Токсичност на работното място: Тихият убиец на кариерата
Всяко едно работно място трябва да бъде източник на растеж и удовлетворение. Въпреки това обаче твърде често ставаме свидетели на системни проблеми и едва доловими поведенчески модели, които безшумно култивират една токсична работна среда, която понижава производителността и вътрешната мотивация. Това може да се отрази пагубно на морала вътре в екипа и да повиши нивата на стрес. Крайният резултат – мълчаливо напускане и непланирано текучество.
Токсичността на работното място е резултат от няколко фактора. Някои от тях са лошо ръководство, липса на комуникация, конкурентна работна култура, микромениджмънт, неясни очаквания, фаворизиране, съпротива срещу промените, тормоз на работното място. Това създава несигурна среда.
Предупредителните знаци
Токсичността на работното място никога не се ражда за една нощ. Това е постепен процес, който често се развива от привидно безобидно поведение. Ето как да разпознаем белезите.
- Липса на открита комуникация и разнообразни гледни точки – токсичността на работното място може да бъде забелязана лесно, особено ако внимателно се наблюдава поведението на служителите, мениджърите и хората на ръководни позиции по време на срещи. Основен белег за токсичност на работното място е начина на комуникация, особено ако изглежда така, сякаш само няколко души – особено тези с влияние – имат право на глас, докато от другите се очаква просто да слушат или да се съгласяват.
- Културата на посочване с пръст е друг основен бележ, който говори за токсична работна среда. Това се отнася до липсата на способност за поемане на отговорност и прехвърляне на вината с цел самосъхранение.
- Оскъдни възможности за растеж също говори за токсичност на работното място. Все повече организации стават с плоска структура, което значително ограничава вертикалните роли, в които служителят може да израства. Въпреки това все още има компании, които се фокусират върху развитието на индивидуалните умения и способности, като гарантират, че персоналът и организацията остават конкурентоспособни в рамките на своите индустрии. Това не е характерно за токсичните работни места.
- Парите в центъра на вниманието и липса на доверие често водят до фокусиране върху чисто тактическите операции, със строг контрол върху начина на работа. Тази култура не насърчава прозрачността и сътрудничеството, които биха могли да подобрят организацията като цяло. Без доверие и разбиране тези работни места трудно се ориентират в неясните, нюансирани аспекти на работата.
- Липса на прозрачност по време на интервютата е един от основните белези за токсична работна среда. Този тип работодатели често укриват информация за своите недостатъци и тази липса на откровеност може да се прояви дори в процеса на интервюто. Възможно е кандидатите да не получат пълната картина и да бъдат оставени да открият “какво се крие зад завесата“ едва след като бъдат наети. Напълно възможно е да бъдете прозрачни, без да злепоставяте компанията – кандидатите заслужават точна информация, за да вземат информирано решение.
Какво могат да направят лидерите?
Токсичната култура може да бъде пресечена още в своя зародиш, но за това ключова роля имат лидерите. Техните действия и поведение оказват значително влияние върху цялостната среда, като задават тона на взаимодействието и усещането у служителите. Отговорността на лидера включва насърчаване на здравословна и подкрепяща работна среда, в която всеки може да се развива.
- Рефлексия – Лидерите имат ключово значение за формирането на средата на работното място. Но ако не разбират собствените си настроения, страхове и мотивации, няма да могат да разберат как поведението им влияе върху хората в екипа.
- Отворена комуникация – Насърчавайте културата на открит диалог и различни гледни точки. Активно търсете обратна връзка от служителите и създайте канали за прозрачна комуникация, като гарантирате, че всички гласове се чуват.
- Насърчаване на кариерното израстване – Осигурете широки възможности за професионално израстване, включително обучение, наставничество и давайте предизвикателни задачи, които да стимулират служителите. Демонстрирайте истински интерес към професионалните стремежи на своя екип. Не е необходимо да обещавате ежегодни повишения, за да покажете ангажираност към развитието на уменията на служителите и да подкрепяте тяхното израстване, особено когато очаквате те също да допринесат за растежа на компанията.
- Прозрачност и уважение – Поддържайте прозрачност по отношение на предизвикателствата и процесите на вземане на решения. Уважавайте времето на служителите и ценете техния принос.
- Обърнете внимание на динамиката на властта – Съобразявайте се с дисбаланса на властта и използвайте правомощията си отговорно. Независимо колко непринуден е вашият стил на ръководство, не забравяйте, че динамиката на властта съществува, докато имате влияние върху финансите на служителите. Създайте безопасна среда, в която служителите се чувстват комфортно да изразяват опасения, без да се страхуват от отмъщение.
- Безопасна среда – Създайте благоприятна среда, в която служителите се чувстват комфортно да поемат рискове, да споделят идеи и да признават грешки, без да се страхуват от осъждане или наказание.