Как Михаил Панайотов създаде успешна аутсорсинг компания, избягвайки лошите практики в бранша
Недоволен от лошите практики в аутсорсинга, Михаил Панайотов стартира компания от нулата и се зарича, че няма да повтаря грешките на индустрията. Шест години по-късно TechPods прави милиони левове приходи и е напът да се разрасне до 100 души
В един горещ августовски ден през 2018 г. Михаил Панайотов нахълтва в търговски център в Пловдив. След около час той трябва да е на сватба, но се оказва, че си е забравил ризата. Докато се надпреварва с времето, а служителят в близкия обект за химическо чистене глади току-що купената риза, Панайотов се втурва към тоалетните и провежда най-важния бизнес разговор в живота си.
На другия край на линията е Бенджамин Кейн, с когото планират да изградят собствена аутсорсинг компания. В разговора е замесен и първият им потенциален клиент, който желае да уточни параметрите по договора. В края на обаждането двете страни, образно казано, си стискат ръцете, и Панайотов си тръгва от търговския център с нова риза и първи собствен клиент.
Така започва историята на една от бързо развиващите се аутсорсинг компании в България TechPods. Създадена през 2018 г. само с усилията на двама души и без никаква външна инвестиция, днес фирмата наброява 80 души, като очакванията са до края на 2024 г. броят им да се повиши до 100. През 2022 г. – последната година, за която има публикувани финансови данни – TechPods е удвоила приходите си до над 5 млн. лв. Без да уточнява конкретно число, Панайотов твърди, че приходите са отчели двуцифрен ръст и през 2023 г., а за първата половина на 2024 г. са нараснали с още 10%.
Тайната, твърди Панайотов, е в предпочитанията на TechPods към дългосрочни клиенти от нискорискови сектори. Например TechPods не работи за компании от сектора на залаганията или криптовалутите, които по време на растеж показват отлични резултати, но по време на криза финансовите им резултати се влошават.
Служителите на TechPods са разделени по екипи, но не се разкъсват между няколко клиенти. „Ние не работим на проектен принцип и нашите партньорски отношения са изключително дългосрочни – казва Панайотов. – Ние сме компания на шест години и имаме клиенти, с които сме работили шест години. И най-вероятно ще работим с тях и след още шест.“
Все повече собственици на аутсорсинг компании в България започват да приемат тази философия. В продължение на години повечето аутсорсинг компании се стараеха да работят по колкото се може повече проекти, за да максимизират приходите си. Сега започват да осъзнават, че е по-добре да имаш по-малко клиенти, които си приковал за години напред.
Михаил Панайотов работи от над 15 години в аутсорсинг индустирята на България и познава от първо лице проблемите є. Още преди да се хвърли в голямата машина на аутсорсинга, той се е изявявал като предприемач. Когато е на 15 години, заедно с баща си създават компания, която прави мултимедийни презентации на компактдискове с нетрадиционна форма.
В тази фирма Панайотов научава първите си уроци за това как се изгражда продукт и как се управлява малък бизнес. По време на финансовата криза през 2008-2009 г. той се влива в редиците на зараждащата се аутсорсинг индустрия в България, която по това време е във възход. Прекарва там близо десетилетие. Междувременно се запознава с бъдещия си партньор Бенджамин Кейн. Двамата бързо минават на една вълна и споделят недоволството си от порочните практики в аутсорсинг индустрията. Едно от тях, казва Панайотов, е работата на проектна база, която изтощава най-добрите служители: те са принудени да работят по много проекти наведнъж и целият им живот е един безкраен краен срок. Друга практика е дивелъпърите да се „продават“ на клиента независимо от тяхната експертиза: например младши програмист се представя за старши такъв. „Това са нормалните практики от аутсорсинг индустрията, които са изключително лоши, те са лоши и за двете страни – казва Панайотов. – Просто това не работи.“
Двамата с Кейн си казват, че ще си направят собствена компания, в която тези практики няма да ги има. Стартират през 2018 г. само двамата в малък офис, но още в първите дни на работа започват да наемат служители. През дебютната им година TechPods декларира около 100 хил. лв. приходи. Още следващата година оборотът скача десетократно и надвишава 1 млн. лв. През 2021 г. вече е над 2.6 млн. лв. „Винаги в нашата шестгодишна история сме гледали дългосрочно – казва Панайотов. – Никога не сме гледали лесната печалба. И това нещо се отплаща в години на кризи. Особено тази година. Тази година е много различна година за индустрията.“
След повече от десетилетие на почти задушаващ растеж IT индустрията в България премина към етап на охлаждане. Компаниите продължават да работят и да правят пари, но все повече се оплакват от липсата на квалифицирани кадри или пък обмислят оптимизиране на разходите.
За компания като TechPods, която все още се намира в сегмента на малките предприятия, това би могло да означава навлизане в турбуленция. Панайотов не мисли така. Той казва, че на този етап TechPods може да се справи сама, въпреки че не изключва опциите да търси инвеститор или стратегически партньор, на който да се продаде. „Със сигурност не ни е страх да се развиваме самостоятелно напред – казва той. – До сега така сме функционирали и няма нищо страшно.“