България обмисля да влезе в битката на ЕКА с космическия боклук
12 500. Това е размерът на спътниците в околоземната орбита по данни на Европейската космическа агенция (ЕКА). Спътниците в орбита са в основата на съвременния живот. Те се използват за космически науки, наблюдение на Земята, метеорология, изследване на климата, телекомуникации, навигация и броят им ще продължава да расте, особено в момент в който космическата надпревара и битката за надмощие в света на технологиите се ожесточава. Само през последните няколко години са изстреляни повече пътници от всички спътници, изстреляни за последните 60 години, взети заедно.
Големият проблем идва, когато всички тези спътници престанат да работят и останат в космическото пространство. Фрагментите от минали космически начинания обикалят околземната орбита и с течение на времето броят и масата на тези отломки непрекъснато нарастват, увеличавайки риска за активните спътници. В орбита около Земята обикалят 130 милиона космически отпадъци, по-големи от милиметър.
Затова и през юни миналата година Европейската космическа агенция обяви началото на инициатива за борба с космическите отпадъци. Сега България обмисля присъединяването си към държавите, които подкрепят тази инициатива с подписването на Хартата за нулеви отпадъци в космоса.
С цел да формира глобален консенсус относно устойчивостта на космическото пространство служебният зам.-министър на иновациите и растежа Георги Ангелов обяви, че страната ни обмисля да се присъедини към тази инициатива. България вече увеличава и своите годишни вноски в Европейската космическа агенция (ЕКА), като последно е достигнато нивото от 2 млн. лева. Равнището отговаря на статут на кооперираща с ЕКА страна, предава БТА.
Когато се достигне вноската от 5 милиона лева, тогава България ще премине в следващата графа на асоцииран член в агенцията. Това е третото от общо четири нива, последно от които е пълноправното членство.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ХАРТАТА ЗА НУЛЕВИ ОТПАДЪЦИ В КОСМОСА
Хартата за нулеви отпадъци в космоса (The Zero Debris Charter) е документ и инициатива на глобалната космическа общност, която цели да формира глобален консенсус относно устойчивостта на космическото пространство. Хартата съдържа ръководни принципи и конкретни цели за постигане на нулеви отпадъци до 2030 г. Държавите, които са се подписали под документа се ангажират да стимулират разработването на технологии, необходими за постигане тези цели.