Акциите на чипове водят до понижение на азиатските пазари, Китай на фокус

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Азиатските акции се понижиха в сряда, след като разочароващите резултати на най-голямата технологична фирма в Европа ASML потиснаха акциите на производителите на чипове по света, а очакванията, че Федералният резерв ще предприеме скромно намаляване на лихвените проценти, подкрепиха долара.
На пазара натежаха и неубедителните резултати на френския гигант в областта на луксозните стоки LVMH, които показаха, че търсенето на луксозни стоки в Китай се е влошило, което намали част от ентусиазма в страната, породен от мерките за стимулиране.
Технологичните южнокорейски акции спаднаха с 0,6%, докато акциите на чипове доведоха до спад на японския Nikkei с 1,8%. Тайванските акции се понижиха с 1,2%. Най-широкият индекс на MSCI на акциите от Азиатско-тихоокеанския регион извън Япониясе понижи с 0,32%.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Очаквам инвеститорите да стават все по-нервни с наближаването на 5 ноември и да искат да записват печалби на високи нива”, заяви Мат Симпсън, старши пазарен анализатор в City Index. Инвеститорите вероятно се питат доколко наистина искат да бъдат изложени на риск, като се имат предвид рисковите събития и предстоящите избори в САЩ на 5 ноември.
ДОПИРАТЕЛНА
ASML, сред чиито клиенти са производителят на чипове за изкуствен интелект TSMC, производителите на логически чипове Intel и Samsung, както и специалистите по чипове за памет Micron и SK Hynix прогнозират по-ниски от очакваните продажби през 2025 г. Холандският производител на оборудване за чипове заяви, че въпреки бума на чиповете, свързани с изкуствения интелект, други части на пазара на полупроводници са по-слаби за по-дълго време от очакваното, което води до предпазливост на клиентите.
Доклад на Bloomberg News, че американски официални лица обмислят въвеждането на ограничение на лицензите за износ на чипове с изкуствен интелект за определени държави, също натежа върху настроенията. А мрачното настроение означаваше, че китайските акции се понижиха в началото на търговията, тъй като инвеститорите очакваха конкретни подробности за плановете за стимулиране. Индексът на сините чипове CSI300 спадна с 0,6 %, докато хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 0,7 % в началото на търговията.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Сега вниманието на инвеститорите е насочено към четвъртък, когато Китай ще проведе пресконференция, на която ще обсъди насърчаването на “стабилното и здравословно” развитие на сектора на недвижимите имоти. “Смятаме, че инвеститорите трябва да разглеждат политическите съобщения от 24 септември насам като интегриран план, а не като изолирани послания – изглежда, че промяната в политиката ще остане”, заяви в доклад стратегът на HSBC Стивън Сун.
ПОВИШАВАНЕ НА ДОЛАРА
На макрониво инвеститорите остават очаровани от лихвените проценти в САЩ и от променящите се очаквания за намаляване на лихвените проценти след данните, които показаха, че американската икономика е устойчива, а инфлацията е малко по-висока. Това накара трейдърите да се колебаят колко дълбоки ще бъдат намаленията на лихвените проценти в краткосрочен план, като те очакват 46 базисни пункта (б.п.) облекчения през тази година. Фед започна цикъла на облекчаване с агресивно понижение от 50 б.т. през септември.
Пазарите смятат, че вероятността Фед да намали с 25 б.т. през следващия месец е 96 %, както показва инструментът CME FedWatch, в сравнение с 50 % месец по-рано, когато инвеститорите смятаха, че централната банка на САЩ ще намали лихвите с още 50 б.т. В резултат на това през последните седмици доларът рязко поскъпна, като индексът на щатския долар, който измерва курса на американската единица спрямо основните конкуренти, достигна 103,24 пункта и се задържа близо до най-високите си нива от началото на август.
Еврото се задържа около двумесечно дъно и за последно достигна 1 долар.0887 в началото на търговията преди заседанието на Европейската централна банка в четвъртък, на което до голяма степен се очаква централната банка отново да намали лихвените проценти. Йената беше стабилна на ниво 149,155 за долар, но се е понижила с 3,6 % през октомври, тъй като миролюбивият наклон на Японската централна банка дърпа валутата.
При суровините цените на петрола бяха стабилни след резкия спад през предходната сесия, тъй като инвеститорите се бориха с несигурността около напрежението в Близкия изток и какво означава то за световното предлагане. Фючърсите на суровия петрол сорт Брент се повишиха с 0,4% до 74,56 долара за барел. Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate поскъпнаха с 0,5% до 70,93 долара за барел.