Hibiki 40 – течно злато за 63 хил. лева
Какво по-хубаво от 45-годишно уиски, белег за ярък и изтънчен вкус? Майсторски изваяна кутия пази това течно злато, бутилирано в ръчно изработен кристален декантер. Удоволствието е за истински ценители и колекционери – лимитираната серия Hibiki 40 е само от 400 бутилки, които вече са достъпни по цялото земно кълбо. Цената? Близо 63 хил. лева.
Зад този истински шедьовър стои дестилерията The House of Suntory. Създадена преди век, тя пази японските традиции и предлага луксозните марки Yamazaki, Hakushu, Chita и Hibiki. 45-годишното течно злато на Hibiki е най-старото уиски на японската дестилерия.
Човек може да предположи, че това изключително старо уиски – с неговата богато украсена опаковка и петцифрена цена – е още един страничен ефект от съвременния бум на уискито. Огромният интерес към спиртната напитка даде на компаниите все по-големи възможности да популяризират и продават на космически цени. Hibiki 40 е нещо различно, а историята на бутиковото уиски е малко по-сложна.
Дълго отлежалото уиски е резултат от отлив на потреблението през 70-те и 80-те години на миналия век. Много бутилки са пуснати на пазара във време, когато тези ароматни напитки са изпаднали в немилост. Това не е така през 1963 г., когато Glenfiddich запознава света със сингъл малцовите уискита. Концепцията се оказва успешна и други дестилерии я последват като до края на 70-те години на миналия век в Шотландия се предлагат сингъл малцови уискита от над 25 дестилерии. 80-те години на миналия век обаче се превръщат в предизвикателен период. През 70-те години популярност набират водката и джина и този бум се обяснява с бунта на навършващите тогава пълнолетие младежи, които отхвърлят предпочитанията на родителите си и по-старите поколения. Така фокусът е изместен. Резултатът е спад в потреблението на уиски в световен мащаб.
Въпреки този спад в продажбите и масовото консолидиране на индустрията, през 80-те и 90-те години на миналия век се появяват бутилки, които са отлежавали изключително дълго и се предлагат на баснословни цени.
Когато пазарът на сингъл малц започва да се възстановява между 2005 и 2015 г., много дестилерии се оказват принудени да се откажат да посочват възрастта на своите продукти, защото дългото отлежаване се оказва скъп проблем. Тази драстична промяна поставя началото на нова ера в маркетинга, която се фокусира повече върху вкуса, отколкото върху възрастта на уискито. Безброй марки започват да проповядват една и съща концепция за своите продукти, за които не се посочва възрастта: уискито е готово, когато е готово. Казано иначе – ако крайният резултат има добър вкус, няма значение дали е младо или старо уиски.
Пазарът продължава да се разраства и някои легендарни дестилерии в Шотландия и Япония започват да съхраняват цели складове с уиски на възраст 30 и повече години, докато запасите им от 10-20-годишно уиски се оказват изчерпани заради резкия скок в търсенето. Повече старо уиски на склад означава много по-висок риск за неуспех, ако се случи тези бъчви да отлежат извън оптималния си вкусов профил, тъй като и те имат пиков период, в който вкусът му най-добре отговаря на стила, който търси дестилерията, например. Пускането на ново 40- или 50-годишно уиски може да бъде предпазна мярка срещу престаряването на най-ценните и най-редки запаси на дестилерията.
Hibiki 40 е бленд от няколко уискита. Yamazaki, отлежало в бъчви от американски бял дъб, дестилирано през 1978 и 1983 г., Yamazaki, отлежало в японски дъб Mizunara и дестилирано през 1983, Yamazaki, отлежало в испански дъб, дестилирано през 1978 г., Hakushu, дестилирано през 1981 г., Chita, дестилирано през 1979 и 1981 г.
House of Suntory си партнира с известната японска художничка Ерико Хорики, която ръчно изработва етикета върху кутията. Кристалният декантер с 30 фасети е изработена от прочут производител на стъкло, използвано от японското императорско семейство.
Дървената кутия е изработена от дванадесет различни вида японска дървесина – символ на 12-те месеца в годината. Върху нея са поставени цветя и треви, които представят четирите сменящи се сезона в Япония.
Уискито има нотки на зряла смокиня, флорални аромати, ябълки, кокос и старо дърво. В комбинация с вода на преден план излизат зрели костилкови плодове, малко пудра захар и портокалов цвят. Небцето започва с изразени нотки на карамелизирана ябълка, последвани от канела, аромат на стари книги и намек за кожа. С вода се долавя малко соленост, последвана от печена круша с канела, нотки бял пипер, зелен пъпеш и дървесен дим. Финалът е дълъг с жасминови нотки, портокалови кори, праскови. Това дълго отлежало уиски е изненадващо деликатно за възрастта си.