Продуцентите на “Blade Runner 2049” съдят Мъск, Tesla и Warner Bros Discovery
Продуцентите на филма “Blade Runner 2049“ Alcon Entertainment съдят Tesla, Илън Мъск и Warner Bros Discovery за нарушение на авторски права по време на събитието “Ние, роботът”, където бе представено новото роботизирано такси на Tesla.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Alcon Entertainment твърди, че изрично е отказала да даде разрешение на Warner Bros да използва материали от филма по време на събитието, на което бе представено дългоочакваното роботизирано такси на Tesla.
- Базираната в Лос Анджелис продуцентска компания твърди, че въпреки отказа Tesla и другите организатори на събитието “We, Robot” (“Ние, роботът”) на 10 октомври са използвали изкуствен интелект, за да генерират изображения, базирани на “Blade Runner 2049“, които са били използвани по време на рекламната кампания за събитието.
- Според Alcon, която притежава и авторските права върху Blade Runner 2049, WBD и Tesla са поискали писмено разрешение в следобедните часове на 10 октомври – само няколко часа преди демонстрацията.
- В иска се твърди, че става дума за огромна финансова щета, нанесена на продуцентската компания.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Всеки разумен бранд, който обмисля партньорство с Tesla, трябва да вземе под внимание силно политизираното, капризно и своеволно поведение на Мъск, което понякога преминава в реч на омразата“, се казва още в иска.
ЗАЩО WARNER BROS DISCOVERY СЪЩО Е НА ПРИЦЕЛ?
Warner Bros, която беше домакин на събитието на Tesla, беше разпространител на филма “Blade Runner 2049” при излизането му през 2017 г. Тогава дългоочакваното продължение на киберпънк класиката от 1982 г. с участието на Райън Гослинг, Харисън Форд и Джаред Лето спечели две награди “Оскар”.
WBD притежава някои лицензионни права за филма. Събитието обаче бе излъчено на живо в международен мащаб и поради тази причина се изисква разрешение, което да дойде директно от продуцентската компания.
ДОПИРАТЕЛНА
Това не е единственото главоболие за Мъск. Режисьорът на научнофантастичния филм „Аз, роботът“ от 2004 г. обвини собственика на Tesla, че е използвал неговите проекти за хуманоидни машини и самоуправляващи се автомобили.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Cybercab е проектът на Tesla за “специализирано роботизирано такси“, чието производство трябва да започне до 2027 г. Смята се, че таксито ще се продава за под 30 хил. долара. Колата бе представена на събитие на 10 октомври. Таксито е с две врати, без волан и педали. Мъск, който има опит в неспазването на прогнозите и сам казва, че е склонен да бъде оптимист по отношение на сроковете, не каза колко бързо Tesla може да увеличи производството на роботизирани таксита, да изчисти неизбежните регулаторни пречки или да изпълни бизнес план за прескачане на конкурентите на роботизираните таксита, като например Waymo на Alphabet.
Анализатори и експерти от индустрията заявиха, че създаването на роботизирани таксита може да отнеме години, особено поради осигуряването на безопасност и надеждност. Те посочиха произшествията, както и трудностите, с които технологията се сблъсква при сценарии като лошо време, сложни кръстовища и поведение на пешеходците.