Една пета от бизнесите в България са изчезнали през 2022 г.
Малко над 20% от активните бизнеси в България са спрели да функционират през 2022 г. Според Евростат това е един от най-високите показатели в Европейския съюз.
Само Естония има по-висок дял на ликвидирани бизнеси: 25% от активните компании.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 3.4 млн. нови компании са били създадени в ЕС през 2022 г.
- 32 млн. е общият брой на търговските дружества в съюза
- 10.5% е средният темп на закриване на бизнеси в ЕС, което означава, че В България бизнеси се закриват два пъти повече от средното за съюза.
АКЦЕНТ
Подобна статистика показва, че “естествения прираст” на бизнеса в България е отрицателен, тъй като в същото време новосъздадените бизнеси представляват 10% от активните бизнеси в страната.
Темпото на ликвидация на компании надвишава двойно темпото, с което се създават нови такива.
Само шест страни в Европа отчитат отрицателен прираст на нови бизнеси. Освен България и Естония, това са Полша, Германия, Ирландия и Дания.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Предприемачеството е свързано с рискове и далеч не всички нови бизнеси успяват да просъществуват дори повече от година след създаването си.
Причините за високия дял на ликвидирани бизнеси биха могли да се търсят в икономическа несигурност, твърде голяма конкуренция на пазара, неспособността да се пригоди бизнеса към променящите се потребности на потребителите, липсата на финансиране, данъчното бреме и други фактори. Твърде големите регулации, бюрокрацията и корупцията също създават неблагоприятна среда за създаването на нови бизнеси.