Какво можем да очакваме за лихвената политика в еврозоната до края на 2024?
Европейската централна банка (ЕЦБ) намали лихвените проценти с още четвърт пункт до 3.25 на сто миналата седмица. Това е третата подобна стъпка в рамките на тази година и мнозина се питат дали можем да очакваме още облекчения на паричната политика до края на 2024 г. Истината е, че никой не знае със сигурност. Дискусиите в рамките на ЕЦБ продължават като според източници на агенция Ройтерс ще отнеме време, преди да се постигне консенсус.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Налице е обаче значителна промяна в цялостния дебат за формирането на фискалната политика на еврозоната. Това в крайна сметка може да доведе до това банката да намали лихвите по-бързо и с повече от очакваното като според някои наблюдатели стойностите трябва да слязат под така наречената “неутрална лихва”, която ЕЦБ преследва. Големият проблем е, че не е съвсем ясно какви са нейните нива.
Настоящите дискусии обаче са важни, защото идват в момент, в който икономическото състояние на блока бързо се влошава, а инфлацията е доста под първоначалните прогнози, което повишава риска растежът на цените да подмине целта на ЕЦБ. Това кара някои (все още малка, но все по-нарастваща група) политици – да твърдят, че ЕЦБ е изостанала от целите си и ще са необходими значително по-сериозни съкращения, отколкото се смяташе първоначално, за да се предотврати твърде ниското ниво на инфлацията.
Настоява се и за преразглеждане на цялостния подход на ЕЦБ за вземането на решения “заседание по заседание”. ЕЦБ планира да направи преглед на стратегията през следващата година и комуникацията се очертава да бъде ключова тема, тъй като времето на бъдещите насоки до голяма степен приключи и централните банки търсят по-добри начини да обявяват намеренията си. Някои политици заявиха, че си струва да бъде разгледан подходът на Фед за “точков график”, при който всеки политик прави своя собствена прогноза за лихвените проценти и те след това се нанасят в анонимна графика.
Политиците засега твърдят, че се гони постигането на неутрална позиция на лихвите, при която централната банка нито забавя, нито стимулира растежа с надеждата, че това ще запази инфлацията стабилна. След като инфлацията в еврозоната се доближи до целта от 2%, ЕЦБ започна да търси начини, за да подкрепи растежа на икономиката като лихвената политика на еврозоната започна да се разхлабва за пръв път през лятото и от тогава ЕЦБ е предприела още две стъпки на облекчения с по четвърт пункт. В момента се обсъжда дали лихвената политика трябва да бъде намалена дотам, че да започне да стимулира растежа и да сложи край на годините на икономическо ограничаване.
Рискът да се получи точно обратното не е никак малък. Гедиминас Шимкус, ръководител на централната банка на Литва и член на Управителния съвет на ЕЦБ, е един от първите, които публично обсъждат този неблагоприятен сценарий като смята, че разходите по заемите в еврозоната ще бъдат намалени допълнително, ако тенденцията за забавяне на инфлацията се запази.
ЕЦБ ПРЕСЛЕДВА НЕ СЪВСЕМ ЯСНА ЦЕЛ
Проблемът – няма консенсус за това какво всъщност е нивото на неутралния лихвен процент. Това потвърждава и самата Кристин Лагард, президентът на ЕЦБ. Има обаче много оценки. Например – Международният валутен фонд определя неутралния процент на 2.5%, наблюдателите на ЕЦБ смятат, че нивото е около 2.25%. Същевременно служителите на ЕЦБ смятат, че неутралната лихва е близо до 2% или малко над това, а пазарните цени сочат, че сега тя е под 2%. Казано иначе – ЕЦБ преследва не съвсем ясна цел.
Трудността идва от факта, че разликата между горната и долната граница на тези диапазони се равнява на почти три намаления на лихвените проценти.
Основният аргумент на наблюдателите за намаляване на лихвените проценти на ЕЦБ под неутралното равнище е, че икономическият растеж е слаб и дългоочакваното възстановяване просто не настъпва. Това означава, че сега ЕЦБ ограничава икономиката много повече, отколкото е смятала, а високите лихвени проценти потискат търсенето. Без това възстановяване на растежа вътрешната инфлация също ще се забави, а пазарът на труда може бързо да омекне, което ще засили натиска за понижаване на цените.
Нито един от източниците не се застъпи за по-големи намаления на лихвените проценти в сравнение с настоящия ритъм на ЕЦБ от 25 базисни пункта и заяви, че до действителното решение за слизане под неутралната граница остават месеци и дотогава перспективите могат да се променят.