Главчев: Европа е търпелива за забавянето ни с ПВУ
Европа проявява разбиране за забавянето на Плана за възстановяване и устойчивост, заяви пред журналисти служебният премиер Димитър Главчев. Страната ни е единствената, която все още не е изпратила коригираните си проекти.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия проявява разбиране за забавянето на коригираните проекти по Плана за възстановяване и устойчивост като българската страна е в непрекъснат контакт с европейските институции, стана ясно от думите на Главчев.
- Все още няма опасност за ПВУ, стана ясно от думите на служебния премиер.
- Въпреки уверението на Главчев обаче поведението на финансовия министър от служебния кабинет Людмила Петкова говори обратното – има сериозен риск страната ни да загуби средства.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Имаме непрекъснато комуникация с Европейската комисия. Проявяват разбиране от ЕК. Работа отново на НС е да се откажат от предишни свои решения в полза на това, за което говорим. Няма опасност за сега за ПВУ. Надявам се НС в новия си състав да прояви разбиране, за да може да тръгне този план за възстановяване и устойчивост”, каза Димитър Главчев.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
На 20 октомври изтече срока България да представи пред Европейската комисия коригираните проекти по Плана за възстановяване и устойчивост, за да не загуби средства.
До тук се стигна, след като в последния си работен ден 50-ия парламент не успя да приеме две решения, свързани с парите по плана, а предизборната ситуация попречи на депутатите да се съберат извънредно, за да приемат необходимите законови изменения, които да отключат милиарди левове.
Заради липсата на промени страната ни не може да получи втория транш по ПВУ, който е обвързан с реформи и рискува да загуби няколко милиарда лева, които ще трябва да бъдат осигурени от националния бюджет. Страната ни е една от малкото държави в ЕС, които не са получили никакви средства по програма REPowerEU именно заради ненанесените промени в ПВУ.
По главата REpower EU за България очаква да получи 480 милиона евро (960 млн. лева). Страната ни обаче все още няма такава глава и бе необходимо парламентът да даде мандат на служебното правителство да продължи преговорите и приемането на главата да бъде факт до края на тази година, за да може да се възползваме от финансиране в размер на близо 1 млрд. лева.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ПЛАНЪТ НА ЕС?
Планът REPowerEU цели намаляване на зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на екологичния преход чрез икономии на енергия, инвестиране във възобновяеми енергийни източници и диверсифициране на енергийните доставки. Планът бе представен за пръв път през май 2022 г. и цели намаляване с най-малко 55% на нетните емисии на парникови газове до 2030 г. и постигане на климатична неутралност до 2050 г.
Всъщност главата REPower стана част от националните планове за възстановяване и устойчивост на държавите-членки на ЕС. Комисията е мобилизирала близо 300 млрд. евро за финансиране на плана REPowerEU като основната част от средствата идва от Механизмът за възстановяване и устойчивост (МВУ). На държавите членки бяха отпуснати допълнителни безвъзмездни средства по плана REPowerEU на стойност 20 млрд. евро чрез Фонда за иновации и продажбата на квоти от Системата за търговия с емисии (СТЕ).