Напрежението в Близкия изток отново повиши цената на петрола
Цените на петрола са напът да завършат седмицата с ръст от близо 2%, отчасти компенсирайки сериозните загуби от предходните дни, след като геополитическото напрежение в Близкия изток отново се повиши, подкрепяйки пазара.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент”, който е референтен за Европа, отчете ръст с 1.7% до 74.05 долара за барел.
- Американският лек петрол също се повиши – с 1.85% до 70.54 долара за барел.
- Движенията на пазара дойдоха след покачване на напрежението в Близкия изток. Ситуацията в региона отново се изостри, след като израелското разузнаване съобщи, че Иран се готви да нанесе удари по Тел Авив с дронове от територията на Ирак през следващите дни, вероятно преди изборите в САЩ на 5 ноември.
- Цените на петрола бяха допълнително подкрепени и от очакванията, че ОПЕК+ може да отложи планираното за декември увеличение на добивите, което създаде страховете за препълнени складове на фона на по-слабо търсене. Това решение може да бъде взето още следващата седмица според източници на агенция “Ройтерс”.
- Въпреки това се очаква петролът да завърши седмицата със спад от над 1%, след като договорите отчетоха загуби от 6% в понеделник, когато пазарът оцени израелската атака срещу Иран. Мнозина се опасяваха, че тя ще бъде насочена срещу петролните съоръжения на страната и ще наруши сериозно веригата на доставки, но Тел Авив порази други цели.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Въпреки че пазарът се опитва да затвърди печалбите си за трети пореден ден, той не успява да заличи напълно голямата разлика в понижението в понеделник”, заяви пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
ДОПИРАТЕЛНА
Проучване на частния сектор в Китай показва известен ръст на производствената активност в страната за пръв път от шест месеца, което може да е знак, че икономическите стимули на властите започват да дават резултат. Това също подкрепя петролният пазар, който реагира разочароващо на слабото търсене.
КОНТРА
Въпреки че числата от Китай изглеждат като лъч надежда за глобалното търсене, данните за Азия показват застой в производствената активност. Международният валутен фонд предупреди за нарастващите рискове пред икономическите перспективи на Азия заради фрагментацията на търговията, имотната криза в Китай и потенциала за по-нататъшни сътресения.