Иванка Чолакова – Бош Инженеринг Център София: „Технологиите, които създаваме, докосват живота на милиони хора“
От нас зависи дали ще седнем на шофьорското мястото или ще изберем да сме пътници в бъдещето на автомобилната индустрия
Бош Инженеринг Център София отбелязва 5 години, в които допринася за иновациите на глобалния технологичен гигант с продукти и технологии в автомобилната индустрия. За пътя на компанията досега, какви са предразсъдъците, с които се сблъскват дамите в IT и аутомотив индустрията, и как ще се променят автомобилите в близко бъдеще – Forbes се срещна с Иванка Чолакова, ръководител на отдел „Инженерна развойна дейност“.
Преди няколко месеца Иванка Чолакова си купува нов личен автомобил с интегрирана разработка на Bosch за интериорно осветление. „Когато малкият ми син се качи в колата, реагира така сякаш е в космически кораб – казва тя. – Стана ми много приятно, защото това решение е разработено от колегите ни в София. И си представих, че вероятно хиляди деца реагират по този начин, качвайки се в този автомобил. Няма как това да не ме направи щастлива и още по-мотивирана.“
Това е само един от примерите за решения, разработени от инженерите в Бош Инженеринг Център София. Центърът е създаден през 2019 г., като за това време екипът на компанията нараства близо 6 пъти и има ключово участие в над 70 проекта, както и готови продукти, които вече са интегрирани в световни марки автомобили, движещи се по пътищата.
„Заедно за тези 5 години постигнахме наистина много. Надградихме възприятието за бранда в България. В момента името на Bosch се свързва не само с успешна продуктова компания, а и вече сме разпознаваеми като високотехнологична и софтуерна компания“, споделя Иванка Чолакова. „Моя любима реплика е, че ние сме „бебето чудо“ на Bosch! Оценка за успеха ни е и признанието, че за втора поредна година сме победител едновременно в категории като „Работодател номер 1 в България“ и „Работодател номер 1 в IT сектора“ в конкурса на Career Show Awards.“
Мениджър с технологичен опит
Кариерният път на Иванка стартира преди близо 20 години. Тя завършва Факултета по математика и информатика към Софийския университет и година по-късно се присъединява към първата в България аутомотив компания като софтуерен инженер. Същата година се омъжва, показвайки, че е възможно професионалното развитие да върви ръка за ръка със създаването на семейство.
Иванка образно разказва кариерата си в две части. Първата преминава в заемане на технологични позиции. „Развивах се хоризонтално, поемайки много различни роли в софтуерни проекти за автомобилни решения. Била съм софтуерен инженер, софтуерен интегратор, сейфти инженер, софтуерен архитект“, казва тя. Това й помага да натрупа разнообразен опит и да придобие по-обширен поглед върху домейна.
След като двамата й синове поотрастват, тя се пренасочва към мениджмънт на аутомотив проекти. Това се случва съвсем естествено и генерично, започвайки от позиции като технически лидер, тийм лидер, издигайки се до софтуерен проектен мениджър и програмен мениджър.
В края на 2018 г. Иванка Чолакова получава предложение да се присъедини към лидерския екип, който застава зад амбициозното начинание да създаде Бош Инженеринг Център София. На този етап от кариерата си тя вече има нужната увереност, че с натрупаната експертиза и опит може да допринесе значително за изграждането на такъв мащабен проект.
Попитахме я какво за нея значи успехът. „Успехът е преди всичко вътрешно усещане на баланс и мир със самата мен“, споделя тя. Важна е хармонията и развитието във всяка сфера от живота като семейство, работа, приятели и време за почивка. В ежедневието успехът е да чувствам смисъл във всичко, което правя, и да допринасям за хората и средата около мен. И не на последно място – успехът е и в целите, които си поставям, и в стремежа и пътя към тях.“
Жените в технологиите
Поглеждайки към кариерния път на Иванка, не е изненада, че нейната лична кауза е насочена към подкрепа и развитие на дамите в технологиите. Тя споделя, че вижда голяма и положителна промяна през последните 10 години: „Индустрията узря и вече никой не се изненадва, че жените са част от технологичния сектор, никой не се съмнява в способностите им. Вече не става дума за предразсъдъци можем или не. Предизвикателството е да покажем, че възможностите ги има и трябва да привлечем повече дами.“
И все пак тя не отрича, че все още има предизвикателства за жените в индустрията. Дамите са над 50% от работоспособната трудова сила по света, но все още не повече от 25% е присъствието на жените в IT сектора.
