От Алпите до Азорите: Siemens прокарва път към по-устойчиво бъдеще
Промяната няма да бъде бърза, но не можем да се откажем, казва главният изпълнителен директор на Siemens България д-р инж. Боряна Манолова
Инж. Манолова, като CEO на Siemens България от над 15 години сте свидетел на множество трансформации в глобалната икономика. В този смисъл настоящият фокус върху устойчивостта временна тенденция ли е, или очаквате да се запази дългосрочно?
Да, наистина, през последните години светът около нас се развива с безпрецедентни темпове, движени до голяма степен от т.нар. мегатенденции. Бързото навлизане на нови технологии и бизнес модели със сигурност е важен ускорител на тези процеси.
Устойчивостта и дигитализацията са двете тенденции, които не само ще продължат да оказват влияние върху настоящето и бъдещето на всички ни, но и ще определят до голяма степен ще има ли въобще бъдеще. Това не са просто временни явления, а фундаментални промени, които ще оформят траекторията на бизнеса и обществата за десетилетия напред. В този смисъл моите очаквания са, че фокусът върху устойчивото развитие не само няма да отслабне, а напротив – ще се засилва с всяка следваща година под влияние както на изискванията на клиентите, така и на все по-засилените регулации в тази сфера.
Преди няколко години Siemens представи рамковата си концепция за устойчивост DEGREE. Можете ли да ни разкажете повече за тази инициатива и нейните цели?
В Siemens разбираме, че напредъкът към един по-устойчив свят често не е права линия. Това е сложен, често криволичещ път, който изисква от нас да балансираме управлението на околната среда, социалната отговорност, грижата за клиентите/служителите и икономическата жизнеспособност.
Това разбиране доведе до разработването на цялостната рамкова концепция за устойчивост DEGREE, която обхваща 6 ключови сфери на действие: декарбонизация, етика, управление, ефективност на ресурсите, равнопоставеност и пригодност за заетост.
Но DEGREE не е просто запомнящ се акроним. Това е нашият компас в навигирането в сложния пейзаж на устойчивото развитие. В тази рамка сме си поставили амбициозни цели, включително постигане на въглеродна неутралност в нашите операции до 2030 г. и в цялата ни верига на стойността до 2050 г. Тези цели движат нашите иновации, като ни тласкат да мислим отвъд конвенционалните решения. Така например благодарение на нашите решения клиентите ни са избегнали близо 190 милиона метрични тона емисии през финансовата 2022/2023 г.
Но не се заблуждавайте – пътят напред е предизвикателство както за нас, така и за нашите клиенти и партньори. Промяната няма да дойде толкова бързо, но не можем да се откажем, защото това ще обрече не само нас, а и следващите поколения.
Това е доста амбициозно. Как Siemens работи, за да направи тези цели за устойчивост осезаеми за вашите клиенти?
Един от начините да постигнем това е чрез новия ни продуктов етикет Siemens EcoTech. EcoTech е нашият опит да направим устойчивостта реална и осезаема за нашите клиенти. Етикетът им дава знанията, от които се нуждаят, за да направят информиран избор в подкрепа на целите си за устойчивост. Но ние сме наясно, че само етикетите не са достатъчни. Истинският тест се крие в измеримото въздействие на тези продукти през целия им жизнен цикъл. Ето защо в нашите нови разработки се стремим да интегрираме екологичност, енергийна ефективност и включване в кръговата икономика още във фазата на проектиране.
Можете ли да споделите някои конкретни проекти на Siemens, които подпомагат прехода към по-голяма устойчивост?
Да, разбира се, могат да се дадат много примери как Siemens ежедневно използва най-силното си оръжие – своите технологии, за да подобрява живота на хората по цял свят.
В Берлин компанията ни проектира бъдещето на градския живот. Проектът Siemensstadt Square, който цели да превърне стара индустриална зона в съвременен екологичен квартал, е прототип за устойчиви градове, интегриращ интелигентни енергийни и сградни системи, автономен транспорт и инфраструктура, задвижвана от AI.
На Азорите Siemens преобразува изцяло енергийната мрежа на остров Терсейра. Проектът съчетава софтуер, който прогнозира консумацията и производството на енергия, с мощна система за съхранение, базирана на батерии. Тази комбинация се очаква да намали емисиите на CO2 с повече от 3600 тона годишно.

В прочутия алпийски курорт Цермат, Швейцария, Siemens демонстрира как напредналата инфраструктура подпомага опазването на природата. Технологии на компанията са внедрени както във високопланинската хижа Монте Роса, така и за управлението на „Matterhorn glacier paradise“ – най-високата станция на кабинков лифт в Европа, с 3883 м надморска височина, допринасяйки за намаляване на цялостния въглероден отпечатък от дейността на курорта.
Споменахте по-рано, че прогресът невинаги е по права линия. Можете ли да разкажете по-подробно за някои от предизвикателствата, пред които е изправена Siemens при постигането на целите си за устойчивост?
Предизвикателства наистина не липсват. Въпреки че постигнахме значителен напредък, намалявайки въглеродния си отпечатък с 54% от 2014 г. насам, пътят става все по-стръмен, тъй като се захващаме с по-трудните области на намаляване на емисиите. Това е като изкачване на планина – колкото по-високо сте, толкова по-разреден става въздухът и по-трудна е всяка стъпка.
Но истината е, че цялостната трансформация не е възможна с усилията само на една или няколко компании, колкото големи и иновативни да са те. Никой не може сам да реши глобалните предизвикателства. Затова Siemens залага на екосистеми, а не на егосистеми. Нашата отворена дигитална цифрова платформа Siemens Xcelerator е мост между реалния и дигиталния свят, позволявайки на клиентите да ускорят своето цифрово пътуване, докато насърчава сътрудничеството и обмена на знания.
Устойчивостта не се отнася само до факторите на околната среда. Как Siemens разглежда социалните аспекти, особено по отношение на разнообразието и приобщаването?
Да, социалният фактор е не по-малко важен от екологичния. Работим активно с местните общности, с благотворителни организации, с университети, за да дадем своя принос за напредъка на обществата ни.
Същевременно знаем, че не можем да процъфтяваме, ако нашата работна сила не отразява многообразието на света, в който живеем. Ето защо се стремим да изградим работно място, в което разнообразието, приобщаването и равнопоставеността служат като основа за иновации и устойчив напредък. Този подход ни позволява да разберем по-добре и да отговорим на нуждите на общностите, в които работим, което в крайна сметка води до по-успешни бизнес стратегии.
За пример бих дала усилията на компанията за увеличаване на дела на жените във висшия мениджмънт глобално до 30% до 2025 г. – цел, която вече постигнахме. Горди сме, че в Siemens България отдавна сме надхвърлили този праг – повече от 50% от ръководния състав са дами.
И накрая, каква е вашата визия за бъдещето на устойчивостта в бизнеса и обществото?
Вярвам, че в бъдеще устойчивостта ще бъде неразделна част от всеки аспект на бизнеса и обществото. Това обаче изисква постоянен диалог, желание да се изправим лице в лице с трудни истини и гъвкавост да адаптираме нашите подходи, докато се учим.
Ние от Siemens сме решени да изиграем своята роля в това глобално усилие, предоставяйки технологии и опит, като същевременно оставаме отворени за нови идеи и перспективи. Предизвикателствата са значителни, но това важи и за възможностите.