ЕС – на крачка от централизиран надзор на финансовите пазари
Европейският съюз (ЕС) е на крачка от създаването на централизиран надзор на финансовите пазари. Европейски орган за ценни книжа и пазари иска да разшири правомощията си като се превърне в европейски вариант на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), съобщават от Financial Times.

Европейски орган за ценни книжа и пазари (ESMA) е създаден през 2011 г. като опит да се хармонизират правилата на ЕС. Повечето дейности на финансовите пазари обаче продължават да се контролират предимно от националните органи на държавите-членки. Базираната в Париж ESMA упражнява пряк надзор върху сравнително малък брой субекти, като например агенции за кредитен рейтинг, клирингови къщи на централни контрагенти извън ЕС, администратори на бенчмаркове.
Идеята за прехвърляне на повече правомощия от националните органи към Европейски орган за ценни книжа и пазари набра скорост през последния месец. Причината – официалните лица в Брюксел търсят начини за стимулиране на дейността на капиталовите пазари, за да се намерят допълнителни инвестиции, които съвсем наскоро бившият председател на Европейската централна банка Марио Драги оцени на 800 млрд. евро.
В доклада си от миналия месец Драги определи превръщането на ESMA във версия на Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC) като “ключов елемент“ за стимулиране на европейските капиталови пазари. Според него ESMA трябва да получи правомощия да упражнява надзор над големите многонационални емитенти, трансграничните финансови пазари и всички централни контрагенти. Някои по-малки страни от ЕС като Люксембург и Ирландия се противопоставиха на идеята, опасявайки се, че тя може да подкопае процъфтяващите им финансови сектори.
Верена Рос – изпълнителният директор на Европейски орган за ценни книжа и пазари, смята обаче, че промяната е необходима и ще подобри ефективността на европейските финансови пазари както за инвеститорите, така и за емитентите. Според нея обаче процесът трябва да бъде постепен. Според нея ЕС е пропуснал възможността със своя забележителен регламент за криптопазарите, който влиза в сила в края на годината. Той оставя надзора над дружествата в ръцете на националните органи.
Превръщането на ESMA в по-могъщ надзорен орган би могъл да започне с предоставяне на повече правомощия за надзор на “по-големите, трансгранични играчи“ като Euronext и Deutsche Börse, които „често обслужват не само една или няколко държави, а действително обслужват инвеститорите в целия ЕС”, смята Рос.