Как Artvent променя шоубизнеса в България
За 3 години продуцентската компания Artvent промени изцяло начина, по който се правят културни събития в България. Иновативният подход обедини едни от най-известните артисти в повече от 2000 събития с оборот от 25 млн. лв.
В 20 ч на 18 март 2024 г. Димитър Рачков и Герасим Георгиев-Геро споделят в национален ефир, че започва продажба на билети за финала на предаването. Три часа по-късно са продадени над 10 хил. билета, или около 55 продавани билета в минута. Предаването е „Като две капки вода“, което през май направи прецедент за българска телевизия, излъчвайки големия си финал на живо от пълната зала „Арена София“.
За да се реализира тази амбициозна идея, продуцентите на предаването Global Films си партнират със сравнително младата компания Artvent, която за скромните си 3 години реализира едни от най-големите събития в България и преобърна изцяло начина, по който се създава и продава музика и театър.
„Тричасовото шоу, което зрителите гледаха, го правихме в продължение на 3 дни и имахме 600 души в бекстейджа“, казват от екипа на Artvent, които подкрепят тв продукцията с цялата организационна и логистична дейност, ценообразуване и продажба на билетите, маркетинг и реклама.
Създатели на Artvent са Велизар Величков, Ваня Симонска и Атанас Боев, които дълги години работят заедно по създаването и развиването на Grabo.bg и пренасят целия си опит в новата компания. Освен основател на Grabo, Величков е сериен предприемач в редица дигитални компании, сред които и 1ForFit, която продава онлайн хранителни режими в над 180 държави. Ваня Симонска е дългогодишен журналист и изпълнителен продуцент в телевизия Bulgaria On Air, а Атанас Боев е бившият търговски директор на Grabo.
През 2019 г. тримата вече имат идея за нова продуцентска компания, когато се появява необходимостта. Тя идва под формата на голямото лятно турне на Димитър Рачков. „Някой трябваше да го организира, да го маркетира, да го разпространява и да се занимава с цялата скрита хамалогия, която зрителят не вижда“, казва Величков. Турнето се продава изцяло през Grabo и въпреки че не са продуценти, постепенно започват да участват и в организацията, а през 2020 г. я поемат изцяло.
Навлизайки по-сериозно в тази сфера, осъзнават, че има един голям проблем с цялата развлекателна индустрия и културни събития в България. Често всеки артист самостоятелно прави всичко за собственото си участие – от наема на зала, през продажба на билети, разпространение на информация, подготовка на сцена, шофиране до локация, счетоводни операции и т.н.
„А работата на артиста е да твори и да е на сцената“, казва Симонска. Затова те решават да създадат компания, която да снеме цялата излишна работа от плещите на артистите и да подходи много по-структурирано и професионално към организирането и продуцирането на музикални и театрални събития.
За да тестват дали подобен подход може да бъде и бизнес, вземат едно малко театрално представление, към което се опитват да добавят стойност и да го развият. Представлението е „Извънредно положение“ на Стефания Колева, Богдана Трифонова и Здрава Каменова, което дотогава се играе в частен столичен театър пред около 150-200 души. Първата дата, която Artvent запазва, е през юли 2021 г., когато в Бургас представлението продава 723 билета.
Днес, три години по-късно, Artvent е организирала над 2000 събития с над 1 млн. продадени билета и оборот от 25 млн. лв. Компанията работи с някои от най-големите имена на българската сцена, а сред акцентите в портфолиото им са организацията и рекламирането на големите концерти в „Арена София“ на Любо Киров, на Миро, Забраненото шоу на Рачков, както и финалът на „Като две капки вода“, който събира в залата 11 хил. зрители.
За да постигне тези резултати, екипът на Artvent „счупва“ старите модели на работа в шоубизнеса и построява нов, изцяло затворен цикъл за създаване и разпространение на изкуство в България. Той включва няколко направления като: структурирана дигитална експанзия с всички инструменти на съвременния онлайн маркетинг, организация на събития до последния детайл, продуцентска дейност и разработване на изцяло нови културни проекти.