„Според мен проблемът има два корена – единият е по отношение на образованието в обществото, а другият идва от самите нас, които понякога си поставяме вътрешни граници. От особена важност е това как се промотира инженерната професия и как протича диалогът в обществото относно това кое е мъжка и кое женска професия. Смятам, че е отговорност на абсолютно всички нас да отворим тази тема и да покажем и други кариерни възможности. Така ще поощрим повече млади момичета да се насочат в образованието си към математика, физика или инженерни специалности.“
А относно вътрешните граници на жените, Иванка смята, че най-важна е подкрепата една към друга, за да се преодолеят ограниченията, които в голяма степен са наложени и от възпитанието. Според нея у дамите съществува очакване, осъзнато или неосъзнато, че трябва да са перфектни и два пъти по-подготвени, преди да предприемат стъпка в кариерата си. И това понякога им слага вътрешни граници да не се престрашават да експериментират с таланта и възможностите си.
„Технологиите са и ще бъдат основна част в нашето бъдеще, без значение от сектора и сферата на живот. Всяка от нас може да седне на шофьорското място, навигирайки къде могат да ни отведат тези технологии. Както можем да бъдем и пътници в това пътуване, наблюдавайки какво се случва около нас – казва тя. – Който и от двата избора да направим, е важно решението ни да е базирано на вътрешни интереси, таланти, амбиция и на правилните примери около нас, а не на остарели схващания и на реторика в обществото, която върви по-скоро по инерция.“
В подкрепа на каузата си Иванка Чолакова работи активно в две направления. Едното е чрез вътрешната общност на Women@Bosch Bulgaria – част от глобалната Women@Bosch мрежа, която е с 30-годишна история в компанията, съществува в 80 държави с над 10 000 участници. „Работим основно в посока създаване на пространство, в което да подкрепяме жените както в тяхното личностно, така и в професионалното им израстване, да споделяме опит и успешни практики“, разкрива ръководителят на отдел „Инженерна развойна дейност“.
Другото направление, по което Чолакова работи за каузата, е като участник и един от двигателите в колаборацията между екипа на Бош Инженеринг Център София и Технически университет – София. Съвместно реализират бакалавърската програма „Интелигентни системи и изкуствен интелект“, която се превръща в една от специалностите с най-висок бал и е все по-атрактивна за студенти не само от България, но и от чужбина.
А дали има предизвикателства за жените лидери в индустрията? Иванка споделя, че да си лидер в аутомотив сектора, само по себе си е истинско предизвикателство, независимо дали си мъж или жена, тъй като бизнесът е изключително динамичен, сроковете са доста агресивни, а клиентите – много взискателни.
Пътят на Бош Инженеринг Център София
„Ние стартирахме с много ясна визия какво искаме да постигнем, както в София, така и в рамките на огромна компания като Bosch. Но стартът беше изключително предизвикателен“, разказва тя. И тогава, както и сега целият екип е обединен от идеята да създаде технологичен хъб за иновативни аутомотив проекти в България, който да разработва цялостни проекти, да бъде силно фокусиран върху хората, да изгради стабилна семейна култура и да стане един от предпочитаните и доверени партньори на най-големите автомобилни производители в света.
Можете да си представите колко амбициозна цел е това за екип от 100 софтуерни инженери, които стават част от компания като Bosch с над 400 000 служители в повече от 450 дъщерни дружества и 60 държави. „Усещането беше като да се преместиш с абсолютно цялото си семейство в друга държава и да започнеш да градиш живота си отначало“, красноречиво описва Иванка предизвикателствата.
Този сложен процес на адаптация изисква софийският офис много бързо да навлезе в бизнес процесите, да изгради правилните колаборации и мрежа от контакти в тази огромна компания, да спечели подходящите проекти, да промотира и да докаже експертизата и потенциала си. И всичко това се случва, докато инженерните екипи вече работят, доставят и изпълняват сроковете и ангажиментите, които са поели.
„Въпреки трудностите е лесно да бъдем мотивирани, защото всеки от нас има късмета и привилегията да види и пипне резултата на своя труд“, тъй като Bosch е не само софтуерна компания, но произвежда и хардуер и механика. „Чувството да видиш на пътя автомобил, за който си работил, да застанеш зад волана и осъзнаването как тези технологии докосват живота на милиони хора със сигурност е несравнимо.“
Успехът на един екип
Чолакова признава, че работата й в Инженеринг Центъра я променя като лидер. В началото на кариерата си тя е по-фокусирана върху собственото си израстване и реализация. Взаимодействието й с компания като Бош Инженеринг Център София обаче променя приоритетите и насочва усилията й към развитието на хората, с които работи, на екипите и лидерите в тях. В това тя открива и много по-голямо удовлетворение. „Хората несъмнено са в основата на нашия успех с техния талант, амбиция и посвещение в работата. Преди всичко търсим нашите колеги да са и наши съмишленици.“, споделя Иванка.
„В Центъра ни в София има изградена семейна култура, където всеки се чувства добре и на мястото си, и усеща, че е сред приятели. „Това е изключително важно, защото в динамичните ситуации, в които често попадаме, и изключително кратките срокове, с които ежедневно се сблъскваме, доверието стои в основата на всичко. Важно е взаимно да си вярваме и да знаем, че всеки от нас е готов да направи допълнително усилие за успеха на всички“, допълва тя.
