалутите, изкуствения интелект, платформите в дигиталния сектор, все иновации, за които нямаше адекватна регулаторна рамка последните години. За подкрепата на иновациите в нашия сектор има много какво да се желае и да се работи в посока на ефективна регулаторна рамка.
Какво означава ефективна регулаторна рамка? В крайна сметка не се ли ръководим от изискванията и правила на ЕС и директивите за контрол на тютюна.
Ефективна регулаторна рамка, включително и по отношение контрола върху тютюна, е тази, която осигурява едновременно защита на здравето на хората, на икономическата свобода и на околната среда, а така също и предоставя равни условия на всички оператори на пазара и честна конкуренция. Ефективна е регулацията, която е изградена на базата на доказателства, добри практики и стимулира иновациите. Която осигурява правна сигурност, така че правоприлагащите органи да упражняват своите контролни функции. България, като част от ЕС, следва стриктно европейското законодателство, в което като принцип е заложена целта за доброто функциониране на общия пазар – тоест, сближаване на законодетелствата във всички 27 държави-членки. Специално за контрола на тютюна, България е въвела всички директиви, решения и регулации, които от своя страна са базирани на изискванията и насоките на Рамковата конвенция за контрол на тютюна.
Как подходът за намаляване на вредата може да бъде законово регламентиран?
В днешната реалност има редица рискови фактори и поведения, които не могат да бъдат напълно предотвратени или преустановени в обществото, въпреки осъзнаването на свързания с тях риск. Но степента на вредата, тоест нивото на риска от тях,може да се промени така, че да се намали негативното въздействие върху човешкия организъм и за населението като цяло.
„Намаляването на вредата“ е понятие в редица стратегически документи, което обхваща набор от научно доказани и технологични подходи, които стоят в основата на водещите политики и на регулациите. Те целят подобряване на начина на живот и здравен статус, чрез понижаване на вредното въздействие от рисковите фактори, произтичащи от вредни поведения или от околната среда, чието пълно премахване или предотвратяване не е практически приложимо. Обществото е приело по естествен път многобройни подходи за намаляване на вредата в различни области на живота с висок риск от развитие на редица заболявания или на травми.
Ще се отнася до „намаляване на вредата от тютюна“, днес вече има разнообразие от съществуващи и нови изделия и системи, при които е елиминирано изгарянето на тютюна и следователно с това се постига по-ниско образуване и излагане на вредни вещества в сравнение с цигарите и другите тютюневи изделия за пушене. Следователно научно обоснованите бездимни алтернативи с намалена експозиция на вредни вещества представляват именно подхода за намаляване на вредата от тютюна. С други думи, когато регулацията диференцира различните категории изделия спрямо нивото на техния риск, може да се счита, че има законово регламентиране. Стратегиите за намаляване на вредата, наред със стратегиите за превенция и преустановяване на вредни навици и опасни поведения, са бързо развиващ се, прогресивен и насочен към бъдещето подход за изготвяне на политики и законодатество в областта на общественото здраве, за редуциране на заболяваемостта, за безопасността при шофиране и пътуване, за намаляване на вредните храни и др., като регулациите трябва да бъдат базирани на науката и на анализа на риска и ползите (risk/benefit analysis).
Къде е допирната точка между правото и науката във Филип Морис?
Тук не става дума за „допирна точка“, а за тясна и неразривна връзка, и не само за Филип Морис Интернешънъл, а за цялата индустрия и за всеки един бизнес, който инвестира в наука. Компанията е инвестирала над 12 млрд. долара в R&D центровете си в Щвейцария и Сингапур, където работят над 1500 учени от различни области. Следователно, ние не просто подкрепяме, а и търсим диалог с научните експерти и регулаторите, така че обменът на солидни научни данни да бъде в основата на ефективна регулаторна рамка. Нещо повече, в ЕС принципът „better regulation“ по своята същност е именно да се създават закони на база на доказателствата и на постиженията на науката.
Кои предизвикателства са често на дневен ред във вашата работа? Как правният отдел помага на бизнеса да върви напред и преодолява на пръв поглед нерешими казуси?
Предизвикателствата са много и от най-различен характер – от това да направиш така, че всички по веригата да разберат каква е рамката, в която оперираме, до това да се намери практическо решение за всяка ситуация. За всеки казус може да се намери решение, стига да има ясни цели, добро колективно разбиране, отлична комуникация и координация между различните отдели. Във Филип Морис Интернешънъл правният отдел работи много тясно с бизнес отделите и всички функции, което улеснява работата като цяло. Непрекъснато работим в посока на подобряване на вътрешните процеси и се стремим към по-голяма ефективност във всичко, което правим.
Как виждате развитието на компанията в България в следващите години?
Аз вярвам в мисията на компанията за бъдеще без дим. Вярвам, че ще продължим систематично да следваме очертаните стъпки за постигане на тази мисия – усъвършенстване на съществуващите и разработване на нови научнообосновани бездимни алтернативи с намалена експозиция на вредни вещества. Ще продължим да настояваме и да доказваме, че трябва да сме част от диалога с всички заинтересовани страни за намиране на решения за намаляване на вредата, за превенция и преустановяване на вредни навици и опасни поведения, за ограничаване на достъпа на непълнолетни до нашите продукти, както и за подобряване на общественото здраве като цяло.
Материалът се публикува с подкрепата на „Филип Морис България“