Стачката в Boeing продължава. Какво значи това за пътуванията?
Стачкуващите служители на Boeing отхвърлиха предложението за увеличение на заплатите с 35%. Производствения гигант изглежда ще продължи да изпитва затруднения,а големият въпрос е как това ще се отрази на редовните полети и авиокомпаниите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 64% от членовете на Международната асоциация на механиците и авиокосмическите работници, която наброява 33 хил. души, гласуваха за отхвърляне на споразумението, съобщиха от профсъюза късно в сряда.
- Това е удар по Boeing и администрацията на президента Джо Байдън, която се бори за разрешаване на спора.
- Последното предложение включва увеличение на заплатите с 35% за следващите четири години, възстановяване на поощрителните бонуси, промени в пенсионната схема на компанията.
- Това е вторият път, в който работниците отхвърлят предложението за постигане на крайно споразумение. 95% гласуваха против офертата от миналия месец, което отново върна преговорите в началната им точка.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“След 10 години на жертви, все още има какво да наваксваме. Надяваме се, че ще това ще се случи след незабавно възобновяване на преговорите. Това е демокрация на работното място и е ясно доказателство, че когато една компания малтретира работниците си година след година има последствия”, става ясно от изявлението на асоциацията.
АКЦЕНТ
Новината за липсата на консенсус дойде в същия ден, в който новият главен изпълнителен директор Кели Ортбърг, който замени на поста Дейв Калхун, се ангажира да промени “из основи“ културата на закъсалия авиокосмически гигант.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
6 млрд. долара. Това е размерът на загубите, които Boeing отчита за последното тримесечие по информация на Кели Ортбърг.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Стачката на работниците в компанията-производител Boeing започна на 13 септември. Тя засяга производството на 737 Max – най-продаваният самолет на Boeing, както и на 777 и 767. Въпреки че тя продължава месеци наред, засега не е засегнала редовните полети по летищата. Практиката е авиокомпаниите да правят поръчки за голям брой самолети, но когато ги правят, доставките обикновено се разпределят в рамките на няколко години. Следователно стачката няма да доведе до недостиг на самолети в някоя конкретна авиокомпания. На някои превозвачи може да се наложи да използват по-дълго някои от по-старите си самолети.