Има ли Брюксел план срещу американския протекционизъм?
“Америка на първо място”. Изглежда това ще бъде основната движеща сила на американската политика, независимо от победителя от президентските избори, които ще се проведат на 5 ноември. Затова и Брюксел подготвя свой план в случай на обтягане на отношенията със САЩ.
Това не е маловажен въпрос. Става дума за най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света, които през 2021 г. достигнаха исторически максимум от 1.29 трилиона долара. Търговията със Съединените щати е изключително важна за европейските държави. Затова и когато Доналд Тръмп представи своя план за налагане на универсални мита върху вноса, които ще облагодетелстват американските компании, но ще затруднят сериозно бизнесите извън САЩ, ЕС започна да работи по своя собствена пътна карта за справяне с всички предизвикателства. Изглежда обаче, независимо от това кой точно ще спечели изборите в САЩ следващата седмица, тази пътна карта ще бъде необходима на Брюксел.
Засилване на американски протекционизъм е нещо, което тревожи Европейския съюз. Не се изключва обаче подобаващ ответен отговор, в случай, че САЩ започнат търговска война с блока, стана ясно от думите на германския финансов министър Кристиан Линднер през CNBC. Сега Брюксел има тежката задача да убеди бъдещият американски президент, че не е в интерес на САЩ да влезе в подобен конфликт. Според прогнози на Goldman Sachs една митническа война между Вашингтон и Брюксел би струвала 1% от БВП на ЕС и би увеличила инфлацията в САЩ с 1.1 на сто.
Служител на Европейската комисия, пожелал анонимност, посочва пред CNBC, че Брюксел работи по “смели“ инициативи, независимо от това кой ще стане следващият президент.
Уроци от миналото
След като през 2018 г. Тръмп въведе мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС и други страни на стойност 6,4 млрд. евро от съображения за национална сигурност, ЕС отвърна на удара с ребалансиращи мита на стойност 2,8 млрд. евро. При изготвянето на мерките Брюксел избра да атакува основните гласоподаватели на Тръмп с мащабни мита върху бърбън уиски, мотоциклети Harley-Davidson и моторни лодки. Тези мита са суспендирани до март, като това е част от временна сделка с администрацията на Байдън за спиране на митата върху металите.
Валдис Домбровскис, комисарят на ЕС по въпросите на търговията, посочва пред Financial Times, че се надява двете страни да избегнат повторение на “конфронтацията“ от миналото. По думите му Брюксел е отворен за “целенасочени споразумения“ за намаляване на търговския дефицит на стоки в размер на 156 млрд. евро.
Двата сценария
Камала Харис се разглежда до известна степен като вероятен продължител на политиките на настоящия президент Джо Байдън, които в икономически план ще бъдат запомнени в Европа със Закона за намаляване на инфлацията – мащабен американски закон на обща стойност 369 млрд. долара, който е насочен към политиките в областта на климата и енергетиката. Той разстрои много европейски лидери именно поради протекционистки си характер.
Вече е ясно какво ще се случи, ако Доналд Тръмп влезе в Белия дом. Републиканецът иска да наложи универсални, по-високи мита върху вноса на стоки, които са в ущърб на американската икономика. Това, разбира се, ще облагодетелства компаниите отвъд океана, но ще затрудни сериозно правенето на бизнес извън САЩ. Ако Тръмп въведе по-високи мита, търговският отдел на Европейската комисия ще изготви списъци с вносните стоки, които биха могли да бъдат обложени с мита в размер на 50% или повече.
Първият мандат на Тръмп в Белия дом беше труден период за някои европейски лидери, но изглежда в Брюксел няма паника и Европейската комисия “знае как да се справи с републиканеца”, става ясно от анонимни източници на CNBC. По какъв точно начин – все още не е ясно.