Амбициите за туризма: До 2 години стартира строежа на АМ “Черно море”
Миналата седмица Министерството на туризма посочи, че очаква над 2 млн. чуждестранни туристи в България през зимния сезон. Данните сочат, че 2024 г. е с най-добрите показатели като туристическия сектор върви с около 5% ръст през цялата година. По време на конференция “Международна свързаност – ключът за устойчив растеж на българския туризъм” представители на туристическия сектор, авиокомпаниите и властта обсъдиха перспективите пред сектора в близките няколко години.
АМ “ЧЕРНО МОРЕ”
- Краят на 2026 г. Тогава ще се сложи началото на автомагистрала “Черно море”. Очаква се в края на следващата година да приключи оценката на проекта от Министерството на околната среда и водите за въздействието на околната среда. Агенция “Пътна инфраструктура” очаква положителен резултат.
- 111 км трябва да свържат Варна и Бургас.
- Според проф. Бранимир Ботев, председател на Европейската лига за икономическо сътрудничество за България и Балканите изграждането на автомагистралата ще допринесе значително за развитието на българския туризъм – амбиция, която си постави и преди дни Министерството на транспорта.
- Ботев е категоричен, че АМ “Черно море” може да стане трансгранична магистрала, която да свърже Турция, България и Румъния, защото тогава тя става и един интермодален коридор, който свързва четири международни пристанища, четири международни летища и четири огромни транспортни бази, които на практика могат да доведат тази магистрала до границата с Украйна.
- Надеждите са, че автомагистралата ще подпомогне движението на туристи между Турция, България и Румъния. Проектът се смята за ключов за развитието на черноморския туризъм. Засега обаче проектът не предвижда връзка с границата.
- АПИ планира да обяви търг за проектиране на разширение от Бургас до Малко Търново, както и удвояване на трасето на пътя от Варна до Добрич. Не е ясно обаче кога ще се случи това. Проектирането на АМ “Черно море” започва през 1971 г.
- Изграждането обаче е трудно, тъй като трасето минава през защитени зони, което изисква и оценка на въздействието върху околната среда, която трябва да изготви Министерството на околната среда и водите.
КАКВО ПОКАЗВАТ ЧИСЛАТА
Транспортната свързаност е ключов фактор за развитието на туризма в Европейския съюз. Данни на “Евростат” от средата на септември показват, че през 2022 г. основният дял от пътуванията на територията на ЕС се осъществява посредством автомобили (72.2%). В същото време 58% от пътуванията до държави в ЕС с поне една нощувка през 2023 г. са осъществени именно посредством сухопътен транспорт. Железопътният транспорт също е особено предпочитан в Европа като по данни на “Евростат” през 2023 г. се забелязва ръст и на пътуванията с железопътен транспорт с регистрирани 8 млрд. пътници. В същото време данните на НСИ показват, че броят на пътниците, които използват железопътната мрежа в страната, намалява през годините – от 6.06 млн. души към края на 2022 г. до 5.66 млн. души към второто тримесечие на 2024 г. Данните на НСИ показват още и че България става все по-привлекателна дестинация за чужденците – през септември посещенията на чужди граждани в България са 1 261.7 хил. или с 4.6% повече в сравнение със същия период през 2023 г.
АКЦЕНТ
Служебният зам.-министър на туризма Ирена Георгиева посочи, че свързаността е изискване туристите да дойдат в България като изграждането на АМ “Черно море” значително ще повиши свързаността и ще допринесе за развитието на морския туризъм, който съставлява 70 на сто от националния туристически продукт. Според министъра на туризма Евтим Милошев без свързаност – въздушна, сухоземна, пътна инфраструктура, туристическият бизнес на практика не може да съществува и не може да се развива.
РАЗВИТИЕ НА ВЪЗДУШНИЯ ТРАНСПОРТ
Приемането на България в Шенген по въздух и вода отвори широко вратите за развитие на туризма. По време на летния сезон националния авиопревозвач Bulgaria Air отчита ръст с около 30% на чартърните полети на годишна база или около 150 хил. пътници. Планира се допълнително развитие на въздушната свързаност, като вече е ясно, че ще бъде изграден трети терминал на столичното летище. Генералният план е на финалната права, което би отпушило инвестиционния процес, много преди изграждането на АМ “Черно море”, стана ясно от зам.-министъра на транспорта Живко Петров. Очаква се след изграждането на Терминал 3 столичното летище да се превърне в ключов регионален хъб, смятат от транспортното министерство като към момента столичното летище обслужва полети от и до 46 държави.
Все повече авиокомпании започват да оперират на територията на страната. Съвсем наскоро стана ясно, че нидерландският нискотарифен превозвач Transavia ще започне да изпълнява полети от София до Париж.