Влиза ли Япония в политическа криза и какво значи това за пазара?
Япония е в политическа безизходица, след като управляващата Либерално-демократическа партия (ЛБД) в страната загуби парламентарното си мнозинство за пръв път от 15 г. Това застрашава йената и отваря вратата за по-силен натиск за по-голяма фискална експанзия. Очаква се Японската централна банка да бъде по-благосклонна спрямо паричната политика, което ще навреди допълнително на йената, като политическите сътресения вероятно ще окажат негативно влияние върху цените на японските акции, както и ще възпре стартирането на ключови реформи.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Резултатите на ЛБД поставят партията в трудна позиция. Поражението е много по-голямо от очакваното и отразява нарастващото недоволство сред населението заради години на застой в ръста на заплатите и неотдавнашното рязко увеличение на разходите за живот.
- Либерално-демократичната партия и нейният младши коалиционен партньор “Комейто“ получиха 215 места в долната камара на парламента.
- Премиерът Шигеру Ишиба е под натиск да подаде оставка и то само няколко седмици след встъпването му в длъжност. Ако се оттегли, Ишиба ще стане най-кратко служилият лидер на Япония в съвременната епоха.
- Йената поевтиня с почти 1% спрямо долара заради спекулациите, че политическата парализа ще забави по-нататъшното повишаване на лихвените проценти от страна на Японската централна банка, пишат от Financial Times.
- Японските акции поскъпнаха в понеделник, като индексът Nikkei 225 се повиши с 1.7%, отчасти поради очакванията, че йената ще продължи да отслабва. В по-дългосрочен план обаче стратезите предупреждават, че резултатът от изборите ще се окаже негативен ефект за акциите.
АКЦЕНТ
Крахът за ЛБД дойде и на фона на огромния скандал с политическото финансиране на партията. 10 души бяха обвинени от Окръжната прокуратура в Токио за злоупотреби със средства на обща стойност около 970 млн. йени (6,6 млн. долара) в периода 2018-2022 г., включително ръководители на три политически фракции, сред които и ЛПД.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Опитите за съставяне на правителство ще бъдат трудни. Макар че ЛДП ще остане най-голямата партия, парламентарната безизходица би могла да спре предварителната й програма за структурни реформи в подкрепа на растежа. ЛПД ще започне потенциално многоседмичен процес на осигуряване на един или повече коалиционни партньори за съставяне на правителство.
Според анализатори ЛДП може да бъде принудена да направи компромис с няколко малки популистки партии с коренно различни политически програми. Анализаторите са на мнение, че роденото в трудните преговори евентуално правителство може да окаже натиск върху Японската централна банка да предприеме много бавно нормализиране на паричната политика.