Банско влезе в топ 3 на най-добрите дестинации в света според Best in Travel 2025
2024 г. е към края си и запалените пътешественици вече планират пътуванията през следващата година. Тук на помощ идва годишната класация на един от най-популярните туристически пътеводители в лицето на Lonely Planet, а сред градовете, сочени за задължителни е и българският планински курорт Банско.
Класацията включва градове, държави и региони по цялото земно кълбо – от Осака в Япония и Едмънтън в Канада до китния планински град Банско в родната България. В списъка влизат общо 30 различни и крайно задължителни дестинации, както и 10-е водещи тенденции в пътуванията.
Десетте най-добри града, държави и региони са избрани въз основа на няколко критерия, включително тяхната популярност, уникалните преживявания, които предлагат, “уау-фактора“ и постоянният ангажимент към устойчивостта.
НАЙ-ДОБРИТЕ ГРАДОВЕ
№1 в списъка е Тулуза, Франция. Градът е определен като “перфектен за уикенд почивка, лабиринт с художествени галерии, модерни индустриални обекти и заведения.
Под №2 се нарежда Пондичерри в Южна Индия. Разположен на Бенгалския залив, градът привлича посетители с архитектурата си, която отразява историята на Пондичерри като френска колония до 1954 г. В града има много храмове и духовни центрове.
Що се касае до Банско, българският град е нареден на 3-о място в списъка на Lonely Planet и е описан като “очарователен” и “един от най-добрите центрове за дигитални номади в света”. Банско е оценен и заради достъпните си като цени ски писти.
Сред останалите градове в класацията са Чианг Май в Тайланд, Генуа в Италия, Питсбърг в САЩ, Осака в Япония, Куритиба в Бразилия, Палма де Майорка в Испания и Едмонтън в Канада.
НАЙ-ДОБРИТЕ ДЪРЖАВИ
Страната, сочена за най-гореща дестинация през 2025 г., е Камерун в Африка. Държавата празнува 65 г. от своята независимост през следващата година и тов привлича заслужено внимание необикновените възможности на африканската държава, която обещава красиви плажове и красиви палмови дървета.
Под №2 е Литва. В свят, в който понятията “опазване на околната среда“ и “устойчивост“ се превръщат в търговска стока, Литва е олицетворение и на двете. Държавата е сочена за Зелена столица на Европа за 2025 г. и никога не е имало по-подходящ момент да бъде посетена. Литва предлага защитени гори, езера, пясъчни дюни като зелените площи покриват 61% от територията на столицата Вилнюс.
На трето място е Фиджи. Този архипелаг с 330 острова, заобиколен от 1.3 милиона кв. мили лазурни води, има 460 защитени морски зони, които кипят от живот. Защитата на тази деликатна и крехка екосистема, нейното наследство и природни ресурси е в основата на нова инициатива, която насърчава опазването чрез дейности като засаждане на корали и мангрови гори.
Останалите държави в класацията са Лаос, Казахстан, Парагвай, Тринидад и Тобаго, Вануату, Словакия и Армения.