България първа в ЕС по дял на хората, израснали в бедни семейства, които продължават да са в риск
Близо 50% от българските тийнейджъри, израснали в домакинства с лошо финансово състояние, са били изложени на риск от бедност и през 2023 г., показва проучване на “Евростат”. Това поставя страната ни на първо място в Европейския съюз.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Проучването на статистическата служба на Брюксел обхваща хора на възраст между 25 и 59 години и е проведено през 2023 г.
- Данните сочат, че 48.1 на сто от анкетираните българи, изложени на риск от бедност в тази възрастова група, са израснали в домакинства с лошо финансово състояние – сигнал, че има пряка връзка между средата, в която расте едно дете, и бъдещето му развитие.
- Значително по-малко (14.1 на сто) от анкетираните българи в трудоспособна възраст са посочили, че в тийнейджърските си години са израснали в домакинство, което е било с добро финансово състояние.
- Данните показват, че социално-икономическото и финансовото положение през тийнейджърските години може да повлияе на стандарта на живот в зряла възраст.
- На второ място след България през 2023 г. е била Румъния (42.1 на сто изложени на риск, израснали в бедно домакинство), а на трето Италия (със съответно 34 на сто и 14.4 на сто).
КОНТРА
На другия полюс се намира Дания, където едва 8.5 на сто от участниците в проучването са посочили, че като тийнейджъри са израснали в домакинства, чието финансово състояние е било лошо. Останалата част (91.5 на сто)
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
През 2023 г. 20% от лицата на възраст между 25 и 59 години в ЕС, които са съобщили за лошо финансово състояние на домакинството си около 14-годишна възраст, са били изложени на риск от бедност. По-малка част от анкетираните (12.4%), изложени на риск от бедност, са посочили, че в тийнейджърските си години са израснали в домакинства, които са били с добро финансово състояние.