Придобивания на финансови институции са приоритет за OTP Bank
OTP Bank винаги търси възможности за придобивания там, където присъства вече, а приоритет са банкови институции и евентуално доставчици на платежни услуги, които са свързани с банковата дейност, каза Шандор Чани, председател на борда на директорите на унгарската OTP Bank на среща с български медии, сред които и Forbes България.

“OTP не инвестира извън банковия сектор. Групата има и управляващо дружество, което също търси възможности за инвестиции, и евентуално то би било заинтересовано да купи нещо, но не знам точно какво,” каза Чани.
Според него придобиванията в страна, в която банката присъства водят до увеличение на размера на институцията, което повишава ефективността и има синергии, а когато се навлиза в нова държава няма такива синергии. Дигитализацията и различните нови технологии, които са много полезни, също изискват големи инвестиции. “Възвращаемостта е много по-бърза, ако имаме по-голям мащаб и затова предпочитаме да правим придобивания там, където вече присъстваме,” допълни той.
OTP bank вече присъства в 11 държави, като преди повече от 20 години придоби Банка ДСК, а през 2019 г. и Сосиете женерал Експресбанк. Според Чани придобиването на Банка ДСК е било трудно, но в крайна сметка са успели и са много доволни от резултата. Според данните на БНБ за шестмесечието на тази година, Банка ДСК е с 503 млн. лв. печалба (първа в сред банките в България), а според активите е на второ място.
По отношение на макропруденциалните мерки, които Българската народна банка въведе от 1 октомври, Шандор Чани е на мнение, че те ще бъдат ефективни. Той сподели, че неговите колеги са изразили загриженост за възможния балон в недвижимите имоти, защото обемът на кредитите е нараснал значително. И даде за пример, че в Унгария регулаторите също са определили какъв трябва да бъде размера на собственият капитал и какъв дял от разполагаемия доход може да се използва за погасяване на кредити.
Шандор Чани е на мнение, че основното предимство на банковия сектор в Европа спрямо САЩ или Азия е свръхрегулацията, защото прави банките по-сигурни. “Ако погледнете капитала и ликвидността им в Европа, днес повечето банки се намират в добро състояние. В различни страни условията са различни, но като цяло банковият сектор е с по-малък риск, отколкото в миналото”, каза Чани. В същото време свръхрегулацията е и най-голямото препятствие за дългосрочен растеж, защото европейските банки не могат да се конкурират с американските заради поради двойно по-големите изисквания за капитал.
На въпрос за конкурентите като Revolut и подобни нови банки и дали традиционните банки трябва да променят стратегиите си, Чани отговори, че OTP адаптира своята стратегия спрямо средата, в която се намира. Пример за това е влизането в Узбекистан, който изглежда обещаващ голям пазар с бързо развиваща се банкова среда. “Ние сме готови да променим стратегията си, ако е необходимо”, сподели той.
По отношение на предприемачеството и подпомагането му, Шандор Чани е на мнение, че е важно то да бъде подкрепено от банките или правителството, които да осигурят капитал или ликвидност за тези, които искат да създадат компания и имат нужда от помощ. Държавните гаранционни програми според него са много важни. “Ако дадете 1 долар заем, това е 1 долар заем. Но ако предоставите достатъчно капитал на институция за гарантиране, с който да се осигурят 10 гаранции, по-лесно ще се инжектират повече възможности в икономиката”, каза още той.
Според него дали някой може да стане предприемач или не, зависи от характера и от начина, по който е израснал. “Ако някой се страхува от риска и предпочита да следва традиционния път, той никога няма да стане предприемач, да се развие и да помага на други предприемачи,” смята Чани.
Освен в банковата сфера, Шандор Чани има сериозни инвестиции и в селскостопанския сектор. Той сподели, че засега компаниите му нямат планове да инвестират в България, но ако има възможност, която отговаря на тяхната дейност, ще я преценят внимателно и ще решат. “В момента водим преговори за инвестиция в сектора за хранително-вкусовата промишленост в размер на 300 милиона евро извън Унгария”, каза Чани.