Топ 10 на държавите, които купуват най-много злато
С резерви от над 36 000 метрични тона – около една пета от цялото злато, добивано някога – централните банки знаят нещо, което и ние трябва да знаем: Златото е най-добрата защитна мрежа. От 2009 г. насам тези институции са нетни купувачи на благородния метал, като само през последното десетилетие са придобили една от всеки осем унции, произведени в световен мащаб.
Ако тези хора се зареждат със злато, не трябва ли това да ви подскаже къде трябва да се намира вашият собствен портфейл? Докато фиатните валути могат да се печатат на воля (и напоследък видяхме много такива случаи), златото остава ограничен ресурс. Това го превръща в най-подходящия актив, когато се появи икономическа несигурност. Държавите по света са осъзнали това и купуват злато в големи количества. Ето кои са 10-те страни, натрупали най-много злато през последното десетилетие, по данни на Световния съвет по златото (WGC):
10. Унгария | 91,4 метрични тона
Унгарската национална банка държи злато от създаването си през 1924 г. Напоследък тя сериозно се стреми да увеличи запасите си. С резерви от 110 метрични тона Унгария вече може да се похвали с най-големите златни запаси на глава от населението в Централна и Източна Европа.
9. Катар | 96,3 метрични тона
Катар гледа на златото като на сигурна инвестиция, особено по време на икономическа несигурност. През последните години покупките на злато от Катар рязко нараснаха, като до края на 2023 г. наличностите ще надхвърлят 100 тона. За държава, изградена върху богатството от нефт и газ, е ясно, че вижда златото като надежден резервен план.
8. Сингапур | 101,5 метрични тона
Сингапур не е чужд на златото, дори и да му се налага да внася всяка унция. Тази година той направи историческа стъпка, като увеличи златните си резерви до 236 метрични тона – най-високото ниво, откакто градът-държава получи независимост през 1965 г. Разумна игра за глобален финансов център като Сингапур!
7. Узбекистан | 126,3 метрични тона
Узбекистан е тих, но силен играч на пазара на злато. Резервите му постоянно нарастват и през 2024 г. достигат 373 тона. Почти 80% от общите международни активи на Узбекистан вече са в благородния метал.
6. Казахстан | 132,6 метрични тона
Казахстан, водещ световен производител на злато, непрекъснато увеличава резервите си, които сега възлизат на 23 млрд. долара. Страната планира да намали леко дела на златото в резервите си, но остава основен играч на световния пазар, като осигурява 2% от световното производство на злато.
5. Индия | 291,4 метрични тона
Резервната банка на Индия предприе някои важни стъпки на пазара на злато. Нейните покупки през първата половина на 2024 г. бяха най-високите от 2013 г. насам, като надхвърлиха предходните две години взети заедно. За Индия, където златото има дълбоко културно значение, металът остава централна част от икономическата й стратегия.
4. Полша | 295,0 метрични тона
Националната банка на Полша е един от най-агресивните купувачи на злато през тази година, като се изравнява с Индия за най-голямата покупка през второто тримесечие на 2024 г. С настоящите си наличности от 16% Полша е на път да постигне 20% дял на благородния метал в резервите си.
3. Турция | 475,6 метрични тона
През последното десетилетие Турция е увеличила златните си резерви от 116 метрични тона до над 584 тона днес. С близо 20% от резервите си в злато, благодарение на дългата си история на вътрешна собственост и инвестиции в злато, Турция е един от най-големите купувачи.
2. Китай | 1210,2 метрични тона
В Китай винаги има какво да се наблюдава и не отстъпва по отношение на златото. Добавила над 1200 метрични тона през последните 10 години, Китайската народна банка се намира веднага след САЩ в общата световна класация. През последните месеци обаче тя направи пауза в новите покупки, тъй като цените на златото нараснаха.
1. Русия | 1230,6 метрични тона
На първо място е Русия, която през последното десетилетие е увеличила резервите си с повече от 1200 тона злато. Имайки предвид санкциите на Запада, Русия се подготвя, като дори стига до обвързване на валутата си, рублата, със златото – стратегия, която не сме виждали от времето на Бретън-Уудската система.
Автор: Франк Холмс