Как Space Camp провокира космическо образование в България
Учебно-тренировъчният лагер Space Camp по модел на НАСА в Турция е единственият подобен за Европа, Азия и Африка. Вече 15 години български ученици и учители участват в ексклузивното космическо преживяване, което прави опит да навлезе все по-сериозно в образователната система
Две 12-годишни деца се опитват да плеснат ръцете си за поздрав, но когато дланите им се докосват, те се оттласкват едно от друго. Това се случва, когато два обекта се докоснат при микрогравитация. Децата висят на 10 метра височина на Zero Gravity Wall, където със специални хидравлични съоръжения се наподобява нулевата гравитация в Космоса.
Учениците са от България, допреди няколко дни не са се познавали, но днес вече са екип в космическите мисии на Space Camp Турция. Учебно-тренировъчният лагер в гр. Измир е един от само двата подобни лагера в света, които са създадени по модел на НАСА и са лицензирани за космическа подготовка на ученици и учители. „Базата е наистина впечатляваща, защото са успели в това пространство да ти свалят Космоса на Земята, да те пренесат в НАСА, да пресъздадат Международната космическа станция, да преживееш неща, които няма къде другаде да ти се случат“, казва Диляна Георгиева, ръководител на проекта, който в България се координира от Център за творческо обучение.
Целта на лагера е да провокира интереса на децата към науката, технологиите, инженерството, а чрез игра и преживяване абстрактните понятия от учебниците да станат достъпни и разбираеми. Това се постига чрез пресъздаване на тренировъчната среда на НАСА и симулатори, в които учениците могат наистина да усетят как се чувства тялото при нулева гравитация или какъв е адреналинът при изстрелването на ракета.
„ОТНЕМА 8½ МИНУТИ, ЗА ДА ДОСТИГНЕШ КОСМОСА, и години, за да се подготвиш за истинска мисия“, казват от Space Camp Турция, които пакетират подготовката на космонавтите в едноседмични обучителни програми. Лагерът е основан през 2000 г. от турско-американския бизнесмен и филантроп Кай Тунджер, който мечтае да подобри образователната система в Турция. Тунджер създава първия експортно-индустриален парк в страната с годишен оборот от 5 млрд. долара, а през 2002 г. основава фондация Global Friendship Through Space Education, която управлява космическия лагер. През него вече са преминали над 270 хил. участници от 60 държави.
Българската следа в това партньорство започва през 2003 г. по инициатива на учителя по английски език от София Иглика Ангелова. Тогава тя, благодарение на личния си интерес и проучване, се свърза с Тунджер, който отпуска стипендии за първите български ученици в лагера. В следващите години Space Camp продължава да финансира и посреща български ученици, а Ангелова и Тунджер обсъждат възможностите в България да се създаде организация, която да обучава ученици и да подобрява образователната система.
През 2008 г. Ангелова и синът ѝ основават Център за творческо обучение, който днес е официален партньор за България на Space Camp, Google Education и Lego for Education и генерира оборот от 5 млн. лв. за 2022 г. Парадоксално, но именно Space Camp, програмата, заради която е създадена компанията, е единствената некомерсиална програма на фирмата. Дори напротив – Център за творческо обучение използва приходите от другите две програми, за да финансира оперативната работа по Space Camp в България и да отпуска стипендии на участници. „Вярваме, че преживяването в космическия лагер променя образователната и житейската посока на учениците“, казва Диляна Георгиева.
В лагера Space Camp в Турция учениците работят по две мисии: Discovery за изстрелване на ракета, което е препратка към космическата история; и Aurora за търсене на живот в Слънчевата система, която в действителност трябва да се случи около 2030 г.