Екипът, за който пряко отговаря Иванка Чолакова е от 80 специалиста и е фокусиран върху системно инженерство, софтуер и тестване. В момента с колегите й работят по три основни продукта.
Powernet Guardian стартира на идейно ниво още преди 5 години, заедно със създаването Центъра в София. „Беше идея, патентована от Bosch, насочена изцяло върху сигурността в електрическата система на автомобилите.“, спомня си Чолакова. Това е устройство, което по всяко време следи и предвижда евентуални проблеми в електрическата система на автомобила. В случай на ниско или високо напрежение, устройството изолира определени консуматори в превозното средство за сметка на това да предостави сигурна работа на други важни функции на автомобила, като волан и спирачки, например.
При евентуален проблем при старото поколение автомобили, шофьорът би загубил контрол върху управлението и това би могло да доведе до критични ситуации и за шофьора, и за пътниците, и за всички останали участници в движението. „В автомобилите, в които устройството Powernet Guardian е интегрирано, такова нещо няма как да се случи и колата ще стигне до крайната си дестинация, без риск“, уверява Чолакова.
Втората технология е свързана с изграждането на новата електрическа и електронна системна архитектура на автомобилите. Това е технология, която ще остане напълно невидима за потребителите, но за развитието на сектора има ключово значение, защото реорганизира начина, по който се създават колите. Няколко големи компютъра поемат контрола над целия автомобил, по отношение на power дистрибуция, комуникация на данни и кибер сигурността. „Това е трансформацията, която трябва да се случи в сектора, за да се направи следващата голяма крачка към софтуерно дефиниран автомобил. В този случай софтуерът поема контрол върху автомобила и така ще има възможност автомобилите да бъдат подобрявани и разширявани откъм функционалност по време на целия им жизнен цикъл“, разяснява Иванка.
Третият продукт, върху който работи екипът, са радарни алгоритми за разпознаване на обекти. Те са насочени към разработването на функция за безопасност, която спасява животи. Пример за това как функционира иновативната технология е автоматичното спиране на автомобила, когато предмет, пешеходец, животно, или нещо друго се изпречи на пътя и шофьорът няма възможност да реагира. Тогава автомобилът поема контрола, взимайки решението да спре. Тези алгоритми се интегрират и при тежкотоварни превозни средства. Радарните алгоритми за разпознаване на обекти на Bosch засичат предмети на много близко разстояние, реагират и не дават възможност камионът да потегли.
Да влезе AI
Bosch работи в две направления по отношение на AI. Едното е инвестицията, която компанията прави в тулове и разработки с цел улесняване на рутинната работа, заместване на анализ на данни и други. Това са звената, в които Bosch вижда възможност AI да навлезе и да подпомогне работата с цел ефективност и освобождаване на пространство и време, основно на хората, за да се фокусират върху сложните и технологични проблеми. „С колегите смятаме, че AI е още един инструмент, който идва, за да ни подпомогне, а не за да ни измести“, казва Чолакова.
Другото направление, по което технологичният гигант работи, е интеграцията му в иновативните аутомотив продукти на Bosch. AI има голямо приложение и роля във всички разработки на компанията, свързани с умните автомобили, автономните превозни средства, системите за асистенция при шофиране, системите за наблюдение вътре и извън автомобила.
Бъдещето и технологиите
Въпреки че засега Инженерният център в България се фокусира върху мобилити технологиите, Bosch е огромна компания, която непрекъснато развива инициативи с цел да постигне синергия между различните сфери. „Определена технология от един сектор може да бъде адаптирана и внедрена в друг, където също да донесе добавена стойност. Това е процес, който се случва естествено в рамките на групата“, разсъждава тя.
Bosch е водеща и в регистриране на патенти в сектор Mobility, а в момента вече и в сектор електрификация на автомобили. Непрестанно търси трансформация и ще се развива и като софтуерна компания, в паралел с целите си да запази имиджа и доверието, които вече e изградилa в потребителите си от гледна точка на качество на продуктите. „Ще продължим да бъдем номер едно партньор в аутомотив сферата за всички големи автомобилни производители“, категорична е Чолакова.
Като част от групата, българското звено не само следва технологичните тенденции, но и ги създава, променяйки живота на хората. Изградили репутация на еталон за качество, екипите в София разполагат с ключовото предимство да са изключително гъвкави, адаптивни и бързи във вземането на решения и разработването на нови технологии в динамичния етап от своето развитие. В този смисъл титлата „бебето чудо“ на Bosch не е случайна и със сигурност българските експерти ще ни изненадат с още нови разработки, които очакваме да видим съвсем скоро в автомобилите на пътя. А мисията на Иванка и нейния екип – да създават иновации, които променят автомобилната индустрия и правят шофирането много по-лесно, сигурно и комфортно, ни дава спокойствие, че сме на правилния път.