Прогноза: Цените на суровините ще достигнат петгодишно дъно през 2025 г.
Цените на суровините ще достигнат петгодишно дъно през 2025 г., показва прогноза на Световната банка.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според доклада “Перспективи за стоковите пазари” през следващата година ще е налице голямо пренасищане с петрол, което ще ограничи ценовия тласък, който нестабилността в региона на Близкия изток носи.
- Въпреки това общите цени на суровините ще останат с 30% по-високи от тези през петте години преди пандемията COVID-19.
СЯНКАТА НА КИТАЙ
Прогнозите в доклада донякъде отразяват сериозните икономически проблеми, с които се бори Китай. Икономиката на страната е в период на застой, търсенето на петрол се е свило като е налице и забавяне в промишленото производство.
ВОЙНАТА В БЛИЗКИЯ ИЗТОК
През изминалата година конфликтът в Близкия изток предизвика значителна волатилност в цените на петрола, особено поради опасенията, че петролната и газовата инфраструктура на големите производители на суровината може да бъде повредена, ако конфликтът ескалира допълнително.
В случай, че регионалното напрежение остане в настоящите си рамки, средната годишна цена на суровия петрол тип “Брент“ се очаква да спадне до четиригодишно дъно от 73 долара през 2025 г., спрямо 80 долара за барел през тази година.
В случай, че конфликтът се разрасне допълнително и наруши веригите а доставки с 2 млн. барела на ден до края на тази година, цените на “Брент” рязко ще се повишат до връх от 92 долара за барел. Светът преживя подобна ситуация през 2011 г., когато се случи гражданската война в Либия и войната в Ирак през 2003 г.
Незасегнатите от конфликта производители на петрол обаче биха могли бързо да реагират на по-високите цени, като увеличат производството на петрол. В резултат на това ценовият скок би могъл да бъде сравнително краткотраен, като през 2025 г. средната цена на петрола ще бъде 84 долара за барел.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очаква се през следващата година световното предлагане на петрол да надхвърли търсенето средно с 1,2 млн. барела на ден. От 2024 до 2026 г. се очаква цените на суровините да спаднат с близо 10%. Световните цени на хранителните продукти ще спаднат с 9% през тази година и с още 4% през 2025 г., става ясно още от доклада на Световната банка. Това все още ще остави цените на храните с близо 25% над средното ниво от 2015 г. до 2019 г. Цените на енергията се очаква да спаднат с 6% през 2025 г. и с още 2% през 2026 г.
Спадът в цените на храните и енергията би трябвало да послужи като допълнителен стимул за облекчаване на лихвените политики от страна на централните банки. Ескалация на въоръжените конфликти обаче може да усложни тези усилия, като наруши енергийните доставки и повиши цените на храните и енергията.
КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ С ЦЕНАТА НА ЗЛАТОТО
Спот златото достигна рекордна цена от близо 2800 долара за унция, а фючърсите на златото надхвърлиха 2.741 долара. Очаква се средната цена на златото да достигне по-голям рекорд, нараствайки с 21% спрямо средната цена през 2023 г. Златото има специален статут сред активите, като често повишава цената си в периоди на геополитическа и политическа несигурност, включително конфликти. През следващите две години цените на златото се очаква да останат с 80% по-високи от средните стойности през петте години, преди пандемията от COVID-19.
Цените на индустриалните метали се очаква да останат стабилни през 2025-26 г., тъй като слабостта в сектора на недвижимите имоти в Китай се компенсира от условията на ограничено предлагане и нарастващото търсене на някои метали от прехода в енергетиката. Неочаквани резултати от растежа в Китай обаче биха могли да предизвикат волатилност на пазарите на метали.