Цените на имотите в центъра на София надхвърлят 3000 евро на кв. м.
Пазарът на недвижими имоти в София продължава да демонстрира стабилност и устойчив ръст през третото тримесечие на тази година. Цените остават без промяна като на годишна база регистрират ръст от 7.2 на сто. Регистрира се лек спад в предлагането за сметка на търсенето, показва доклад на Arco Real Estate.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Средните цени на жилищата задържат нивата си и съществени промени спрямо предходното тримесечие не се наблюдават. Цените за двустаен апартамент в София са между 1900 – 2200 евро/кв.м., а за тристаен между 1800 – 2100 евро/кв.м.
- В центъра на столицата цените започват от 2200 евро/кв.м., като средната цена за района на идеален център е около 2500-3200 евро/кв.м.
- През тримесечието 83% от търсените за покупка имоти са апартаменти. Търсенето продължава да е насочено най-вече към двустайни – 49% от всички оферти на купувачи, а 36% искат тристайни. Нараства интереса към парцели и къщи.
- Най-голям интерес има спрямо жилищата в Южните райони на София и широкият център. Квартали като “Лозенец”, Манастирски ливади” и “Витоша” се затвърждават като предпочитани. Забелязва се интерес и към крайните райони на София – “Бистрица” и “Панчарево” се превръщат в предпочитани за търсещите спокойствие, пространство и природа в близост до столицата.
- Важни предимства са възможностите за паркиране и близост до търговски вериги, градски транспорт и учебни заведения.
- Към момента търсенето продължава да има превес над предлагането.
- Най-предлагани остават жилищата в строеж, поради строителството на нови сгради в района на столицата. Завършени и обзаведени имоти, готови за живеене, се срещат по-рядко и се продават бързо.
КАКВО СЕ СЛУЧВА НА ПАЗАРА
Сектор строителство продължава да отчита ръст. По данни на НСИ през август 2024 г. индексът се повишава с 1.7 на сто спрямо предходния месец, а на годишна база увеличението е от 5.5 на сто. През юли страната ни се нареди на второ място в Европейския съюз по ръст на строителството по данни на Евростат за месец май. България отчете покачване на месечна база от 1.1 на сто и е и на второ място след Финландия в ЕС по този показател.
По данни на НСИ Въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради общо за страната са 1039, а новопостроените жилища в тях са 5090.
В същото време се наблюдава спад в броя на сделките. Общият брой на вписаните сделки с имоти за цялата страна през третото тримесечие на 2024г. е 54 138 спрямо 54 379 през второто тримесечие на 2024г. Спрямо същия период през 2023 г. общият брой на вписаните сделки е бил 54 277. През третото тримесечие на тази година се отчита най-сериозен спад в София, където са вписани 7879 сделки, за разлика от миналото тримесечие, когато в столицата са били вписани 9641 сделки. Във Варна са вписани 3635 спрямо 3953 за второто тримесечие на 2024г. В Пловдив също се отчита лек спад при вписаните сделки – 4072 за разлика от миналото тримесечие, когато те са били 4090.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Българската народна банка въведе нови изисквания за отпускането на ипотечни кредити с основна цел да се овладее ситуацията на пазара на недвижими имоти. Промените влязоха в сила от 1 октомври. Съгласно изискванията съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане следва да е в размер не по-висок от 85%, а съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане следва да е в размер не по-висок от 50%.
Тези промени се отнасят само за нови кредити и няма да засегнат съществуващи такива. Експертите смятат, че това няма да доведе до покачване на лихвите по кредитите, които в момента са между 2.4% и 2.8%. Очакванията са за леко увеличение на лихвите след Нова година – до около 3 на сто. Прогнозите са, че до края на годината няма да намалее делът на изтеглените ипотечни кредити.