Компаниите стават все по-осъзнати дарители
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Все повече компании в България разбират своята отговорност към обществото и стават по-осъзнати дарители. Това споделя екипът на сдружение „Български дарителски форум“ (БДФ), който следи и анализира дарителството в страната над 15 години.
По наблюдения на БДФ частното дарителство в България нараства, хората искат да доброволстват за каузи, гражданските организации развиват все повече и по-разнообразни механизми за дарителска подкрепа. От друга страна, се отчита спад от 4% на хората, които са дарявали за каузи, сравнено с предходната година. Доминират здравни и социални каузи сред предпочитанията на дарителите, като това е за сметка на подкрепата за околна среда, култура и човешки права.
Българският дарителски форум близо 15 години прави анализ на средата за частно дарителство в страната, с обемите на дарение, предпочитани сфери за дарителски инвестиции и ключови тенденции. Под „частно дарителство“ се визират даренията, направени от компании, фондации и физически лица. Не се отчитат предоставени финансови средства от политически партии, общински и държавни институции. Друга особенност е, че обикновено в годините, в които има природни или хуманитарни кризи, дарителството нараства като естествен отговор на някаква належаща нужда. Примери за това са наводнения, пандемията от ковид и войната в Украйна. След такива години на рязко повишени обеми в дарителството, следва естествен отлив и дори лека дарителска умора.
„2022 Г. БЕШЕ ТРУДНА ЗА ХОРАТА И ЩЕДРА ОТКЪМ ДАРИТЕЛИ.
През нея имаше и природни бедствия, и бежанска вълна от украински граждани, и все още усещащи се последствия от ковид. Регистрирахме ръст от 29% на дарителството, сравнено с предишната година“, казва Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на БДФ.
Според сдружението 52% от българите са дарявали поне веднъж през 2023 г, предимно на хора в нужда. В по-голямата част от случаите това в било под формата на пари, отколкото на стоки, вещи или доброволен труд. Дарителите са избрали здравни и социалните каузи, като са били водени от желанието да помогнат за решаването на конкретен проблем. „В общи линии това е класическият профил на един средностатистически дарител в страната“, казва Бакърджиева.
Ролята на бизнеса в дарителството
По отношение на даренията от страна на бизнеса се отчита силни година. През 2023 г. подкрепата от компаниите в нараснала до 66.3 млн. лв. по данни на Национална агенция за приходите. Това е ръст от 18% процента спрямо предходната година, когато компаниите са дарили малко над 56 млн. лв. Това може да бъде обяснено с относително стабилизиране на икономиката, лекия ръст на БВП и намаляваща инфлация след пика й през 2022 г. Въпреки макроикономическите фактори от БДФ наблюдават, че няма съществена разлика в броя компании, които са декларирали дарения. През 2023 г. те са били 2345 спрямо 2329 през предходната година. Най-активни в дарителската си дейност са били бизнеси от областите София град, Пловдив и Варна. В дъното на таблицата са областите Видин и Кюстендил, в които броят на фирмите, декларирали дарения през съответната година, са съответно 8 и 4.
„ЗА НАС ТОВА Е ЗНАК, ЧЕ БИЗНЕСЪТ РАЗБИРА, ЧЕ ЗА ДА ОПЕРИРА В ПО-БЛАГОПРИЯТНА СРЕДА, ТРЯБВА АДЕКВАТНО ДА ОТКЛИКВА НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА, СВЪРЗАНИ С РЕАЛНИ ПРОБЛЕМИ“, КАЗВА БАКЪРДЖИЕВА.
Тя пояснява, че сред тях са социалните неравенства, климатичните промени. Според Теодора Бакърджиева това би мотивирало допълнително служителите при наемане на работа заради усещането за принадлежност към компания, която откликва адекватно на нуждите на обществото и подкрепя каузи.
Бизнесът в България дарява предимно за каузи в образованието, социалната подкрепа, общностното развитие и здравеопазването. Прави впечатление, че с навлизането на ESG регулациите много бизнеси приоритетно инвестират за покриване на екологичните стандарти за устойчив бизнес. Това вероятно ще се отрази на обема дарени средства в полза на социални каузи през следващия период на анализа.
Компаниите ползват все по-разнообразни механизми за дарителска подкрепа. Наред с директна финансова подкрепа те развиват и маркетинг, обвързан с кауза, даряват стоки и услуги, насърчават служителите си да бъдат корпоративни доброволци. Освен това все повече развиват дългосрочни програми, които самостоятелно или в партньорство с неправителствена организация, подкрепят различни каузи. Често тези програми обявяват конкурси при ясни условия и критерии, победителите се определят от жури, програмите имат дългосрочни цели и се стремят към конкретна, измерима промяна. Сред примерите в тази посока са „Ти и Лидл за нашето утре“, „Фантастико до теб“, VIVACOM Регионален грант, Обществен борд на Telus International България (сега TELUS Digital), Call for Education на фондация УниКредит в сътрудничество с банките от групата в България и Румъния.
От БДФ отчитат, че компаниите са все още предпазливи в подкрепата си за т.нар. трудни каузи. В това число влизат хора с ментални затруднения и психически проблеми, бивши затворници, наркозависими, ЛГБТИ, домашно насилие и защита на човешки права.
„Това са каузи, около които в повечето случаи няма обществен консенсус и голяма част от бизнеса вижда потенциален риск, ако публично застава зад тях.
ВЪПРЕКИ ТОВА ВЕЧЕ И СРЕД КОМПАНИИТЕ СЕ ЧУВАТ ТЕЗИ, ЧЕ ВРЕДНИТЕ СТЕРЕОТИПИТЕ В ЕДНО ОБЩЕСТВО ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНЯТ И ТОВА ЗАПОЧВА С РАЗБИРАНЕТО И ПОДКРЕПАТА КЪМ РАЗЛИЧНИТЕ ОТ НАС.“
Новите иноватори
От БДФ отбелязват, че все повече стартъпите набират скорост. Изглежда, че се появяват нови социални предприемачи, които има смелостта да обвържат бизнес идеите си с конкретна кауза. Така явно обявяват своя дългосрочен ангажимент за постигане на промяна в общността, в която живеят, работят и се развиват.
В момента тече конкурсът на БДФ „Корпоративен дарител“ 2024 г., който отличава силни и впечатляващи корпоративни дарителски инициативи. Ако сте компания с инициативи и проекти в подкрепа на значими обществени каузи, можете да кандидатствате до 21 октомври.