IFC подкрепя жените предприемачи и зелени проекти в България със 140 млн. евро
Международната финансова корпорация (IFC) предоставя 140 млн. евро дългосрочно финансиране на Пощенска банка, за да подпомогне прехода на България към устойчива и приобщаваща икономика, става ясно след подписано днес споразумение между двете институции.
“Това финансиране е пряка подкрепа за по-малките предприятия, с фокус върху притежаваните от жени бизнеси и върху проекти, свързани с климатичните промени”, се казва в съобщението.
От собствената сметка на IFC са предоставени 95 млн. евро, а допълнителни 45 млн. евро са мобилизирани от SMBC Bank EU AG чрез програмата за програмата В заеми на IFC. Инвестицията е част от по-широките усилия на IFC за насърчаване на приобщаващ икономически растеж в България .
Половината от финансирането, предоставено от IFC, е за проекти, свързани с климатичните промени и е от съществено значение за подпомагане на България в усилията й за постигане на целите за устойчивост и за нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г.
Другата част от финансирането е в подкрепа на жените-предприемачи и отбелязва първата голяма инициатива на Пощенска банка, фокусирана върху равенството на половете. “С подкрепата на Механизма за възможности за жените предприемачи (Women Entrepreneurs Opportunity Facility – WEOF) в партньорство с инициативата на Голдман Сакс 10,000 Women, инвестицията е предназначена за пряко подобряване на кредитирането на по-малки предприятия, притежавани от жени, и за насърчаване на равенството между половете в бизнес средата в България”, съобщават от IFC.
“Ангажиментът на WEOF към изграждането на капацитет на местните банки е в подкрепа на усилията им за изравняване на условията за бизнесите, притежавани от жени,” казва Шарлът Кийнан, глобален ръководител на инициативата 10,000 Women на Голдман Сакс.
“Сътрудничеството с IFC отбелязва стратегическа стъпка в позиционирането на Пощенска банка като лидер в сектора на финансовите услуги в България. С това споразумение имаме за цел да подкрепим бизнесите в адаптацията им към предизвикателствата, свързани с изменението на климата и да създадем нови възможности за жените-предприемачи, които играят основна роля за развитието на устойчива икономика”, допълва Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка.
„Катализирането на частно финансиране за постигане на устойчивост по отношение на климатичните промени и за приобщаване на половете е от съществено значение за справяне с основните предизвикателства, пред които е изправена България днес,” посочва и Етлева Кока, Мениджър финансови пазари за Европа в IFC.
IFC е член на Групата на Световната банка и е най-голямата институция за глобално развитие, фокусирана върху частния сектор в нововъзникващите пазари. IFC оказва подкрепа за развитието на частния сектор в страната от над 30 години, като към август 2024 г. за тази цел са отделени 128.5 милиона долара.