Бюджетният дефицит – под 3 млрд. лева /обновена/
Бюджетният дефицит е под 3 млрд. лева, става ясно от официално публикуваните данни на Министерството на финансите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Приходите са в размер на 52.03 млрд. лева или 69.1% от годишните разчети. Отчита се ръст на годишна база – с близо 5 млрд. лева.
- Както се очакваше, дефицитът е под 3 млрд. лева и е в размер на 2.82 млрд. лева към третото тримесечие на годината, което е 1.4 на сто прогнозата за БВП за годината. Заложеният бюджетен дефицит за цялата 2024 г. е 6.2 млрд. лв. или 3 на сто от БВП.
- Във фискалния резерв има над 14.8 млрд. лева.
- Разходите по бюджета към септември възлизат на 54.8 млрд. лева, което е 67.3% от годишните разчети. Разходите са по-високи предимно заради по-високите пенсии след влезлите в сила увеличения – през юли 2023 г. и юли 2024 г.
- Данъчните постъпления са в размер на 42.29 млрд. лева (81.3 на сто от общите постъпления). Преките данъци са в размер на 8.4 млрд. лева, косвените данъци представляват 18.85 млрд. лева. общите постъпления от други данъци (ЗКПО, имуществени и др. данъци) са в размер на 1.8 млрд. лева. Приходите от социални и здравноосигурителни вноски са в размер на 13.21 млрд. лева.
- Неданъчните приходи са в размер на 72.18 млрд. лв., което представлява 70.4 % от годишните разчети.
- Вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към края на септември, е 1.12 милиарда лева.
АКЦЕНТ
Данни на Националния статистически институт от днес показват, че сектор “Държавно управление” отчита приходи през третото тримесечие на годината в размер на 18.4 млрд. лева. Разходите са малко над 19 млрд. лева като дефицитът е близо 1 млрд. лева.
ДОПИРАТЕЛНА
Министерството на финансите очаква дефицитът да нарасне до 4 млрд. лева през октомври (2% от прогнозния БВП). Освен регулярните месечни разходи за персонал, издръжка и тези в социалната сфера (за пенсии, помощи и обезщетения и здравноосигурителни плащания), през октомври са разплатени около 0.2 млрд. лева в помощ на земеделците, които са засегнати от войната в Украйна.
Похарчени са още около 0.2 млрд. лева за доставка на нови пътнически влакове по ПВУ.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
След свикването на 51-ото Народно събрание се очаква служебния кабинет да внесе бюджетните закони за 2025 г. За момента е ясно, че е заложен дефицит под 3% – едно от последните изисквания, които страната ни трябва да спази за влизане в еврозоната. Въпреки това в началото на месеца служебният финансов министър предупреди, че се очаква разходите в бюджета да растат много по-бързо от приходите, но все още не е известно какви ще са мерките, за да се ограничи дефицита до изискванията за приемане на еврото. Според прогнозите в началото на месеца номиналният ръст е в размер на 18.1 млрд. лева, ако не се предприемат мерки.
Данъците няма да бъдат вдигнати.
Планира се още данъчната ставка от 20 на сто върху хляба и дейността на ресторантьорите да бъде върната. Годишният ефект от нормализирането на ставките е 400 млн. лв.
*Допълнено с оценката на Министерството на финансите за бюджетния дефицит за октомври.