Неправомерно разходваните евросредства растат с близо 50% за последните две години
Процентът на несъответствия в разходите на ЕС е нараснал до невиждано от финансовата криза насам ниво, става ясно от Годишния доклад на Европейската сметна палата. За две години грешките са нараснали с близо 50%, става ясно от данните.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Грешките в бюджета на ЕС, възлизащ на 240 млрд. евро, през миналата година са нараснали до 5.6%. Засегнати са разходи в размер на 191.2 млрд. евро от бюджета на ЕС.
- Това е ръст с 0.8 на сто спрямо отчетените 4.2% грешки през 2022 г. През 2021 г. делът на несъответствията е 3% от общите разходи.
- Основният виновник за това са разходите за сближаване, които достигат 9.3 на сто. през 2023 г., в сравнение с 6.4% през 2022 г. и 3.6 на сто през 2021 г.
- Възможна причина за това e, че националните администрации са притиснати от времето да усвояват средства от конкуриращи се фондове, което ги затруднява при администрирането на финансиране за проекти в областта на сближаването.
- Изчисленият от ЕСП процент грешки не показва нивото на измамите, неефективността или разхищенията. Той дава представа за размера на средствата, които не са били използвани в съответствие с правилата на ЕС и националните правила. Въпреки това се констатират 20 случая, при които има съмнения за измами.
- Освен това се посочва, че засегнатите от грешки проекти са подобни на тези, финансирани по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), и причина за несъответствията може да се дължи на припокриванията и ограниченията във времето и капацитета.
- При МВУ, въведен след пандемията от COVID-19 също се наблюдават системни слабости и нередовни плащания. През 2023 г. са извършени 23 плащания на безвъзмездна финансова помощ за 17 държави членки като се констатира, че около ⅓ от плащанията не съответстват на правилата и условията.
АКЦЕНТ
Това е пета поредна година, в която бюджетният надзорник на ЕС дава официален червен картон за разходването на европейските средства. Европейската сметна палата определя тенденцията като “тревожна”. Констатира се, че както и в предходните четири години, несъответствията са съществени и широко разпространени.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Значителното увеличение на очакваното ниво на допустимите грешки в бюджета на ЕС е обезпокоително. Тези предизвикателства подчертават необходимостта от стабилни структури за надзор и отчетност както на равнището на държавите членки, така и на равнището на ЕС, за да се запази общественото доверие и да се защитят бъдещите бюджети на ЕС“, посочва председателят на ЕСП Тони Мърфи.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Нарастват финансовите рискове за бюджета на Европейския съюз поради рекордните нива на дълг, войната в Украйна и високата инфлация. Дългът на ЕС се е увеличил до 458.5 млрд. евро през 2023 г. в сравнение с 348 млрд. евро през 2022 г. Ръстът е с 32%. Понастоящем дългът на ЕС е двойно по-висок в сравнение с 2021 г., когато е бил 236,7 млрд. евро.Освен това бюджетът на ЕС може да загуби почти 13 на сто от покупателната си способност до края на 2025 г. заради инфлацията. Финансовата помощ от ЕС за Украйна се е увеличила над два пъти през 2023 г. (от 16 млрд. евро на 33,7 млрд. евро). Одиторите предупреждават, че прехвърлянето към бъдещ период на рисковете от евентуално необслужване на главницата би могло да окаже натиск върху бюджета.