Участието на децата в мисиите има два ключови аспекта – научен и социален. От една страна, те разширяват и прилагат в действие знанията си по природни науки, разбират много по-добре процесите и явленията. „Могат да се докоснат до науката и да преживеят всичко онова, за което са учили. Няма подобни алтернативи, затова лагерът е ексклузивно преживяване“, казва Георгиева. От друга страна – в екипа участват ученици от 11 до 15 години от различни държави, които трябва да се сработят помежду си. Всеки получава роля в мисията – технически ръководител, командир на полета, капитан на цялата мисия и т.н., и е разпределен в наземен контрол, ракета или Международна космическа станция. В този момент участниците започват да развиват социалните си умения.
Диляна Георгиева, която има богат професионален опит в социални дейности и детска психология, с интерес следи как се променят учениците от първия до последния ден на едноседмичния лагер и как това преживяване повлиява на изборите, които правят след това. Например един от възпитаниците на лагера е 22-годишната Татяна Иванова, която след преживяването в Турция получава стипендия и за втория космически лагер в Алабама, САЩ. В момента учи „Космическо инженерство“ в Embry-Riddle Aeronautical University и мечтае да бъде първата жена космонавт на България.
НО НЕ ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ МЕЧТАЯТ ЗА КОСМОСА. Две от момичетата в българските групи това лято, които са получили медали от организаторите за впечатляващо присъствие и постижения, са с насока към невронаука и към дизайн на детски играчки.
През 2024 г. 201 деца от 43 населени места получават възможност за участие в Space Camp. Всяка година квотата е различна и се договаря между лагера и Центъра за творческо обучение. Желаещите да участват първо подават своите кандидатури в ежегоден конкурс за есе. „Целта е да ги накараме предварително да помислят – до покажат знания, да направят проучване и да проявят креативност“, казва Георгиева. За последните две години получават над 550 кандидатури (през 2023 г. заради земетресенията в Турция участието в лагера е отложено, а одобрените участници заминават през лятото на 2024 г.).
Таксата за участие е 1375 долара на дете и тук идва мястото на стипендиите. Екипът на проекта се опитва да осигури стипендии за всички най-отличаващи се в конкурса. От години работят проактивно за въвличане на бизнеса и институциите в този процес, показвайки колко е смислена за децата инвестицията в подобно образователно преживяване. Срещат се с общини и кметове, работят с регионалните управления по образованието във всички области. През последните години над 10 общини от цяла България осигуряват стипендии за лагера, като Центърът за творческо обучение удвоява всяка от тях. Сред другите спонсори са фондации „Лекови“ и „Лъчезар Цоцорков“ и компании, които учредяват специални стипендии като част от политиката за социална отговорност.
През 2024 г. половината от децата получават пълна или частична стипендия. Георгиева казва, че при набирането на стипендиите нямат определен бюджет, който да изпълнят, а събраните средства не отиват в общ фонд, който организаторите да разпределят. Всеки сключен договор с партньор или спонсор е за осигуряване на стипендия на точно определено дете. „Казваме им: Вие осигурихте участието на детето Х. Понякога, при желание и от двете страни, организираме среща, в която да се запознаят и да видят с очите си ефекта от това обучение и тази стипендия.“
И тъй като целите на Space Camp и на Центъра за творческо обучение още при създаването им са да повлияят на образователната система, днес двете организации осъществяват нов тип партньорство, насочено към учители и директори. В рамките на специално разработена обучителна програма през ноември български педагози ще „преживеят“ космическия лагер и ще бъдат подкрепени да създават свои космически дейности в класната стая, с които да насърчават интереса на децата към науката. Обучението в Турция е продължение на дистанционна програма, която вече няколко години е достъпна за българските учители с изцяло разработени материали по природни науки, мисии за бъдещи изследователи, менторство и онлайн срещи с експертите от Space Camp. Всички тези дейности имат за цел да мотивират не само децата, но и учителите да се вглеждат все по-често към звездите и да използват необятността на Космоса в учебния процес.
„Няма дете, което в някакъв етап от детството си да не е било запленено от Космоса. А едно такова преживяване им показва, че няма невъзможни неща, щом дори Космосът е достъпен“, казва Георгиева.