Руската централна банка повиши водещата лихва до 21%, най-високата стойност от 2003 г.
Руската централна банка повиши основния си лихвен процент с 200 базисни пункта (2 процентни пункта) в петък до 21%, най-високото ниво от февруари 2003 г., съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Централната банка заяви в съобщението си, че текущата сезонно коригирана инфлация е достигнала 9.8% през септември след 7.5% през август, а инфлационните очаквания сред населението са достигнали максимално ниво от началото на годината.
- „В средносрочен хоризонт балансът на рисковете за инфлацията остава значително изкривен към про-инфлационни фактори“, каза регулаторът.
- Регулаторът поддържа ястребова реторика, заявявайки, че е възможно ново увеличение на следващото заседание.
- В него се добавя, че високите инфлационни очаквания и отклонението на руската икономика от пътя на балансиран растеж, както и влошаването на условията на външната търговия са основните инфлационни рискове.
- Повечето анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха увеличение от 1 процентен пункт. Решението взема предвид новия проектобюджет на Русия, смятан за инфлационен поради увеличените военни разходи и по-високия от очаквания дефицит от 1.7% от БВП за тази година.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Лихвеният процент е и най-високият от въвеждането на основния лихвен процент през 2013 г., заменяйки лихвения процент на рефинансиране като основна пазарна насока. Процентът на рефинансиране беше намален до 18% от 21% през февруари 2003 г. и оттогава остава под 20%.
Настоящата слабост на руската валута, като официалният обменен курс спрямо щатския долар се понижи с над 12% от началото на август, също се разглежда от анализаторите като силен инфлационен фактор.
Увеличението отразява и политическата подкрепа за ръководството на централната банка, което беше изправено пред безпрецедентен натиск от някои от най-влиятелните бизнесмени в Русия, включително ръководителите на най-големите петролни и отбранителни компании в страната, да спре цикъла на затягане.
Официалните данни обаче показват, че въпреки мерките за затягане, корпоративното кредитиране не се е забавило. Централната банка приложи редица допълнителни мерки през последните седмици, за да ограничи растежа на кредитирането.
ДОПИРАТЕЛНА
Международният валутен фонд (МВФ), който отмени мисията си в Русия миналия месец след протести на няколко европейски страни, намали прогнозата си за икономическия растеж на Русия с 0.2% до 1.3% през 2025 г. от 3.6% тази година.
Фондът цитира забавяне на потреблението и растежа на инвестициите на фона на по-малко стегнат пазар на труда и по-умерен ръст на заплатите. Фондът заяви, че неговите прогнози предполагат, че централната банка възприема строга позиция на паричната политика.
Русия официално прогнозира забавяне на икономическия растеж до 2.5% от очаквания растеж от 3.9% тази година.
Централната банка повиши лихвения процент до 20% през февруари 2022 г., за да успокои пазарите, обезпокоени от действията на Русия в Украйна, и да спре изтичането на капитали. Той намали ставката до 17% през април 2022 г.