„Освен всичко останало ние сме и технологична фирма. Имаме страшно много анализ на данни за това как да продаваме на клиентите, каква да е цената, каква ни е аудиторията, какви цветове да използваме, какви проблеми да засегнем“, казва Боев и дава пример, че в маркетинг отдела им работят 9 души – повече, отколкото в някои маркетингови агенции.
В традиционния начин за реклама на постановка се разлепват плакати, на които се виждат известните актьори, но това не насочва зрителите към темите и проблемите в постановката. Това, което прави Artvent, е да открои 10-12 различни теми, които се засягат в едно представление, и да ги рекламира онлайн на различни аудитории.
„По този начин ние всъщност достигаме до различни хора, разширяваме аудиторията, подмладяваме я, а това дава дългосрочност на самия проект, на целия бизнес и на пазара“, добавя Боев. Данните им показват, че за последните 3 години са успели да привлекат все повече млади хора към театралното изкуство. През 2021 г. 11% от публиката е била на възраст 25-34 г., докато към момента е над 21%.
Разработват още задълбочен процес по ценообразуване на билетите, с оценка на пазара и конкурентната среда; въвеждат правило за изработването на brand book с визуална идентичност за всеки проект, така че да се уеднакви визията на събитието и зрителят да знае какво да очаква. Очакването на зрителя пък е още една ключова стъпка, която подготвят внимателно. Компанията включва в действие силата на информацията и „надува собствен маркетингов балон“ за всеки свой продукт с 360-градусова реклама. Така публиката научава за него предварително, купува билети предварително и го очаква с нетърпение в своя град.
След като маркетинговите усилия са довели публиката в залата, в ход влизат отделите на компанията, които отговарят за изпълнението и организацията. Ваня Симонска споделя, че това е интересен и трудоемък процес, който включва наемане на зала, придвижване на артисти, резервиране на хотели, техническо оформление, осветление, озвучаване и още много други процеси, които трябва да бъдат запълнени по възможно най-добрия начин.
„Знаете ли, често си мисля как в чужбина нещата винаги изглеждат по-добре направени, а при нас все нещо куца. Когато организирахме концерта на Любо Киров в Лондон, накрая от екипа на зала Troxy дойдоха да ни благодарят за перфектната работа. И си дадох сметка, че трябва само малко повече прецизност в това, което се прави в България, за да сме абсолютно равни на чуждестранните компании“, казва Симонска, чийто екип отговаря за 60 събития месечно.
След финалните аплодисменти на преден план излизат финансовите отчети и бюджетите. В Artvent налагат практика за предварително бюджетиране на събитие с всички свои артисти. Така още преди да отидат в даден град, знаят каква аудитория да очакват, колко от нея са онлайн потребители, какви са прогнозите за продажби на билети, какви са очакваните приходи, какво остава за артистите и какво – за компанията.
„Ние изпипваме нещата предварително, за да минимализираме възможността за загуби. Гледаме на всяко представление като на бизнес план, в който трябва да се задълбочим“, казва Боев.
Бизнес моделът на Artvent пък разчита на два варианта за монетизиране. При първия компанията е цялостен продуцент на продукта – започвайки разработка от нулата с идеята и артистите. При втория вариант е по-скоро изпълнителен продуцент на вече съществуващ готов продукт, развит като име или от художествена гледна точка. Тогава го маркетират, организират и разпространяват срещу процент от нетната печалба на самото събитие. Този модел мултиплицират както за театър, така и за концерт, лятно турне или друг тип културно събитие.
Основателите на компанията отдават успеха й на факта, че подхождат много професионално, със структурирани бизнес процеси, към решаването на проблемите в развлекателната индустрия. Както и на факта, че са намерили хора с правилна експертиза, които да допълват екипа, който наброява повече от 50 души. Към съдружниците на компанията постепенно се присъединяват Кирил Киров-Кико, Захари Бахаров и Деян Ангелов.
С навлизането на новите партньори компанията все по-смело разработва собствени продуцентски проекти. Имат си вътрешен комитет по избиране на представления, който се ръководи от Захари Бахаров. Чрез него, от една страна, следят световните тенденции и хитовите представления в Лондон и на Бродуей, които вкарват за българската публика. „Имаме доста агенции, които вече сами ни търсят, защото виждат, че работим успешно в България“, казва Величков.
От друга страна, целта им е да насърчават и младите български творци, а не само да купуват права от чужбина, затова са в непрестанно търсене на качествни текстове, които да поставят на сцена. Вече имат две изцяло авторски постановки – „Неделя сутрин“ и „Петък вечер“, които са сред най-хитовите заглавия в портфолиото им.
От 2022 г. във всички проекти са или ко-продуценти, или изцяло продуценти и държат да са още от началото в проекта, защото си „отглеждат“ лицата, цялостната визия и кампания. Не работят с готови продукции на други театри.
Но дали, променяйки изцяло начина, по който правят и продават театър, не влизат в конкуренция с традиционните театри? „Много от държавните театри ни смятат за конкуренция и приемат поведението ни за агресивно, защото публиката е една – казва Атанас Боев. – Но нашата цел е да разширяваме тази публика постоянно. Да развиваме хората и да вкарваме в потребителската им кошница културните преживявания.“ Допълва, че по този начин успяват да вкарват дори не-театрална публика в салоните и да развиват цялата екосистема. „Аз чувствам голяма гордост, че вкарваме много млада аудитория и даваме трибуна на българските артисти, извън поп-фолк културата. Тоест възпитаваме едно поколение по различен начин и показваме, че с култура и добро поведение може да се върви напред“, казва Ваня Симонска.
Следващата голяма стъпка в развитието на компанията е осигуряването на собствена зала. С увеличаващия се брой заглавия имат нужда от място, където да представят всеки ден от месеца, а до момента портфолиото им е разхвърляно в различни зали в София, където напасват графика с други трупи и театри. Търсенето на място ги отвежда в Университета по архитектура, строителство и геодезия, с който сключват партньорство и инвестират реновиране на събитийната зала и поставянето на необходимите театрални съоръжения. Така от края на септември постановките на Artvent се играят в обновената зала „Максима“ в УАСГ (Театър Artvent) с капацитет от 800 зрители (почти двойно на другите частни театрални пространства в столицата). С новата зала не само дават възможност на публиката си да ходи на театър всяка вечер, но и предоставят много повече билети, тъй като портфолиото им за София обичайно се разпродава за 3 месеца напред.
Но ако с новата зала успяват да решат проблема в София, то за всички останали малки и големи градове в България казусът с пространствата за култура остава на дневен ред. Това е едно от най-големите предизвикателства за екипа, защото на много места няма условия за създаването на хубава продукция, залите не се поддържат или управителите отказват да ги отдават под наем на частни организации.
„Няма места за провеждане на това, което ние имаме като продукция. През последните години се направиха много спортни съоръжения в нашата държава, но не и такива за култура – казва Велизар Величков. – А търсене от страна на потребителите има. Предлагане на съдържание от нас и от останалите колеги в сектора има. Но няма къде да се помещаваме.“
Ето защо целта на компанията за следващите три години е да работи за решаване на този проблем „град по град, място по място“. Междувременно предстои да пуснат и нов канал, над който работят фокусирано месеци наред, чрез който ще се улесни процесът по купуване на билети за различни събития.
„Създаваме организация, на която може да се има доверие в дългосрочен план. Искаме след 10 години Artvent да е най-надеждният партньор на българските артисти. Независимо дали се занимават с музика, театър или друг тип изкуство, което добавя стойност за зрителите. Защото в края на деня зрителят е шефът“, казва Величков.